Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Plzeňskou univerzitu před pěti lety prověřovala kriminálka

  • 5
Personální smršť, kterou v uplynulých dnech zažila právnická fakulta v Plzni, už se za stávajícího rektora Josefa Průši na univerzitě jednou konala. A to před pěti lety. Hospodaření Západočeské univerzity tehdy prošetřovali specialisté na hospodářskou kriminalitu. Vyšetřování ale policie odložila.

Policie na začátku roku 2005 dostala několik trestních oznámení a dalších písemných podnětů, které upozorňovaly na pochybnosti při správě majetku vysoké školy. Nakonec na začátku roku 2005 pod tlakem událostí svoje funkce opustili kvestor Martin Král, vedoucí ekonomického oddělení univerzity a vedoucí kolejí a menz.

dostal výpověď, teď podá žalobu

Bývalý děkan plzeňských práv Zachariáš podá žalobu kvůli propuštění

Podle tehdejšího vyjádření rektora selhával kontrolní systém. Tisková mluvčí západočeských policistů tehdy uvedla, že začne opravdu rozsáhlé šetření. A jak to dopadlo? Od tiskové mluvčí západočeských policistů Pavly Soukupové jsme se dověděli, že policie nakonec věc odložila, protože nebylo prokázáno spáchání trestného činu. O tom, zda stávající vyšetřování nedopadne stejně, se můžeme jen dohadovat.

Tehdy byl nejspornějším krokem univerzity prodej zámečku v Malesicích, kde měla univerzita koleje, přestickému podnikateli Miloši Houserovi za sedm milionů korun. Škola pak podepsala velmi nevýhodnou smlouvu, na základě které si objekt pronajala.

Nejvyšší kontrolní úřad tehdy také zjistil, že se stavba fakulty elektrotechnické na Borských polích prodražila vinou chyb ministerstva školství a univerzity o 37 milionů korun.

Kauzu nesmí vyšetřovat ti, kteří na právech studovali

A jak vypadá šetření policie na právnické fakultě, kde byly netransparentním způsobem přijímáni studenti a někteří učitelé upozorňovali na neprůhledné získávání zkoušek?

Na případu začali na začátku října pracovat plzeňští policisté na základě podezření, že bývalý proděkan Ivan Tomažič opsal disertační práci. Jak uvedla žalobkyně Antonie Zelená, bylo třeba dohlédnout na to, aby se vyšetřováním kauzy nezabývali policisté, kteří na plzeňských právech získali titul.

Nyní už případ, ve kterém bylo podáno také několik trestních oznámení, šetří policisté z Útvaru pro odhalování korupce. Podle Zelené budou policisté vycházet i z dat, které získá Akreditační komise ministerstva školství, která ve škole zahájila kontrolu minulý pátek.

"Není třeba spěchat, problémy jsou na právech léta"

Na otázku, jestli se s kontrolou nemělo začít dříve a nečekat až do školy nastoupí akreditační komise, uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování korupce Roman Skřepek, že jsou na právech problémy několik let, tak teď už se nic neuspěchá.

Na argument, že aktéři kauzy tam před nástupem akreditační komise ještě působili a mohli tedy zametat stopy, opáčil, že nebylo vůbec jednoduché zametat stopy, protože jakýkolik krok, který by tam někdo udělal, by připadal každému divný.

Útvar podle Skřepka již šetření provádí. "Nemohu říci, jaké kroky provádíme a kdy nějaké kroky dělat budeme, teď tam provádíme šetření, shromažďujeme všechny dostupné informace," uvedl Skřepek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video