Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Platy v sociálních službách vzrostou o čtvrtinu, schválila vláda

  • 24
Výdělky v sociálních službách vzrostou od července o 23 procent. Pracovníci v kultuře či a nepedagogické profese ve školství si přilepší o 9,4 procenta. Nařízení, které mění tarifní tabulky, schválila ve středu vláda.

Na Twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj kabinet také rozhodl o poskytnutí dotací 1,1 miliardy korun, které by kraje a poskytovatelé péče měli použít na růst platů a mezd.

Vládní nařízení ruší tři z devíti platových tabulek. Řada pracovníků s nízkými výdělky se tak přesune do vyšších tarifů.

31.května 2017 v 11:10, příspěvek archivován: 31.května 2017 v 11:48

Jsem rád,že vláda dnes splnila svůj slib a našla peníze na výrazné zlepšení nízkých platů lidí,kteří pracují v socialních službách a kultuře

Odbory a poskytovatelé péče si dlouhodobě stěžovali na to, že kvůli nízkým výdělkům chybějí v Česku tisíce pečovatelek a pečovatelů, kteří by se starali o seniory a postižené. Hrozí tak omezení péče.

„Peníze pocházejí ze tří oblastí: z úspor na ministerstvu práce a sociálních věcí, vládní rozpočtové rezervy a úspor na státním dluhu,“ uvedl po jednání kabinetu Sobotka. Doplnil, že pracovníci v regionálním školství dostanou podle dřívější dohody přidáno ze státního rozpočtu.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) po jednání vlády řekl, že státní kasa je prázdná, další požadavky už podle něj nelze na letošní rok přijmout. „Osobně mě potěšilo, že jsme mohli něco udělat pro sestry a sociální pracovníky,“ dodal.

Kabinet projednával ve středu tři varianty přidání. Přiklonil se k té, díky níž si pracovníci v sociálních službách přilepší nejvíc. Podle informačního systému o průměrném výdělku si loni pečovatelé v sociálních službách či domácnostech seniorů vydělali v průměru 19 058 korun hrubého i s odměnami a všemi příspěvky. Polovina pracovníků ale nedosáhla na 18 821 korun.

Komora: Růst platů zatíží státní rozpočet

Růst platů ve veřejném sektoru zatíží podle Hospodářské komory ČR státní rozpočet a negativně se promítne do celé ekonomiky. V tiskové zprávě to sdělil Miroslav Beneš z odboru vnější komunikace komory.

Komora má za to, že by se vláda měla před volbami věnovat spíše systémovým opatřením. Dnešní rozhodnutí má za "jasný předvolební tah vlády".

Podle komory platové výdaje státních zaměstnanců jen letos překonají 162 miliard korun. "Přestože současná vláda při svém nástupu k moci proklamovala, že fungování veřejné sféry zefektivní, zpřehlední a bude dbát na peněženky daňových poplatníků, svoji politikou dokazuje pravý opak," píše se v tiskové zprávě.

ČTK

„Je dobře, že se v době příznivé ekonomické situace přidávají peníze na platy ve školství, kultuře a především v sociálních službách. Na nízké platy v těchto odvětvích upozorňuje TOP 09 dlouhodobě,“ řekla v reakci na rozhodnutí vlády místopředsedkyně TOP 09 a členka výboru pro sociální politiku Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Dodala, že ona sama navrhovala zvýšení platů v sociálních službách o 227 milionů korun. „Nic z toho však koalice nepodpořila. Nyní, pět měsíců před volbami, s podobnými návrhy přichází sama vláda,“ uvedla poslankyně.

Podle podkladů pro vládu by stát na přidání ve druhém pololetí potřeboval 1,1 miliardy a samosprávy 1,28 miliardy. Ministerstvo práce žádalo na dotace pro poskytovatele 1,16 miliardy. Už dřív uvedlo, že může dát 200 milionů a zbytek by měl poskytnout státní rozpočet. Kraje si na negativní dopad vládních nařízení na své rozpočty stěžují, zmínily třeba předpis o navýšení mezd řidičů.

„Vláda schválila, že krajům pošleme částku 1,16 miliardy. Okamžitě bude odesláno 700 milionů, další částky budeme hledat,“ řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Už dřív uvedla, že díky změně tarifů si od července přilepší 93 000 zaměstnanců státu a 72 000 pracovníků, které platí samosprávy. Týkalo by se to lidí v sociálních službách a kulturních zařízeních, umělců, nepedagogických pracovníků ve školství, zdravotníků, technického personálu i administrativních sil.

Zdravotní sestry dostanou navíc 2 tisíce korun

Příplatky se zvednou zdravotním sestrám, které pracují na směny u lůžek pacientů. Řekl to ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Podle něj sestry dostanou navíc 2 000 korun.

„Sestry, které pracují u lůžka samostatně, tedy ne pod dohledem v třísměnném či nepřetržitém provozu, dostanou přidáno o 2 000 korun hrubého. Pocítí to ve své výplatě někdy kolem 5. srpna,“ uvedl Ludvík, který před nástupem na ministerstvo řídil pražskou fakultní nemocnici v Motole.

Podle ministra si přilepší sestry ve státních, krajských, soukromých i církevních zařízeních. Ministr dodal, že příplatek 2 000 představuje nyní částku, kterou je možné „ufinancovat“.

31.května 2017 v 10:54, příspěvek archivován: 31.května 2017 v 13:52

Schváleno vládou! 2000 Kč navíc pro sestry u lůžka od července budou, jak jsem slíbil!

Nemocnice v Česku se potýkají s nedostatkem personálu. Některá oddělení už kvůli tomu musela omezit, nebo ukončit provoz. Příplatek má situaci sester, které pracují bez dohledu u lůžek či na porodních a operačních sálech na směny, zlepšit. Podle podkladů pro vládu musejí nejen používat stále složitější prostředky a dodržovat náročnější postupy, ale také přebírat práci za chybějící kolegy a kolegyně.

Na příspěvky ministerstvo zdravotnictví poskytne dotace. Podle Ludvíka státní nemocnice dostanou 2 000 korun bez odvodů na každou sestru. „Připravili jsme i dotační program pro ostatní zřizovatele, který půjde přes kraje. Tam bude podmínkou, že když se sestrám 2000 přidají, aby se jim jinde neubraly, třeba v osobním ohodnocení. Pokud podmínka nebude splněna, budou muset kraje dotace vrátit,“ řekl Ludvík. Podle něj 600 milionů poputuje ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů pro soukromé nemocnice dá ministerstvo ze svých rezerv.

Ludvík doplnil, že opatření ročně vyjde asi na dvě miliardy. Příští rok by s výdaji měla počítat už úhradová vyhláška.

Příspěvek upravuje nařízení, které mění také platové tabulky. Podle předpisu by až 5000 korun navíc mohly dostávat samostatné sestry v nepřetržitém či třísměnném provozu nejen v nemocnicích, ale také v domovech pro seniory či ústavech pro postižené.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video