Japonské hodiny, ukazující počty dní od výbuchu v Hirošimě a posledního jaderného testu (snímek hodin z 26. května 2009)

Japonské hodiny, ukazující počty dní od výbuchu v Hirošimě a posledního jaderného testu (snímek hodin z 26. května 2009) | foto: Koláž - iDNES.cz

Po amerických jaderných testech se v Hirošimě posunuly Mírové hodiny

  • 78
V Hirošimě už počtrnácté resetovali takzvané Mírové hodiny, které počítají dny od posledního jaderného testu. Naposledy Japonci aktualizovali čas kvůli testům Spojených států s plutoniem, uvedl server telegraph.co.uk. Speciální Mírové hodiny tikají v hirošimském mírovém muzeu od roku 2001.

Američané provedli poslední jaderné testy naposledy loni v listopadu a letos v březnu v národních laboratořích v Novém Mexiku. Podle dostupných informaci zkoušeli simulovat jadernou fúzi.

Čísla, která na Mírových hodinách v Hirošimě znamenají počet dní od posledního testu, se proto změnila z 251 na 54. Bylo to už po čtrnácté od 6. srpna 2001, kdy se hodiny objevily v hirošimském muzeu.

Číslo se v minulosti změnilo třeba v říjnu roku 2006, kdy Severní Korea provedla svůj první podzemní jaderný test.

Mírové hodiny ukazují kromě dní od poslední jaderné zkoušky také počet dní, který uplynul od svržení atomové bomby na Hirošimu na konci druhé světové války. Tehdy zemřelo až 166 tisíc lidí. Měřič času se během let stal také symbolem postoje města, které striktně odmítá jaderné zbraně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video