Libyjský voják Přechodné národní rady kope do zdi, na které je hanlivě vyobrazen Muammar Kaddáfí. (20. října 2011) | foto: AP

Plukovník odmítl azyl i útěk do pouště, zemřel nedaleko rodiště

  • 993
Otázka, kde se ukrývá svržený libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, trápila po řadu týdnů celý svět. Jen málokdo věřil, že voják tělem i duší prchl za hranice. Nikdo ale netušil, kterou část vyprahlé Libye zvolil za své útočiště. Čtvrtek přinesl odpověď: Kaddáfího život vyhasl v rodné Syrtě.

Týdny a týdny si členové jednotek Přechodné národní rady (NTC) a spojenci z NATO lámali hlavu, kde by se mohl skrývat 69letý vládce, jenž v srpnu prchl z tripolské rezidence Báb al-Azízija a zmizel bůhvíkde.

Mnozí předpokládali, že plukovník zamířil na jih, kde v poušti rekrutuje žoldnéře ze subsaharské Afriky a připravuje se na svůj slavný návrat k moci. Není divu, že se nechtěl jen tak vzdát své milované Džamáhíríje. Zemi vládl takřka 42 let a v roce 1969 ho do čela ropné velmoci vynesl vojenský puč. Řinkot zbraní mu proto nebyl cizí.

Vojenská hrdost zřejmě také byla jedním z důvodů, proč rozsekanou domovinu neopustil jako někteří z jeho příbuzných. "Rvát se do poslední kapky krve," to byla jeho slova, která čas od času zaznívala v médiích, která narcistnímu vládci zůstala nakloněna.

Dopadení Kaddáfího

Možností azylu měl přitom celou řadu. Útulek mu nabídla třeba Uganda, Zimbabwe, Venezuela či Saúdská Arábie, která má s exily afrických diktátorů zkušenosti. Útočiště zde našel i tuniský prezident Zín Abidín bin Alí (více zde).

Nově také vyšlo najevo, že povstalečtí bojovníci Kaddáfímu nabídli dobré podmínky, aby se vzdal, ale on je odmítl. V Dillí to prohlásil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Muammar Kaddáfí tak nakonec našel smrt  symbolicky nedaleko místa, kde se takřka před sedmdesáti lety narodil v beduínském táboře. Poslední tři týdny bylo podle britského listu The Guardian až divné, jak zbytek Kaddáfího věrných zarputile brání poslední baštu režimu, která leží u břehů Středozemního moře (více o smrti Kaddáfího zde).

A co zbylí členové Kaddáfího rodiny?

Libyjský diktátor měl celkem osm dětí, sedm synů a jednu dceru. V Syrtě s ním zahynul jeden ze synů: Mutasím. Tělo bývalého poradce pro otázky národní bezpečnosti bylo vystaveno v Misurátě, kde se kolem něj srocovaly davy Libyjců s mobilními telefony. Každý si chtěl na památku vyfotit zakrvácené tělo jednoho z členů klanu, který zemi vládl několik dekád.

Dlouhé týdny se také spekuluje o smrti Sajfa Isláma, kterého si Kaddáfí vybral coby svého nástupce. Poprvé se informace o jeho skonu objevily už před několika měsíci. Jenže pak je členové NTC opět vyvrátili.

Také v pátek nad ránem korespondent televize al-Arabíja znovu potvrdil Islámovu smrt, jenže později odpoledne uvedl vysoce postavený člen NTC, že Sajf Islám je na útěku do Nigeru. Načež se objevila informace, že ho raněného zadrželi ve Zlítánu. Tam se prý také podařilo uprchnout Saadímu, který byl kdysi kapitánem libyjského fotbalového klubu. 

Potvrzená jsou však úmrtí nejmladšího syna Sajfa Araba, který zemřel na jaře se svými třemi dětmi při náletu, a Chámise, jenž proslul při potlačování jarních nepokojů v zemi jako velitel krutých brigád. Voják zemřel na konci srpna asi 80 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu.

Velké části Kaddáfího rodiny se podařilo uprchnout už v srpnu. Jediná dcera Ajša, její matka a synové Mohammed a Hannibal nalezli azyl v Alžírsku. NTC nyní bude zřejmě žádat jejich vydání do Libye, kde by měli být postaveni před soud.

Kaddáfího manželka Safíja podle televize Ar-Raj požádala OSN, aby smrt Kaddáfího i Mutasima vyšetřila, napsala ČTK. Safíja je prý pyšná na odvahu svého manžela a dětí, které se po dobu šesti měsíců stavěly proti čtyřicítce zemí a jejich špionům a jsou podle jejího názoru mučedníci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video