Rebel v Kaddáfího rezidenci ukazuje znak vítězství. (24. srpna 2011)

Rebel v Kaddáfího rezidenci ukazuje znak vítězství. (24. srpna 2011) | foto: Reuters

Po Kaddáfím pátrají agenti i satelity, odměna za něj je 28 milionů

  • 661
Libyjská revoluce neskončí, dokud rebelové nelapí Muammara Kaddáfího. Jenže ten se zřejmě vypařil tajnými tunely pod svou rezidencí. Pátrají po něm britské speciální jednotky i špionážní letouny. Za jeho hlavu rebelové nabízejí 28 milionů korun.

Kde je Muammar Kaddáfí? To je otázka, která teď trápí Libyjce, západní politiky i tajné služby. I když se většina lidí domnívá, že stále vězí v Libyi, přesnou odpověď nezná nikdo a plukovník navíc všechny tahá za nos.

Bitva o Tripolis

Ve své středeční audiozdravici sice přiznal, že se musel z taktických důvodů stáhnout ze své rezidence, ale zároveň se chvástal, že se procházel tripoliskými ulicemi a ve městě obšancovaném povstalci ho nikdo nepoznal.

Těžko říct, zda mluvil pravdu, ale všichni tuší, že libyjské povstání nemá šanci dospět po šesti měsících bojů k vítěznému konci, pokud nebude despotický vládce sedět v chládku. Byznysmen napojený na rebely nabídl za Kaddáfího dopadení pohádkovou odměnu: dva miliony libyjských dinárů (28 milionů korun).

Po Kaddáfím pátrá moderní technika i speciálové

A povstalecká Národní přechodná rada navíc slíbila beztrestnost těm Kaddáfího příznivcům, kteří by plukovníka zajali a přivedli. Do pátrací mise jsou podle BBC a listu The Daily Telegraph zapojené bezpilotní špionážní letouny.

Při pátrání se běžně používá odposlouchávání z pozorovacích letadel nebo satelity, které sledují pohyb podezřelých konvojů. Analýzou prochází i nahrávka, na které Kaddáfí minulou noc vyzval k boji proti zrádcům. Kromě techniky pasou po diktátorovi, který se dva měsíce neukázal na veřejnosti, i lidé.

I když se západní státníci dušují, že v Libyi žádní vojáci zemí NATO neoperují, britský list The Daily Telegraph od svých zdrojů zjistil, že před pár týdny do Libye dorazili na příkaz britského premiéra Davida Camerona příslušníci 22. pluku britských speciální jednotek SAS.

Elitní vojáci nejprve koordinovali vzdušné útoky na vojenské cíle a pak podle listu pomohli rebelům zosnovat pád Tripolisu. Teď dostali vojáci, kteří se po Libyi pohybují v civilních šatech a používají stejné zbraně jako rebelové, nový rozkaz - dopadnout Kaddáfího.

Britský ministr obrany Liam Fox ve čtvrtek přiznal, že NATO poskytuje libyjské opozici pomoc rozvědky, aby jí pomohla dopadnout Muammara Kaddáfího. Tvrzení listu The Daily Telegraph o působení jednotek SAS v Libyi ale nepotvrdil. "NATO poskytuje Přechodné národní radě rozvědku a monitorovací techniku, aby jí pomohlo najít plukovníka Kaddáfího a zbývající členy jeho režimu," řekl Fox.

Dlouhé hledání Kaddáfího by mohlo ohrozit nový režim

Jenže, kde ho hledat? Rebelové, americký Pentagon i znalci režimu se shodují, že je panovačný tyran opilý vlastní mocí stále v Libyi. I tak se ale může ukrývat v labyrintu tunelů pod svým sídlem, v bunkrech poblíž hotelu Rixos nebo u přátel na předměstí Tripolisu.

Spolehlivým útočištěm by pro něj také bylo město Syrta, poblíž něhož se v beduínském stanu před 69 lety narodil, nebo město Sabhá, které stále ovládají spřízněné kmeny a odkud je to blízko na snadno prostupnou hranici s Čadem, Nigerem nebo Alžírskem.

Ať už si Kaddáfí vybere kterékoli útočiště, je potřeba ho tam co možná nejrychleji vypátrat a dopadnout. Pokud totiž vytvoří jakési centrum odporu, může snadno Libyi uvrhnout do vleklé občanské války a gerilovou válkou účinně sabotovat snahy nově vzniklé vlády v Tripolisu.

MAPA: Centrum Tripolisu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video