Policie rozhání blokádu pochodu dělnické strany v Krupce (9. ledna 2011)

Policie rozhání blokádu pochodu dělnické strany v Krupce (9. ledna 2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Po Krupce policie vyšetřuje sedm lidí, hájí vytlačení bohoslužby

  • 190
Po sobotním pochodu příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti v Krupce na Teplicku policie podezírá z přestupků nebo trestných činů sedm lidí. Registruje také šest zraněných. Pochodu se postavili do cesty Romové a anarchisté. Jejich náboženské shromáždění policie vytlačila, což vzbudilo debatu.

Příznivci dělnické strany (DSSS) svůj pochod ohlásili a město nenašlo argumenty, aby jim znemožnilo projít do romského sídliště Maršov. V sobotu odpoledne se tam tak vydalo na 150 extremistů.

Do cesty se jim postavilo na pět set Romů, jejich příznivců a také anarchisté. Zaštítili je duchovní, takže organizátoři akci vydávali za náboženské shromáždění. Nahlásili ho později než "dělníci".

Právě fakt, že policie zasáhla proti lidem, kteří se chvílí předtím modlili, vyvolal na místě i v internetových diskusích velký rozruch.

"Účastníci náboženského shromáždění se v tu chvíli nacházeli na trase předem oznámeného a nezakázaného shromáždění a pochodu DSSS, který byl oznámen dříve, než náboženské shromáždění," vysvětluje zásah policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Policie rozhání blokádu pochodu dělnické strany v Krupce (9. dubna 2011)
Policie rozhání blokádu pochodu dělnické strany v Krupce (9. dubna 2011)
Policie rozhání blokádu pochodu dělnické strany v Krupce (9. dubna 2011)

Policie rozhání blokádu pochodu dělnické strany v Krupce (9. dubna 2011)

Zdůrazňuje, že policie i její antikonfliktní tým protestující několikrát vyzvali, aby shromáždění ukončili. A nejen v sobotu, v týdnu je ke změně místa protestu vyzývalo i město.

"Musíme zachovat neutralitu a dohlédnout na shromáždění, které může svolat každá politická strana, která neodporuje ústavě," řekla mluvčí. To DSSS je, i když ji tvoří skoro stejní lidé, jako Dělnickou stranu zakázanou kvůli spojení s neonacisty.

Iniciativa V Ústí neonacisty nechceme zvažuje, že kvůli policejnímu zásahu podá žalobu.

Policie: Shromáždění jsme nerozehnali, jen vytlačili

Hrubešová také odmítla formulaci, že bylo náboženské shromáždění rozehnáno. "Museli jsme uvolnit ulici, ani ne chodníky, jen ulici, aby ohlášený průvod mohl projít," argumentuje.

Desítky těžkooděnců zatlačily protestující proti extremistům do postranních ulic s pomocí pyrotechniky a štítů.

Pochod v Krupce jsme sledovali on-line

"Během pochodu ulicí Karla Čapka policisté předvedli celkem čtyři osoby kvůli podezření ze spáchání přestupku neuposlechnutí výzvy. Jedna z předvedených, 23letá účastnice bohoslužby, měla u sebe půlmetrový kůl," uvedla Hrubešová.

Na zpáteční cestě extremistů k nádraží pak policie zadržela ještě jednoho z řečníků kvůli rasové nesnášenlivosti v jeho projevu. "Během zákroku proti němu se měl ještě další muž dopustit trestného činu násilí proti úřední osobě a jiný muž přestupku neuposlechnutí výzvy," dodala mluvčí.

Celkem je tak vyšetřovaných sedm, policie také zkoumá videozáznamy z akce, takže počet podezřelých nebo obviněných se může ještě změnit.

Při zákrocích proti davu bylo zraněno šest lidí, mají popáleniny rozbuškami, pohmožděniny a tržné rány.

"Těmito událostmi se bude zabývat odbor vnitřní kontroly krajského policejního ředitelství, aby bylo zjištěno, zda se některý z policistů během zákroku nedopustil protiprávního jednání," sdělila Hrubešová. Popřela zprávu, že byl zraněn jeden z farářů.

Pochody by mohlo zakázat město

V Krupce hrozí, že se podobný děj jako v sobotu bude v ulicích odehrávat každý víkend až do mimořádných komunálních voleb 7. května. Dělnická strana už ohlásila další shromáždění.

Policejní mluvčí míní, že město by mělo pochod zakázat. Už se o to snažilo, ale soud rozhodnutí zvrátil. "Teď přibyl argument, že dochází k narušování pořádku," myslí si Hrubešová. Dodala, že policie je vždy až na druhém místě a musí dbát na dodržování zákonů.

Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše toho s využíváním ustanovení o náboženských shromážděních moc dělat nelze.

"Policie se ocitá v právním problému kvůli výkladu zákona, jak může náboženské shromáždění vypadat. Zřejmě by se měl upravit zákon o shromažďování," míní politolog.

Může se podle něj totiž stát, že už brzy proti sobě půjdou dvě náboženská shromáždění. "Nějakého faráře si může přivést i druhá strana," upozornil Mareš.

Změna zákona je ale běh na dlouhou trať. K současnému výkladu by se také mohl vyjádřit soud, aby se postupovalo alespoň podle jednotné judikatury.


Video