Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po exotické dovolené přišla úzkost. Za vše prý mohou antimalarika

  0:13
Z dovolené z tropických zemí si můžete kromě obávané exotické nemoci přivézt i psychické problémy. Někteří cestovatelé se shodují, že je v cizině i po návratu trápily noční můry, panický strach a úzkost. Na vině jsou podle nich antimalarika Lariam. Lékaři přiznávají, že takové potíže mohou způsobit.
Z exotických zemí si mohou cestovatelé přivézt například malárii. Ilustrační foto

Z exotických zemí si mohou cestovatelé přivézt například malárii. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Měl jsem šílené sny. Bál jsem se, že všichni umřeme a že už nikdy neuvidím své kamarády," popsal iDNES.cz své zážitky s lariamem Pavel Faustus, který strávil přes měsíc na vodácké expedici v Ugandě a Etiopii.

Nežádoucí účinky se podle jeho slov stupňovaly. Projevovat se začaly už v cizině poté, co si vzal třetí dávku antimalarik. "Nakonec jsem musel lariam přestat brát a přešel jsem na antimalarika Malarone," upřesnil Pavel. "Co jsem si ale prožil, už bych nikdy nechtěl zažít," dodal.

Lékařka Střediska cestovní medicíny z liberecké nemocnice Marie Gaňová potíže připouští. Antimalarika, stejně jako všechny ostatní léky, mají podle ní nežádoucí účinky.

"Nejčastěji jsou to zažívací obtíže a závratě," upřesnila. "Pokud má člověk psychiatrické onemocnění či deprese, mohou se obtíže při použití některých druhů antimalarik prohloubit," upozornila Gaňová a dodala, že v některých případech mohou být psychiatrické potíže skryté a projeví se teprve po požití antimalarik.

To, že lariam někteří lidé nesnášejí, připustila i primářka z kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí na Bulovce Hana Roháčová. "Kvůli možnému napětí, úzkosti, ale i dezorientaci, ho proto nesmějí užívat piloti a osoby, které potřebují zvýšenou ostražitost," konstatovala. "Většina lidí ho ale snáší dobře," dodala.

"Má zkušenost s lariamem se řadí k naprostým prvenstvím mezi ty nejhorší zážitky v mém životě. Jsem zřejmě jeden z těch, u kterých lariam vyvolává slušnou odezvu v psychice, po jedný piluli jsem upadl na dva až tři týdny do neuvěřitelných depresí, pocitů úzkosti, zmatenosti, špatně jsem viděl. Bylo to strašný," vzpomíná Zdeněk, jeden z účastníků internetové diskuse na serveru cestovatel.cz.

. On-line rozhovor S LÉKAŘKOU

O exotických nemocech diskutovala se čtenáři primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová. - čtěte zde

Podobně o léku mluví i cestovatel Petr na serveru hedvabnastezka.cz: 

"Po osmi týdnech užívání lariamu se u mě najednou objevily opakované stavy dušení, pocitu infarktu a jednu chvíli jsem chtěl dokonce při startu vyskočit z letadla. Můj kamarád zažil s lariamem něco podobného, prý myslel, že už umírá, a svému synovi, s nímž byl na cestě v Indonésii, podepsal při chroptění a svíjení se na zemi prázdný papír jako závěť."

Nežádoucí účinky? Opravdu dlouhý seznam
Možné potíže cestovatelů nevyvrací ani Státní ústav pro kontrolu léčiv. Upozorňuje, že "lariam by neměl být předepisován pacientům trpícím psychózou, akutní depresí, nedávnou proběhlou depresí, úzkostnými stavy, schizofrenií nebo jinou závažnou duševní poruchou, nebo křečovými stavy".

Od roku 1993, kdy byl lariam v ČR registrován, eviduje ale pouze jeden nahlášený případ nežádoucích účinků hlášených od lékařů nebo pacientů. "Jednalo se o výskyt svědivé vyrážky," upřesnila mluvčí ústavu Veronika Petláková. Takto hlášeny jsou ale pouze nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v informačních materiálech o přípravku.

U lariamu se mezi méně časté nežádoucí účinky řadí křeče, úzkost, neklid, deprese, výkyvy nálady, panická ataka, zapomnětlivost, zmatenost, halucinace, agresivita, psychotické či paranoidní reakce. "Vzácně se u některých osob objevovaly sebevražedné myšlenky, ale kauzální souvislost s užíváním nebyla stanovena," stojí na stránkách ústavu.

Lékaři se shodují, že všichni cestovatelé by měli být dopředu o veškerých vedlejších účincích poučeni. "Každý člověk je trochu jiný a nelze říct, kdo bude mít potíže. Musí se počítat s tím, že obtíže nastat mohou," uvedla Marie Gaňová.

Pro to, aby se lariam stal jedním z nejužívanějších antimalarik, mluví jeho cena. Například v lékárně v pražské vinohradské nemocnici ho na třítýdenní pobyt v malarické oblasti dostanete za zhruba 700 korun, za "konkurenční" malarone dáte téměř tři tisíce.

O tom, že by následky užívání lariamu mohly mít dlouhodobé trvání, zkušenost lékaře Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Michala Maršálka nenasvědčuje. "S následky použití antimalarik jsem v praxi nesetkal. Ale v literatuře takové případy popsány jsou," sdělil.

Pozor si dávejte i po návratu
Ani když před odjezdem do exotické země absolvujete všechna očkování a berete antimalarika, nejste chráněni na sto procent. Účinná látka v antimalaricích totiž zabírá vždy na určitý druh původců onemocnění, a tak ochrana před všemi druhy malárie neexistuje.

"Antimalarika vybíráme podle oblasti, do které se cestuje. Vybíráme konkrétně pro danou situaci, přihlížíme i k tomu, na jak dlouho se do země cestuje a zda cestovatel trpí nějakou přidruženou nemocí," popisuje praxi Gaňová.

Pokud se po návratu vyskytnou horečky se zimnicí, třesavkou, bolestí hlavy a celková únava, bolesti svalů, kloubů, zvracení, měl by postižený co nejdřív vyhledat lékaře. "Příznaky se ale mohou objevit až týdny po návratu," varuje lékařka.

Na klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí na Bulovce už tak mají zkušenosti s tyfem, paratyfem, malárií, průjmovými onemocněními nebo střevní úplavicí.

Podle Hany Roháčové jsou ale výjimečná onemocnění s nejvyšším stupněm rizika, u kterých hrozí rozšíření a není proti nim účinná léčba ani očkování. Sem například patří ebola, SARS nebo multirezistentní kmeny tuberkulózy.

"U těchto případů je nutný okamžitý transport na oddělení, které je schopno se o pacienta postarat," upřesňuje lékařka. Před dvěma týdny měli lékaři z jihu Čech podezření na takové onemocnění u jedné ženy. Do nemocnice ji převáželi v izolačním biovaku. - čtěte Záchranáři převáželi pacientku v izolačním biovaku, hrozila infekce

Pokud by se nebezpečné onemocnění u pacienta potvrdilo, musel by být navíc prostor, kde pobýval, dekontaminován.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Britský parlament schválil vyhošťování migrantů do Rwandy. První odletí do tří měsíců

23. dubna 2024  6:31,  aktualizováno  8:08

Britský parlament v noci na úterý schválil kontroverzní návrh zákona o vyhošťování migrantů do...

Za zubařem do Srbska. Slováci míří kvůli opravě zubů stále častěji za hranice

23. dubna 2024  6:56

Slováci našli lék na vysoké ceny u zubařů: za lacinějšími zákroky jezdí do Srbska, píše slovenský...

Rusko v noci opět útočilo drony na Oděsu. Zraněných je čtrnáct lidí

23. dubna 2024  6:23

Sledujeme online Ruské síly v noci na úterý opět zaútočily na Ukrajinu za pomoci dronů Šáhed íránské konstrukce,...

Prohraný soud? Právníkům zaplatíte i třikrát víc, navrhuje ministr Blažek

23. dubna 2024

Premium Právní služby se prodraží o tisíce korun, advokát v některých případech bude moci kasírovat i...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...