Silnými stránkami Plzeňského kraje jsou dobré pracovní podmínky, nadprůměrné množství lékáren a aktivní lidé.

Silnými stránkami Plzeňského kraje jsou dobré pracovní podmínky, nadprůměrné množství lékáren a aktivní lidé. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Plzeňský kraj je nejlepší místo pro život v Česku, Praha je třetí

  • 151
Ti, kdo žijí v Plzeňském kraji, mají štěstí: právě tento kraj se při podrobném zkoumání ukázal jako nejlepší místo pro život v České republice. Druhý skončil Královéhradecký kraj, třetí Praha. Kritérii byla například hustota sítě lékařů, možnosti pro volný čas, veřejná doprava či míra objasnění trestných činů.

Portál iDNES.cz už před časem informoval o podobném srovnání jednotlivých větších měst. Tehdy se na interaktivní mapě Česka zaskvěl Jindřichův Hradec, naopak propadla Karviná (srovnání měst podle kvality života najdete zde).

Metodika projektu

Průzkum porovnal životní podmínky ve všech čtrnácti krajích ČR. Základem jsou statistická data ze sedmi sledovaných oblastí (životní prostředí, zdravotnictví, pracovní podmínky, bezpečnost...). Váhu jednotlivým kategoriím přisoudilo kolegium osobností. Výsledky výzkumu prezentuje výstava v budově pražské hlavní pošty v Jindřišské ulici.

Agentura Bison & Rose nyní v projektu Místo pro život porovnávala jednotlivé české kraje jako celky. O tom, ve kterém kraji je nejpříjemnější žít, rozhodovala čtrnáctičlenná porota. Zasedli v ní například kardiochirurg Jan Pirk, zakladatelka sítě mateřských center Rut Kolínská, desetibojař Tomáš Dvořák či duchovní Zbigniew Czendlik. A poměřovali 54 kritérií z různých oblastí života.

Je přitom těžké porovnávat předešlý zmíněný výzkum VŠE s nynějším počinem Bison & Rose. První výzkum například hodnotil jen dvě města v Plzeňském kraji (Plzeň skončila 11. a Klatovy 26. z třiašedesáti měst v celé zemi).

Kritéria, která členové poroty měli k dispozici, byla pestrá: o tom, kde se dobře žije, tak vypovídala nejen třeba hustota silniční a železniční sítě nebo počet školek a lékařů, ale například i to, kolik je kde dárců krve, dobrovolných hasičů či jak moc se obyvatelé zapojují do politiky a veřejného života.

Kardiochirurg Jan Pirk měl o volbě nejdůležitějšího kritéria jasno od začátku. "Na první místo jsem dal ekologii a přírodu. Prostředí, ve kterém každý organismus žije, je rozhodujícím faktorem pro jeho zdárný vývoj, růst a přežívání," říká lékař.

Plzeňského hejtmana Milana Chovance výsledky překvapily, a to přesto, že je rodilý Plzeňan a na svůj kraj je hrdý. Podle něj je vítězství dáno tím, že kraj šikovně kombinuje výhody venkova, tedy hlavně krásné přírody Šumavy, a velkého města s širokou nabídkou kulturního vyžití.

Místa, odkud lidé utíkají

Nelichotivé hodnocení Ústeckého kraje naopak překvapivé není. Podle rektora zdejší univerzity Reného Wokouna kraj sráží na dno hlavně vysoká nezaměstnanost a mizivé vyhlídky na zlepšení. Jsou zde města, kde skoro každý druhý nezaměstnaný hledá marně práci déle než rok. Vzdělanější lidé se z kraje stěhují pryč - podle hesla: Kdo uteče, vyhraje.

Trochu překvapivě však utíkají lidé i z Karlovarského kraje. "Lidé jsou tu otrávení hlavně nezájmem vlády a centrálních úřadů o náš kraj, takže my víme, že si musíme pomoci sami, že nám nikdo nepomůže. Silnici z Prahy do Karlových Varů nepostaví asi ani za sto let," hledá chybu jinde než u sebe zdejší hejtman Josef Novotný. Z kraje podle něj také hodně odcházejí mladí vzdělaní lidé za prací.

Pražané - králové recyklování

Hlavní město skončilo třetí. Přestože je tu pohodlný život například díky husté dopravní síti, vzduch, který tu lidé dýchají, nepatří k nejlepším. Praze také ubrala body kriminalita. Zato město trochu překvapivě boduje v počtu lidí, kteří recyklují odpad, je jich tu o pětinu víc než jinde.

Že by Pražané byli tak uvědomělí? Tereza Krásenská, mluvčí pražského magistrátu, má pro to pragmatičtější vysvětlení. "Praha motivuje občany tím, že v rámci poplatků za komunální odpad platí hlavně za ten směsný. Čím více tedy vytřídí, tím mají menší nádoby na směsný odpad, a tím pádem také méně platí," říká.

Místo pro život - pořadí krajů
Krajsilné stránkyslabé stránky
1. Plzeňskýdobré pracovní podmínky, nadprůměrné množství lékáren, aktivní lidétéměř pětina lidí není připojena k vodovodu s pitnou vodou
2. Královéhradeckýochota obyvatel angažovat se, vstřícnost vůči handicapovanýmmálo dětských hřišť
3. Prahahustá dopravní síťvysoká nehodovost, drogy, kriminalita
4. Zlínskývyšší objasněnost trestných činů, nadprůměrně dobré pracovní příležitostivysoká nemocnost lidí, slabě rozvinutá zdravotní síť
5. Jihočeskýhodně zeleněpříliš řídká dopravní síť
6. Vysočinahodně dobrovolných hasičů, zájem lidí o veřejné děnípodprůměrná návštěvnost kulturních představení
7. Pardubickýpodprůměrná kriminalita, nízká nezaměstnanostmálo dětských hřišť
8. Jihomoravskýdobré platové podmínkyne zcela dobrá sociální a zdravotní síť
9. Libereckýhodně ubytovacích kapacit, vodních ploch ke koupánípříliš mnoho lidí, kteří berou drogy, a málo dárců krve
10. Karlovarskýkraj má nadprůměrný počet zelených a vodních plochhodně mladých lidí je nezaměstnaných, kraj se vylidňuje
11. Olomouckýhodně kulturních institucí, velká kapacita mateřských školnízké mzdy
12. Moravskoslezskýrozvinutá silniční síť, nízký podíl uživatelů drognadměrné emise a produkce nebezpečného odpadu
13.Středočeskýje vlídný k seniorůmnadprůměrná produkce nebezpečného odpadu
14. Ústeckývelká rozloha chráněných krajinných oblastíbezpečnost, péče o děti, vzdělávání

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video