Po Berkovi bude na počítače dohlížet Kratochvíl

- Ministr financí Pavel Mertlík pověřil přechodně na tři měsíce vedením Úřadu pro informační státní systém (ÚSIS) dosavadního náměstka předsedy Alexandra Kratochvíla. "Během těchto tří měsíců bych chtěl zásadně úřad změnit a restrukturalizovat jej," uvedl Kratochvíl. Na místo nastoupil po odchodu Karla Berky, který odešel ze zdravotních důvodů, jeho působení na úřadu je však spojováno s neefektivním rozdělováním peněz zejména při koordinaci přechodu počítačů na rok 2000.

Nový ředitel Alexander Kratochvíl

Alexander Kratochvíl

Narodil se 16. února 1945 v Táboře. Je ženatý a má jedno dítě. Maturoval v Praze v roce 1963. Vysokoškolské studium na matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity v Praze, specializaci matematická analýza, ukončil v roce 1968. Pracoval nejprve v Matematickém ústavu ČSAV, později na Úřadu prezídia ČSAV. Publikoval jak v domácích, tak i v zahraničních odborných časopisech.
Dne 10. listopadu 1998 nastoupil v Úřadu pro státní informační systém jako vedoucí sekretariátu nově vytvořené Rady vlády ČR pro státní informační politiku. P
odílí se na formování činnosti Rady vlády ČR pro státní informační politiku, její Odborné pracovní skupiny i vlastní činnosti Úřadu pro státní informační systém. Je členem přípravného výboru Českého fóra pro informační společnost. 1. ledna 1999 byl jmenován ředitelem sekretariátu Rady vlády pro státní informační politiku a od 1. srpna 1999 zastával funkci náměstka předsedy v sekci II - Úřadu pro státní informační systém.
S úči
nností od 1. února byl pověřen řízením Úřadu pro státní informační systém.

chce podle svých slov během tří měsíců provést zásadní změny v úřadu. “Rozhodně však nepůjde o žádné čistky, ale o vnitřní restrukturalizaci,” uvedl Kratochvíl krátce po svém jmenování na setkání s novináři.

Mezi své úkoly Kratochvíl například považuje dokončení projektu Y2K. “Lidem, kteří v týmu Y2K pracovali, měli termínované smlouvy do konce března. Nyní před nimi stojí poslední úkol, přechod na datum 29. února. Potom už musí celý projekt uzavřít,” dodal Kratochvíl.

Po odchodu bývalého ředitele ÚSIS Karla Berky, proběhlo na úřadě několik kontrol. Po vnitřní ministerské kontrole nastoupila na úřad kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. “Tato kontrola stále ještě probíhá,” uvádí Kratochvíl. “Výsledky by měly být známy koncem února. Jediné, co je z našich postřehů jasné, je to, že je velice důkladná,” dodal.

Rozhovor Alexandra Kratochvíla s redaktorem iDNES:

Byl jste pověřen řízením ÚSISu na tři měsíce, znamená to, že po těchto měsících odejdete?
Po těch třech měsících má být vyhlášen konkurs a jestli se do konkursu přihlásím, tak budu mít stejná práva jako ostatní uchazeči.

Vy sám byste měl zájem se stát ředitelem ÚSISu?
Jednoznačně bych chtěl během těch tří měsíců dokázat, jestli na to mám. A jestli budou výsledky vidět, tak se do konkurzu přihlásím.

Jaké změny byste chtěl během těch tří měsíců v ÚSISu udělat?
Rozhodně chci zlepšit činnost odborné části. Tady nejde o to, že by tu nebyli kvalitní odborníci, ale jsou roztříštěni do dílčích útvarů, a proto nemohlo zatím dojít k pracím v širokých týmech, jak by si ty úkoly vyžadovaly. To je hlavní část.
Další část je v těch zákonech, které jsou připravené a navržené. Jde zejména o zákon o informačních systémech veřejné správy. Dále to, co se na nás vztahuje v tzv. vládním akčním plánu státní informační politiky (plán vlády na rozvoj informačních technologiích – pozn. autora.).
A nakonec je nutné plnit některé úkoly v oblasti služeb, které po nás požaduje ministr Mejstřík jako ministr financí.

V tuto chvíli šetří ÚSIS nevyšší kontrolní úřad, máte předběžné závěry?
Zatím nic nevíme, o výsledku se dozvíme až ze závěrečné zprávy, kterou dostaneme koncem února. Jedině z toho, jaké materiály po nás požadují, můžeme posuzovat, do jaké hloubky chce NKÚ jít. Takže kontrola, zaměřená na majetek i finanční kapitolu, je podle nás velice podrobná. Mezivýsledky se však nedozvídáme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video