Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Platové tabulky končí. Dobrým lékařům přidají, horším se mzda sníží

  • 425
Roky to bylo až posvátně nedotknutelné pravidlo: státní zaměstnanci jsou placeni podle tabulek. Nyní přichází skutečný průlom. Strany chystané koalice se rozhodly zrušit platové tabulky u první skupiny lidí - u lékařů, zdravotních sester a zdravotnického personálu. Ti schopní si budou moci vydělat víc než dosud.

Spousta lékařů je dnes naštvaná. Jsou dobří, snaží se stále učit nové věci. Ale vědí, že to není nic platné. Jejich základní plat bude vždy o několik tisíc korun nižší než u staršího kolegy, i kdyby se o něm vědělo, že se v práci zrovna nepřetrhne.

Mohou za to platové tabulky. Kdo má odslouženo více let, bere větší plat. Tak to prostě ve státním zdravotnictví je. A právě toto pravidlo by mělo padnout. Dohodli se na tom experti ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Chystaná změna se týká desetitisíců lékařů a sester - téměř poloviny ze všech, kteří pracují v českých nemocnicích.

"Tabulky jsou nespravedlivé. Nerozlišují úroveň celoživotního vzdělávání ani třeba to, v jakém zařízení lékař či sestra pracují," říká Boris Šťastný z ODS, jeden z kandidátů na ministra zdravotnictví.

Ředitelům nemocnic řízených státem, což jsou fakultní nemocnice a zařízení patřící městům a krajům, která nebyla převedena na akciové společnosti, se tím uvolní ruce. "Platové tabulky vedou k paušalizaci. To znamená, že je velmi obtížné vyzvednout někoho, kdo pracuje lépe," říká ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

Šéfové nemocnic se na zrušení tabulek těší. Přestaly by je omezovat platové stropy, takže kdyby jinde ušetřili, mohli by třeba přilákat na vyšší plat ceněného experta. Nebo by mohli skutečně dobře zaplatit velmi schopného lékaře či sestru a ubrat peníze těm méně schopným. Dosud mohli ty dobré ocenit jen formou nepříliš velkých odměn.

Lékaři jsou z chystané změny v rozpacích. Nejsou zvyklí, že o jejich mzdě rozhodují nadřízení, jak je to běžné v soukromém sektoru. A uvědomují si, že když někdo dostane víc, další bude mít méně.

"Je správné, že dobrý lékař má mít víc peněz. Ale jak se určí, kdo je dobrý? Měla by na to být kritéria," uvažuje přerovský chirurg Tomáš Kocourek ze sdružení Mladí lékaři. Lékařská komora změnu příliš nevítá, prezident Milan Kubek se bojí, že povede ke snižování platů. "Lékaři v soukromých nemocnicích mají o dva tisíce méně," říká.

Návrh znamená průlom do letitého systému tabulkových platů státních zaměstnanců. Desetitisíce učitelů nebo úředníků teď mohou uvažovat o tom, jak by něco podobného dopadlo na ně. I když v jejich případě se zatím o rušení tabulek neuvažuje.

Je spravedlivější určovat výši mzdy podle tabulek, nebo to nechat na nadřízených?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 17. července 2010. Anketa je uzavřena.

nechat na nadřízených
nechat na nadřízených 1453
podle tabulek
podle tabulek 594

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video