Platy v kraji jsou o tisícovku vyšší

  • 1
Pardubice, Chrudim - Lidé v Pardubickém kraji si za uplynulý rok polepšili, měsíční výdělek jim totiž stoupl v průměru o jeden tisíc korun. Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2001 dostávali lidé zaměstnaní v Pardubickém kraji od svých zaměstnavatelů průměrně 11 635 korun, v letošním prvním čtvrtletí to bylo už 12 507 korun.

Za celorepublikovým průměrem však region zaostal o necelé dva tisíce korun. Již tradičně nejvíce rostly mzdy na Pardubicku a naopak nejméně se zvyšovaly na Ústeckoorlicku.

„V Pardubickém kraji v prvním čtvrtletí tohoto roku nejvyšší mzdy pobírali lidé zaměstnaní v peněžnictví a pojišťovnictví, a to 19 792 korun. Naopak nejnižší platy brali lidé v pohostinství a ubytování, kde jsme zjistili průměrnou mzdu 8 738 korun,“ uvedla Pavlína Dobruská z krajské pobočky Českého statistického úřadu v Pardubicích.

Podle zjištění pardubických statistiků se nejvyšší mzdy v kraji v prvním čtvrtletí tohoto roku vyplácely v okrese Pardubice, kde jejich průměr dosáhl 13 297 korun.

Průměrné platy v ostatních okresech kraje jsou oproti Pardubicku o více než tisíc korun nižší. Mezi sebou se však liší jen v řádu několika stovek korun.

„To je dáno už historicky, že na Pardubicku jsou vyšší mzdy než jinde v kraji. Největší investoři přicházejí totiž do Pardubic, je tu vysoká konkurence na trhu práce a mnoho dalších aspektů, díky kterým mzda v okrese Pardubice vysoce převyšuje platy v ostatních regionech,“ vysvětlil zástupce ředitelky Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Na posledním místě krajského platového žebříčku v prvním čtvrtletí roku 2002 je Chrudimsko, kde průměrný plat dosáhl výše 11 978 korun.

Okres Chrudim se tak stal jediným regionem v kraji, kde průměrná mzda v prvním čtvrtletí tohoto roku nepřesáhla dvanáct tisíc, a to i přesto, že tu lidem vzrostla v meziročním srovnání o 8,2 procent. „U nás si lidé vydělají na úrovni celostátního průměru, tedy okolo čtrnácti tisíc korun, ale kolik platí jiné firmy na Chrudimsku skutečně nevím,“ uvedl ředitel společnosti TMT Aleš Brotan, která je s přibližným počtem sto čtyřiceti zaměstnanců jedním z největších zaměstnavatelů v Chrudimi.

Naopak nejpomaleji rostla průměrná mzda na Ústeckoorlicku, a to o 6,2 procent. Druhou nejvyšší průměrnou mzdu v kraji měl i přes poměrně nízký nárůst svitavský okres. Zde pobírali lidí v prvním čtvrtletí 12 214 korun.

Mzdy v Pardubickém kraji jsou hluboko pod celostátním průměrem, na nějž jim chybí témeř dva tisíce korun.

Průměrná mzda v České republice totiž dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2002 14 204 korun, kdežto krajský průměr je 12 507 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video