Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňští soudci nechtějí řešit kauzu na právech, hrozí osočení z podjatosti

  • 3
První žaloby, které by měly začít rozplétat podezřelé počínání bývalého vedení právnické fakulty v Plzni, jsou na stole konkrétních soudců zdejšího krajského soudu. Problém je v tom, že nechtějí kauzu řešit. Obávají se, že by mohli být popotahováni kvůli neobjektivnímu rozhodnutí. Někteří z nich totiž na škole učí.

Soudci krajského soudu sami sebe vylučují z posuzování žalob o nepravostech na fakultě. Mnozí z nich tam totiž učí

Jedná se o sedm žalob, které podala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Zažalovala rozhodnutí Západočeské univerzity v Plzni, která studentům uznala právnické diplomy z ukrajinské Zakarpatské státní univerzity. Na možnou podjatost plzeňských soudců v kauzách, které se dotýkají právnické fakulty, upozornili poprvé její studenti.

Škola po nich chtěla zaplatit za to, že studovali neúměrně dlouho. Po nástupu nového vedení práv se zjistilo, že tu někteří i bez poplatků vydrželi více než deset let.

Několik studentů nakonec odmítlo zaplatit a univerzitu zažalovalo. Věc se dostala až ke Krajskému soudu v Plzni, ale studenti zdejší soudce označili za podjaté. "Věc se tak přesunula k Nejvyššímu správnímu soudu, i když ten o ní nerozhodl, protože studenti nezaplatili soudní poplatky," řekl místopředseda Krajského soudu v Plzni Václav Roučka.

Smíme soudit? ptají se plzeňští soudci kolegů z Brna

Přesto si podle něj vzali plzeňští soudci ze studentské kauzy ponaučení a předtím, než se pustí do případu ukrajinské univerzity, požádali Nejvyšší správní soud v Brně o posvěcení, že ho smějí rozhodnout.

Jinými slovy: Nejvyšší správní soud musí sdělit, zda mohou plzeňští soudci (z nichž někteří na škole učí) řešit kauzu, na jejímž konci by mohli o diplomy přijít absolventi ukrajinské univerzity. "

My jsme se dostali do situace, kdy byla zpochybněna naše objektivita obecně. Navíc přispěla i mediální atmosféra. Obojí bylo důvodem k tomu, že jednotliví soudci, kteří žaloby řeší, navrhli, zda by nebylo vhodné, aby věc projednával jiný soud," vysvětlil Roučka.

Podle něj se může klidně stát, že kauzu bude plzeňský soud stejně nakonec řešit, ale proti výtkám o podjatosti se bude moci ohradit rozhodnutím nejvyšší instance.

Situace je ještě pikantnější. O věci bude rozhodovat Nejvyšší správní soud, jehož předseda Josef Baxa v Plzni na plzeňských právech také učí. A Baxova dcera tam studuje.

Po vypuknutí "aféry práva" byl jedním z největších kritiků bývalého vedení. Výsledkem jeho výtek proti způsobu studia primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS) byla žaloba a požadavek, aby univerzita kvůli nactiutrhání zaplatila milion korun.

Hrozí odchod soudců z plzeňských práv?

"Kdybychom celou věc dovedli do krajnosti, tak by v malé České republice nakonec nikdo nikoho neodsoudil," myslí si Roučka.
Neblahým důsledkem celé kauzy by mohl být odchod soudců z plzeňských práv.

"Já jsem ve vysokém školství přes třicet let, baví mě to a bez toho si život nedokážu představit," uvedl ale jeden z plzeňských krajských správních soudců Petr Kuchynka, který doufá, že se mimořádná situace, která kolem plzeňských práv panuje, rychle vrátí do normálu a řeči kolem podjatosti, kterou musí každý odpovědný soudce stejně předem oznámit, budou minulostí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video