Pluto mizí z hudební soustavy

Praha - Od poloviny devadesátých let patřilo Pluto k nejzajímavějším tělesům českého rocku. Vydalo dvě nadčasová alba a odehrálo desítky vystoupení v zahraničních klubech. Dnes se v pražském Paláci Akropolis rozzáří brněnská planetka naposledy. Kapela se rozpadá a všichni čtyři členové odcházejí do nových projektů. Hudební odborníci i obdivovatelé Pluta jsou zaraženi - většinou cítí, že kvarteto opouští dobře započatou práci předčasně. Manažer Pluta Romek Hanzlík má do úsměvu daleko: "Neměli jsme typický vztah mezi manažerem a kapelou, cítil jsem se s nimi jako člen velké rodiny," přiznává.

"A je mi smutno i proto, že ještě zdaleka nevyčerpali svůj potenciál. Jenže mezilidské vztahy jsou křehká věc a nedá se jim bohužel poručit." S tím souhlasí i hudební publicista Ondřej Bezr, podle jehož názoru bude Pluta škoda přinejmenším ze dvou důvodů: "Je to jeden z mála souborů, které hrají alternativní hudbu a experimentují, ale přesto ctí písničky. Navíc se v poslední době otevíral moderním elektronickým technologiím a díky těmto vlivům ještě mohla vznikat svébytná hudba," myslí si.

O rozpadu skupiny se hovoří jen ztěžka také jejímu zakladateli, bubeníkovi Pavlu Fajtovi. "Končí něco, co jsem dlouho budoval a té energie je mi líto," říká tiše.

Pluto sestavil roku 1994, když se jako výrazná osobnost brněnské alternativní scény obklopil trojicí mladších a neznámých muzikantů. Už jeho spolupráce s Ivou Bittovou anebo se skupinou Dunaj přesáhla koncem osmdesátých let český hudební horizont. "Ale pak jsem zatoužil po svižné kapele, která by na letních festivalech rozhoupala lidi. A tihle pánové byli ochotní investovat hodně energie i času," vzpomíná na první zkoušky s baskytaristou Tomášem Fröhlichem, kytaristou Petrem Zavadilem a zpěvákem Václavem Bartošem.

Na čísi otázku tehdy Fajt bezmyšlenkovitě odpověděl, že by chtěl hrát pop z Pluta. Tato věta dala kapele jméno a nikdy nepřestala platit: "Populární hudba to je, ale zároveň divná a tajuplná jako vzdálené planety naší soustavy," myslí si dodnes. V českých poměrech ovšem mu zikantovi nestačí k slušnému živobytí originalita. Nevydělá si ani oceněním Žlutá ponorka, úspěchem na velkém hudebním festivalu v kanadském městě Victoriaville, nebo prodejem dvou vydařených alb. Náladě ve skupině finanční starosti neprospívaly.

Skutečná krize propukla na planetě Pluto v loňském roce, kdy měl zpěvák Václav Bartoš vleklé problémy s hlasivkami. V té době oslovil oba kytaristy fyzický básník Petr Váša, a tak vzniklo originální "bigbítové trio bez bicích" Ty Syčáci. "S Vášou máme spoustu dobrého materiálu, cítím, že ta práce má pro mne teď největší smysl," tvrdí Fröhlich.

Minulý týden trojice dotočila druhou desku Lék a jed, která vyjde v květnu. Také unavený Bartoš zatoužil po pauze a založil v Třebíči soubor Fru-Fru Serious. Fajt právě natáčí sólovou desku živého bubnování Drum Trek a zároveň dokončuje album 567 se skupinou Ladakh. "Je to etno-tranzová taneční hudba," popisuje třiačtyřicetiletý bubeník. Po Plutu ovšem zbyly písně z nevydané třetí desky. "Její příprava se táhla tak dlouho, až jsme přestali být vnitřně organizovaní," lituje Fajt. Kvalita nahrávek je podle něj přesto vysoká a nebránil by se jejich dodatečnému vydání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video