Prezident Václav Klaus plánuje kromě amnestie ještě udělovat milosti.

Prezident Václav Klaus plánuje kromě amnestie ještě udělovat milosti. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Klaus ještě udělí milosti. Veseckou navrhl na zástupkyni ombudsmana

  • 1308
Za propuštění vězňů a ukončení starých případů, které se vlečou osm a více let, si prezident Václav Klaus vysloužil kritiku z mnoha stran. Podle svých slov s ní počítal, to ho však nepřesvědčilo o tom, že by se měl institutu amnestie vzdát. Zároveň avizoval, že než odejde z Hradu, udělí ještě minimálně jednou milosti.

Amnestie

Václav Klaus v odpovědích na otázky MF DNES uvedl, že při vyhlášení amnestie neměl na mysli žádný konkrétní případ, kterého se to bude týkat, a žádný také nezkoumal. "Šlo mi - mohu-li to tak nazvat - o makroamnestii, tedy o něco, co není založeno na detailu."

Amnestie, která se vztahuje mimo jiné na tresty vězení kratší než jeden rok, podle Klause dává průchod velkorysosti. Sám ji označuje za gesto, jež dává druhou šanci občanům, kteří sice překročili hranici zákona, ale nepatří mezi recidivisty. "Řekl bych, že v takovéto podobě je amnestie jistým výrazem smíření a odpuštění jako principu, na nějž bychom uvnitř státu mezi sebou také neměli rezignovat," uvedl prezident Klaus.

Největší kritika za amnestii se týká Klausova rozhodnutí o ukončení trestních řízení v případech, které se vlečou osm a více let. K tomu prezident v rozhovoru uvádí: "S odvoláním na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva se za nepřiměřenou délku řízení považuje doba přesahující šest let. Tento časový úsek jsem si já v žádném případě nevymyslel. Zdál se mi krátký, a proto jsem do textu amnestie místo čísla šest dal svým vlastním rozhodnutím číslo osm."

Rozhovor s Václavem KlausemČtěte ve čtvrtek, 3. ledna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Dodává, že problém vlekoucích se případů by měl český stát umět vyřešit jinak než amnestií. On sám ještě před březnovým odchodem z Hradu plánuje několik milostí. "Ještě minimálně jednou je budu udělovat," uvedl bez bližších detailů.

Prezident Klaus v minulosti za některé své milosti čelil vlně kritiky. Nejkontroverznější byla zřejmě milost pro bývalou ředitelku Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou. Odsouzena byla za korupci a navíc vyšlo najevo, že se zná s Livií Klausovou. Ta to však odmítla (více o případu čtěte zde).

Klaus chce také vrátit do služeb státu Veseckou

Prezident podle listu Právo přišel s ještě jedním nápadem, který může vzbudit rozruch - navrhl na post zástupkyně ombudsmana bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. V únoru totiž končí ve funkci Jitka Seitlová.

Renata Vesecká, kterou kdysi její předchůdkyně Marie Benešová označila za součást "justiční mafie" (za což se musela omluvit a zaplatit), nabídku přijala.

Zda se ale skutečně zástupkyní ombudsmana Pavla Varvařovského stane, není jisté. Jmenování se schvaluje ve Sněmovně. A ruku pro ni podle listu zřejmě nezvednou nejen opoziční, ale i koaliční poslanci. "Pochybuji, že by se pro ni našla většina ve Sněmovně," citovalo Právo šéfa poslanců ODS Marka Bendu.

Druhým navrženým zástupcem ombudsmana ze strany prezidenta je poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video