Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová - Tominová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová - Tominová | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ženy berou o pětinu méně než muži, říká Marksová. Rozdíl chce odstranit

  • 135
Ministerstvo práce zahájí na jaře velkou kampaň, ve které upozorní na rozdíly v platech žen a mužů. Česká republika je v tomto ohledu třetím nejhorším státem v Evropské unii. Ženy zde mají v průměru o 22 procent méně než muži. Kampaň ministerstva má pomoci odhalit nerovnosti a rozdíly vyrovnat.

„ČR je v EU třetí nejhorší od konce. Máme třetí největší rozdíl. Za námi je Rakousko a Estonsko. Rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže činí 6 500 korun. Nejde o spory mezi ženami a muži. Když žena vydělává méně, má to dopad na celou rodinu a hlavně na děti,“ uvedla ministryně Michaela Marksová (ČSSD). Podotkla, že nižší výdělek žen se odráží také v jejich penzi. Ženy ji mají zhruba o pětinu menší než muži. Ve stáří jim tak víc hrozí chudoba.

Ministerstvo dokončuje návod pro inspekci práce. Shrne v něm, na co se mají inspektoři zaměřit a jak mají neoprávněné rozdíly vyhledávat. Marksová vyzvala ženy, aby se na kontrolory víc obracely se svými podněty. Podle ministryně problém představuje i posuzování soudů. Pokud k nim jdou ženy poté, co inspekce jejich upozornění vyhodnotila jako oprávněné, často prohrávají, podotkla Marksová.

Kampaň „22 procent k rovnosti“ by měla začít na jaře. Nabídne třeba mzdovou kalkulačku. Na ní si budou moci lidé spočítat, jaký je obvyklý plat v jejich profesi s jejich vzděláním a praxí v jejich regionu. Budou si pak moci říct případně o přidání. „Převážně ženy si neumějí říct o vyšší plat,“ podotkla náměstkyně ministryně Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD).

Součástí osvětové akce bude i vzdělávání pro úředníky či analýza možných legislativních kroků, které by měly pomoci rozdíly smazat. Ministryně po nástupu do funkce před dvěma lety nechala ve svém resortu provést personální audit. Čistý rozdíl v odměnách žen a mužů dosahoval 2,5 procenta, ženám připadalo 48 procent vedoucích pozic a mužům 52 procent. „Výsledky ve srovnání s průměrnými rozdíly a ostatními institucemi státní správy jsou velmi dobré,“ míní ministryně. Ve státní správě podle ní rozdíl odměňování dosahuje v průměru 16 procent.

Jedním z důvodů nižšího výdělku žen v Česku je to, že často pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami jako zdravotnictví a školství. Bývají také většinou na nižších postech. Ale i za stejnou práci dostávají často méně než jejich mužští kolegové. U lidí s vyšším vzděláním se rozdíl ještě zvyšuje. Další příčinou menší odměny je péče o děti, starší členy rodiny a domácnost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video