Průměrný plat lékařů činil 2,4násobek průměrné české mzdy (ilustrační snímek).

Průměrný plat lékařů činil 2,4násobek průměrné české mzdy (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Platy lékařů loni stouply na 57 tisíc. Díky přesčasům, namítají odbory

  • 374
Lékaři pracující ve veřejném zdravotnictví si loni vydělali průměrně přes 57 tisíc měsíčně, tedy o necelých 15 procent více než v roce 2010. Podle odborů je částka takhle vysoká jen díky tomu, že zahrnuje přesčasy, lékaři totiž mnohdy pracují i 350 hodin měsíčně.

"Průměrný měsíční plat lékařů a zubních lékařů v roce 2011 činil 57 687 korun. Proti roku 2010 se zvýšil o 14,8 procenta," uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Tato čísla platí pro veřejné zdravotnictví, tedy pro lékaře placené ministerstvem zdravotnictví, kraji, obcemi a městy a dalšími úřady a vztahují se na asi 12 tisíc doktorů.

Z nich bylo téměř šedesát procent zařazeno ve 14. platové třídě s průměrným měsíčním platem 66 511 korun, dvanáct procent spadalo do 13. platové třídy, kde je průměrný plat 49 613 korun, a zbylá necelá čtvrtina lékařů do 12. třídy s průměrným platem 36 654 korun.

Celkový průměrný plat lékařů a zubařů byl tak asi dvakrát vyšší oproti průměrnému příjmu zdravotních sester a porodních asistentek (28 145 korun) a činil 2,4násobek průměrné české mzdy.

Struktura průměrného platu ve veřejném zdravotnictví v roce 2011.

Průměrný plat všech zaměstnanců ve veřejném zdravotnictví byl loni 29 188 korun. Například farmaceuti si přišli na 41 tisíc, pedagogové na 28 tisíc.

Engel: Pracují i 350 hodin měsíčně

"Musíte si uvědomit, že tato částka zahrnuje přesčasy, kterých spíše přibývá, než ubývá. Hodinová mzda neroste, jen přibývá práce. Počet lékařů klesá, ale práce je stejně. Lékaři často pracují i 350 hodin měsíčně, tedy na dva úvazky. Počet elitních lékařů, kteří by měli 60 tisíc za 160 hodin práce, je jen pár, zbytek na to ani zdaleka nedosáhne," okomentoval pro iDNES.cz statistiku předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková kritizuje vývoj platů nelékařů. "U některých profesí (dělníci a odborní pracovníci) došlo dokonce ke snížení platů, takže rozhodně nemůžeme být spokojeni," sdělila iDNES.cz. Vzhledem k tomu, že například platy sester se zvýšily jen o dvě procenta, chystají se vyvolat další jednání.

V soukromém sektoru brali lékaři 55 tisíc

Průměrná mzda lékařů v soukromém zdravotnictví byla loni o dva tisíce nižší než ve veřejném sektoru - 55 514 korun. Oproti roku 2010 si přilepšili o 12,8 procenta. 

Do této statistiky jsou zahrnováni zaměstnanci nestátních zdravotnických zařízení nebo praktičtí lékaři, lékaři specialisté (včetně gynekologů) a zubaři. Lázeňští lékaři si průměrně přišli na 51 tisíc korun. Průměrná měsíční mzda všeobecných sester a porodních asistentek činila 23 678 korun, o 1,2 procenta víc než o rok dříve.

Průměrné platy ve veřejném (červené sloupce) a soukromém (modré sloupce) zdravotnictví v roce 2011.

Za letošní rok platy dál rostly. Podle memoranda podepsaného ministrem zdravotnictví v únoru 2011 měly vzrůst o desetinu, nakonec se ale dosud podařilo platy navýšit o 6,25 procenta. To však platí jen pro nemocnice zřizované ministerstvem, kraje lékařům nepřidaly, protože na to prý nemají prostředky.

Odbory kvůli tomu, že nebylo memorandum splněno, hrozí protesty. "Musí to být něco, co předčí akci Děkujeme, odcházíme," uvedl už v červnu Engel s tím, že bude pro pacienty méně nepříjemná než vládní reformy (viz předchozí článek).

Ministerstvo ale nátlak odmítá. "Průměrné platy lékařů se v průběhu ani ne dvanácti měsíců zvýšily z původních asi 50 tisíc na asi 60 tisíc. Zdravotníci jsou tak jednoznačnými vítězi uplynulých dvou let. Navíc, vezmeme-li v úvahu i letošní rok, tak za poslední dva roky stouply platy celkem o 16,2 procenta a průměrný plat lékaře se za rok 2012 zvýší až na 65 000 Kč. K takové valorizaci platů nedošlo nikde a nikdy v historii České republiky," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video