Studenti právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni

Studenti právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňská práva se zbaví akademického senátu, který nekontroloval vedení

  • 6
Vedení právnické fakulty v Plzni už má recept, jak se zbavit akademického senátu, o kterém i ministryně školství Miroslava Kopicová v Plzni prohlásila, že nesplnil svoji roli. Členům senátu chce fakulta ukončit pracovní poměr.

Akademický senát má kontrolovat vedení fakulty, které muselo kvůli aférám před několika týdny odejít.

Akademik fakulty Bohumil Havel na středeční besedě se studenty a učiteli Západočeské univerzity naznačil, že cestou, jak se akademického senátu zbavit, by mohlo být ukončení pracovního poměru členům senátu.

Některým členům senátu v průběhu jeho funkčního období, které končí na jaře 2011, totiž končí pracovní smlouvy. O jejich prodloužení bude rozhodovat vedení fakulty, ale i samotný senát.

"Bude záležet na dohodě. Někteří mohou odejít i sami," podotkl Havel.

Havel, kterého si novopečený děkan práv Jiří Pospíšil vybral na funkci proděkana, tak reagoval na otázku kvestora univerzity Antonína Bulína, jestli je možné očekávat, že dalšího děkana bude zase volit senát, který má máslo na hlavě, a jestli je tedy možné počítat i s variantou, že v křesle děkana usedne znovu bývalá šedá eminence fakulty Milan Kindl.

Studenti požadují odchod Teleckého

Obavy o skladbu senátu má i jeho studentská kurie. Ta se chce v nejbližších dnech zbavit hlavně předsedy senátu Daniela Teleckého.

Na nejbližším jednání senátu 23. listopadu studenti předloží návrhy na volbu nového předsedy. ČTK to řekl člen akademického senátu fakulty za studenty Martin Marek. Předseda by podle něj měl vzejít z učitelské části osmnáctičlenného senátu, kde je 12 učitelů a šest studentů.

Prorektor plzeňské univerzity František Ježek uvedl, že na vině dnešního stavu na právech je i to, že fakulta nemá strukturované studium, to znamená oddělené bakalářské a navazující magisterské. Pak by se podle něj předešlo neprůhledným přestupům na práva z jiných škol.

"Olomoucká a Masarykova univerzita v Brně v minulosti o strukturované studium usilovaly, ale právnické fakulty v Plzni a v Praze byly proti, takže změna nenastala," popsal Ježek. Ten situaci charakterizoval tak, že proti univerzitě nyní stojí nejlepší právníci v zemi a boj bude tím pádem velmi tvrdý.

Univerzita musí například čelit žalobě chomutovské primátorky Ivany Řápkové o milion korun a omluvu. Matematik Pavel Drábek dnes charakterizoval tyto bojovníky slovy: "Z toho, jak vystupují a mluví, je vidět, že získali na právech tituly, ale ne vzdělání."

Škola se zbaví i některých učitelů

Fakulta by také měla projít zeštíhlovací kůrou, protože je zde příliš mnoho kateder. Rektor Josef Průša řekl, že plzeňská práva mají zhruba 200 pedagogických pracovníků, jejichž počet je dvojnásobný například oproti brněnským právům.

"Průměrné platy učitelů na právech jsou kvůli této přezaměstnanosti dlouhodobě nejnižší na univerzitě," uvedl.

Také proto pracují učitelé na více školách i v jiných profesích v ČR, což akademická obec v auditoriu kritizovala s tím, že řadě pedagogů z práv pak schází sounáležitost se školou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video