Bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl na tiskové konferenci, kde...

Bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl na tiskové konferenci, kde obhajoval své působení na fakultě. (20.10.2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Plzeňská práva sepsala seznam největších hříchů bývalého vedení

  • 15
Jaké protizákonné metody bývalé vedení plzeňských práv používalo k rozdávání titulů? To se rozhodla uveřejnit Západočeská univerzita v Plzni. Ve zprávě zveřejněné na webu školy je podrobně popsáno, jaké praktiky byly na fakultě běžné a kdo přesně je uplatňoval.

Jednou z metod, jak získat na právech v Plni snadno a rychle bakaláře, bylo projít kurzem celoživotního vzdělávání Veřejná správa. Za nestandardních podmínek díky němu vystudovalo práva až 300 lidí.

Dvouletý kurz byl totiž absolventům uznán jako plnohodnotné studium a bez dalších zkoušek mohli přejít rovnou ke státnicím v bakalářském oboru Právní specializace.

Podle zprávy sepsané právnickou fakultou byl kurz vytvořen na žádost institucí veřejné správy a sloužil pro jejich zaměstnance. Garantem programu byl bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký.

zpráva z práv

Podle právnické fakulty bývalé vedení vytvořilo systém, jenž celou kauzu způsobil. Tím bylo poškozeno dobré jméno univerzity. Rektorovi Josefu Průšovi proto děkan práv Jiří Pospíšil navrhne, aby ZČU podala žalobu na ochranu svého dobrého jména. Zprávu už vedení práv použilo jako podklad pro rozšíření trestního oznámení. Ve zprávě figurují i další jména, například bývalých učitelů fakulty Ondřeje Davida a Jana Suchého. Ta jsou ale podstatně menší než u hlavních čtyř aktérů kauzy.

Studenti tohoto kurzu nemuseli narozdíl od řádných studentů předměty ukončovat jednotlivě. Stačil pouze jeden písemný test na konci studia. Tehdejší děkan právnické fakulty Jaroslav Zachariáš pak vydal rozhodnutí o přijetí studentů ke studiu v bakalářském oboru. Zároveň rozhodl, že studenti už mají vše splněno a k získání titulu Bc. jim zbývá pouze složit státní závěrečnou zkoušku a obhájit bakalářku.

Tím ovšem vedení fakulty porušovalo zákon o vysokých školách, který umožňuje uznat pouze 60 procent studijních povinností. Zachariáš podle zprávy pokračoval v praxi svého předchůdce Milana Kindla, který byl v době propuknutí kauzy proděkanem pro studium.

Zachariáš a Kindl chybili také v tom, že uznávali studentům zkoušky v rozporu se studijním a zkušebním řádem univerzity. Ten stanoví, že zkoušky lze uznat maximálně dva roky od skončení předchozí studia. "Bývalé vedení, a to oba pánové, uznávali zkoušky studentů z jiných škol dokonce z 80. let dokonce, tedy i 20 let staré," řekl Pospíšil.

Ve zprávě se objevuje i jméno exproděkana Ivana Tomadžiče. Jedná se o pasáž, v níž se popisuje doba, kdy fakulta ztratila akreditace v doktorských studijních oborech Správní právo a Teorie práva (prosinec 2004). Vedení fakulty přesto i nadále přijímalo studenty ke studiu v oboru Správní právo.

O této praxi musel však vědět zmíněný Tomažič, který od roku 2006 jako proděkan pro vědu stál i v čele rady, která řídila na fakultě doktorské studium.

Tomažič zároveň umožňoval pokračování studia i u těch studentů, kteří prokazatelně nesložili v akademickém roce žádnou zkoušku, neabsolvovali konference a semináře, nebo nepublikovali odborné texty. Přitom to je jednou podmínkou k získání titulu.

kauza v plzni

Celá kauza na plzeňských právech odstartovala ve chvíli, kdy Petr Bezouška z katedry občanského práva loni v září upozornil na to, že proděkan Ivan Tomažič opsal celé desítky stran ve své dizertační práci.

Tomažičovým školitelem byl tehdejší proděkan fakulty Milan Kindl a oponentem práce děkan fakulty Jaroslav Zachariáš.

Daniel Telecký byl v době propuknutí kauzy učitelem práv a také šéfem akademického senátu. V současné době už Tomažič, Kindl, Zachariáš ani Telecký na fakultě nepůsobí.

Univerzita už začala s odebíráním titulů Ph.D. Jedním z podezřelých je i Telecký (o odebírání čtěte více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video