Plzeňská práva řeší problém s přezaměstnaností, opouští je desítky zaměstnanců. Ilustrační foto

Plzeňská práva řeší problém s přezaměstnaností, opouští je desítky zaměstnanců. Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňská práva začala s reformou, opouští je přes čtyřicet zaměstnanců

  • 2
Právnickou fakultu v Plzni, která po skandálech prochází reformou, opouští 41 ze 180 zaměstnanců. Další dvě desítky přešly z pracovního poměru na dohodu o provedení práce. Děkan plzeňských práv již dřív upozornil na vysokou přezaměstnanost. Škola má navíc letos snížený šedesátimilionový rozpočet, odhadem o 16 milionů.

"Změny nejsou kosmetické, ale radikální. Nemáme jinou možnost než šetřit na mzdách," uvedl Pospíšil. Personální redukci, která se nijak neodrazila v kvalitě a rozsahu výuky, navrhli vedoucí kateder. Podle Pospíšila už řada lidí ze 41 pracovníků odešla.

Fakulta propuštěným pracovníkům buď neobnovila pracovní poměr, nebo se s nimi dohodla na odchodu, případně jim dala výpovědi, což se týkalo 15 lidí. "Lidé odešli jednak pro nadbytečnost a jednak odešli ti, kteří nepřispívali k dobrému jménu školy," dodal děkan.

Mezi těmito lidmi, kterých byly jednotky, je například předseda akademického senátu a příznivec bývalého vedení fakulty Daniel Telecký.

Ten je už delší dobu v pracovní neschopnosti a na návrh fakulty na ukončení pracovního poměru nereflektoval. Škola ho tak musí nadále platit. (viz předchozí článek o deliktech Teleckého)

Někteří odcházejí s noblesou, jiní se loučí žalobou

Na výpověď také nereagoval Jan Suchý, který má společnou kancelář s Kindlem, a bývalý vysoce postavený policista Jan Brázda.

Škola stále platí i svého bývalého děkana Jaroslava Zachariáše. Ten se postavil proti výpovědi, kterou dostal koncem října a s fakultou se soudí. Nevyučuje a věnuje se vědecké činnosti doma.

Naopak Ondřej David, partner v advokátní kanceláři bývalého proděkana Milana Kindla, odstoupil na dohodu a podle Pospíšila se rozloučil "noblesně".

Bývalí proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič už školu také opustili, podobně jako například Jan Kavka, který je údajně na seznamu kvůli podezření z nestandardního doktorského studia.

Skandály prý fakultu nepoškodily

Na velikost plzeňských práv by byla podle Pospíšila optimální zhruba stovka zaměstnanců. "Další dolaďování provedeme v srpnu nebo v září zejména podle vývoje rozpočtu," řekl proděkan Petr Bezouška.

Po dokončení procesu personální redukce začne fakulta řešit příjmy a varianty dlouhodobého financování. Propouštění přináší dodatečné nároky na rozpočet kvůli výplatám odstupného, a proto bude fakulta jednat se ZČU, aby od ní získala pět až šest milionů korun.

Podle děkana nikdo ze studentů neodešel na jinou právnickou fakultu, i když se na to informovalo asi dvacet z dvou tisíc studentů. "Aktuální čísla přihlášených jsou stejná jako loni (před vypuknutím skandálu) a ukazují, že zájem o naší školu neklesá," uvedl.

Více než pět stovek zájemců o studium už se zaregistrovalo a zaplatilo poplatek za přijímací řízení, zhruba osm set se zaregistrovalo; zaplatit musí do konce února. Fakulta přijme do nového akademického roku 250 nových studentů.

Seznam nestandardních studentů do konce února

ZČU podle rektora Josefa Průši zveřejní do konce února závěrečnou zprávu o šetření na fakultě, která ale nebude obsahovat jména nestandardních absolventů. Připravuje však podklady k dopisům, které těmto lidem pošle.

"Souhrnná zpráva musí být konzultována s ministerstvem školství a akreditační komisí. Pak je potřeba oslovit ty osoby, jichž se týká. Musí mít právo se k tomu vyjádřit, a pak teprve přijde rozhodnutí, co je věcí veřejnou, soudů a policie," uvedl prorektor František Ježek. Podle expertiz by měla navrhovat případné odebírání titulů univerzita a odvolacím orgánem má být ministerstvo školství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video