Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša. | foto: ČTK

Plzeňská práva se přou s rektorem, kdo z nich má odebírat podvodné tituly

  • 13
Vedení Západočeské univerzity v Plzni se zatím nedohodlo s vedením právnické fakulty na tom, kdo bude odebírat tituly. Rektor Josef Průša chce, aby to byla fakulta, a už ji k tomu také vyzval. Práva v čele s Jiřím Pospíšilem se ale brání třemi posudky expertů, podle nichž k tomu fakulta nemá pravomoc a odebírat tituly by měl rektor.

"Já osobně jsem se domníval, že je to vyřešené. Pan rektor nám ale poslal dopis, kde to za vyřešené nepovažuje, což mě trochu překvapilo. Proto mu na dopis teď odpovídáme," řekl iDNES.cz Pospíšil.

Pospíšil se opírá o tři posudky tří právníků, které se způsobem odebírání titulů zabývají. Posudky vypracoval exministr spravedlnosti Karel Čermák, děkan pražských práv Aleš Gerloch a expert Josef Staša. Všichni tři shodně říkají: odebírání titulů je v působnosti rektora a nikoli děkana.

"Ve chvíli, kdy by se do toho (odebírání) pustila fakulta, tak vzhledem k těmto právním názorům, bychom se mohli dostat do pozice, že budeme páchat trestnou činnost. Mohlo by to být zneužití pravomoci veřejného činitele," upozorňuje Pospíšil.

Ministerstvo školství je ale přesvědčené, že o zrušení vysokoškolského diplomu by měl v prvním stupni rozhodovat děkan, případně proděkan. "Ve druhém stupni (při odvoláních, pozn.red.) by pak měl rozhodovat rektor (popřípadě prorektor)," informovala iDNES.cz tisková mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

Ani rektor rektor Průša nepovažuje za nejlepší řešení, aby tituly odebíralo vedení univerzity. "Problém je v odvolacím řízení. Pokud návrh na odebrání titulu bude podávat rektor, tak se budou odvolávat k ministerstvu," řekl iDNES.cz Průša.

"Vysoké veřejné školy dlouhou dobu bojovaly za to, aby byly autonomní a ministerstvo do jejich činnosti nezasahovalo," dodal Průša. Pokud by ale návrh podávala právnická fakulta, kandidáti na odebrání titulu by se odvolávali k rektorovi. U soudu by tak oprávněnost odebrání titulů hájila pouze plzeňská univerzita, nikoli ministerstvo.

Průša hájí svůj názor i tím, že fakulta určuje, komu bude udělen diplom, tedy i fakulta by měla určit, komu ho odebrat. Rektor se s Pospíšilem plánuje v nejbližší době sejít a věc vyřešit.

Jako první přijdou na řadu absolventi doktorského studia

Na univerzitě se k odebírání titulů pomalu schyluje. Nový asistent právnické fakulty a náměstek ministra životního prostředí František Korbel, kdysi Pospíšilův náměstek na ministerstvu spravedlnosti, už připravuje návrhy na zahájení správního řízení. Vycházet bude ze zjištění rektorské komise.

Podle Průši se to zatím dotkne doktorských studií. "Pohybujeme se tam v rozmezí od tří do čtrnácti lidí," řekl ČTK rektor. Návrhy by měl Korbel připravit do konce týdne. Poté se jim ještě chce věnovat vedení Západočeské fakulty a následně by byly odeslány (viz. o kontrole titulů Ph.D.).

Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je podle nepotvrzených informací jméno bývalého proděkana Ivana Tomažiče, předsedy akademického senátu fakulty Daniela Teleckého, pedagoga Jana Kavky, bývalého vysokého policejního důstojníka Jana Brázdy či advokáta Eduarda Bruny, jenž obhajoval například Jiřího Čunka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video