Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňská práva spočítala hříchy. Víme komu a proč chtějí vzít titul

  • 42
K šesti absolventům plzeňských práv míří dopis od rektora Západočeské univerzity v Plzni s návrhem na odebrání titulu Ph.D. Škola dala zároveň na svůj web dokument, v němž je anonymně popsáno pět těchto případů. MF DNES zjistila, jaká jména se pod čísly jedna až pět skrývají.

Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je expředseda akademického senátu právnické fakulty Daniel Telecký. V dokumentu na webu školy najdeme údajné nedostatky jeho studia pod příkladem číslo čtyři, zjistila MF DNES.

Vytýká se mu několik pochybení. Například že byl přijat k doktorskému studiu v oboru správní právo. Dizertační práci však obhájil v oboru občanské právo.

DOKUMENT: podezřelí absolventi

Příklady pochybení při doktorském studiu na právech v Plzni.
Příklad č. 1: Jan Brázda; příklad č. 2. Ondřej David; příklad č. 3 Jan Kavka; příklad č. 4 Daniel Telecký; příklad č. 5 Ivan Tomažič

Vysvětlení je podle Teleckého jednoduché - správnímu právu skončila během jeho studia akreditace. "A podle vysokoškolského zákona je povinností školy možnost dostudování," řekl iDNES.cz Telecký.

"Moje práce se zabývala problematikou daňové soustavy, ale s náhledem na soukromoprávní aspekty. To znamená, že to byla multioborová práce, takže ji lze podřadit jak pod správní, tak pod občanské právo," dodává Telecký.

Škola také upozorňuje, že v Teleckého výkazu o studiu není ani jeden záznam o jeho publikační činnosti, která je jednou z podmínek získání titulu Ph.D. Telecký popírá, že by nepublikoval. "Když si do databáze právního informačního systému ASPI zadáte moje jméno, tak vám asi jednatřicetkrát vyběhne v nálezech," uvádí například.

Brázda: Studoval dlouho a jeho práce není věděcká

Dalším absolventem na seznamu je bývalý vysoký policejní důstojník Jan Brázda, kterému se v dokumentu vytýká, že pro obor, do něhož byl přijat (pracovní právo), neexistovala v roce 2001 akreditace. Také prý studoval o půl roku déle, než je maximálně možné.

odebírání titulů začalo

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša rozeslal v pátek dopisy prvním šesti absolventům, kterým škola chce odebrat tituly Ph.D. kvůli podezřelému způsobu studia. V zaslaném dokumentu jsou popsány konkrétní nedostatky studia. Oslovení mají možnost se k případu do 14 dní vyjádřit, jinak s nimi bude zahájeno správní řízení a titul jim bude odebrán. Není vyloučeno, že dotyční se obrátí k soudu. Škola chystá to samé i u podezřelých magistrů a bakalářů.

Univerzita upozorňuje i na kvalitu jeho dizertační práce, která údajně nesplňuje požadované parametry - není dostatečně vědecká. Chybí také druhý oponentský posudek a o skupině osob, která byla u jeho obhajoby, nelze hovořit jako o komisi, stojí v dokumentu.

"Když jste dělala vysokou školu, zkoumala jste, jestli komise je schválená, koukala jste na posudek a říkala jste si, jestli je v pořádku? Jestli ho pan profesor nebo docent napsal dobře, nebo špatně?" ptal se redaktorky MF DNES Brázda, když ho konfrontovala s pochybeními.

Tomažič = rychlostudent

Na seznamu zveřejněném na webu jsou popsány i nedostatky bývalého proděkana právnické fakulty Ivana Tomažiče. Doba jeho doktorského studia údajně trvala pouhé čtyři měsíce místo standardních tří až čtyř let.

Stejně jako u Teleckého ani u Tomažiče nemá fakulta doklad o jeho publikační činnosti a komise u státní zkoušky a obhajoby dizertační práce nebyla usnášeníschopná (někteří z komise do ní nepatřili) a chyběl jí i předseda.

Poslední dva popsané případy se týkají studia bývalých pedagogů na právech Ondřeje Davida a Jana Kavky. Kavka podle dostupných údajů získal titul Ph.D. za rok a pouhých pět týdnů po přijetí ke studiu složil státní zkoušku - alespoň tak je to datováno. Nesedí ani další čísla - posudky ke Kavkově dizertaci předcházejí podle data začátku jeho studia.

David studoval podle materiálu 8,5 roku. I u něho se objevuje zmínka o chybějící publikační činnosti a špatně složené komisi.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video