Plzeňskou záchranku zahlcuje anonym

  • 11
Plzeň - Plzeňským záchranářům už druhý den komplikuje život anonym. Opakovaně vytáčí jejich telefonní číslo. Volá i několikrát za minutu a místo hovoru pouští hudbu. Jeho rychlé odhalení není možné, protože volá z mobilního telefonu s předplacenou Go kartou. Tedy z přístroje, který není evidován na jméno.

Záchranáři mohou přijímat několik volání najednou. Nehrozí tedy, že by se nedovolal někdo, kdo skutečně potřebuje pomoc, operátoři ale musí donekonečna zvedat telefony.

"Začal volat včera asi v 7:45 a s asi třemi hodinovými přestávkami mu to vydrželo až do 19 hodin," popsala situaci pro ČTK staniční sestra dispečinku Lenka Ptáčková. Za dvanáctihodinovou službu tak brala několik stovek jeho telefonátů.

"Nemá to chybu - volání na linku 155 je bezplatné, takže toho člověka to nic nestojí. Aby ho mohla policie začít hledat, potřebuje soudní příkaz, což asi nezíská hned," líčí zoufalou situaci, do které se záchranka dostala, její ředitel Zdeněk Koutecký.

Dodává, že o problému informoval policii i vrcholný management Eurotelu, který službu Go provozuje. Zprávu podal také ministerstvu zdravotnictví.

"Je to skutečně aféra, protože systém, který máme, lze zjevně napadnout. Kdyby se takových bláznů rozhodlo volat deset, tak už se lidé v tísni opravdu pomoci nedovolají," doplnil Koutecký.

Anonym zaměstnává i policii
"Případ prošetřujeme jako podezření z přestupku. Snažíme se dostat k osobě volajícího," řekl mluvčí plzeňských policistů Petr Kovář. Doplnil ale, že jeho kolegové nebudou popisovat postup, jak se totožnosti volajícího dopátrají.

Mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš vysvětlil, že operátor nemůže o své vůli zablokovat telefon v síti, kterou spravuje.

"O zablokování telefonu musí požádat policie Český telekomunikační úřad a na základě jeho předběžného opatření může operátor zablokovat jak SIM kartu, tak také telefon," informoval Kučmáš.

Operátor podle mluvčího může policii, pokud je vybavena potřebným rozhodnutím, pomoci najít alespoň přibližně majitele telefonu.

Území republiky je totiž pokryto sítí vysílačů uspořádaných do buněk, a lze určit, ze které buňky se telefon ozval. "Ve městě má taková buňka stranu dlouhou třeba jen pět set metrů, mimo město ovšem třeba deset i více kilometrů," vysvětlil mluvčí Eurotelu.

,

Video