Za kaz si můžeme sami, jeho odstranění bychom si tak měli zaplatit. ilustrační foto

Za kaz si můžeme sami, jeho odstranění bychom si tak měli zaplatit. ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Plaťme za ošetření kazu i rovnátka pro dospělé, navrhli zubaři

  • 392
Zubaři se bojí příštího roku. Poprvé se totiž nedohodli s pojišťovnami na úhradách a rozhodnutí, co se bude hradit a jak, je nyní na ministerstvu zdravotnictví. Česká stomatologická komora chce ponechat platby na úrovni letošního roku. "Pacienti by měli platit za ošetření zubního kazu, léčbu kořenových kanálků i rovnátka pro dospělé," navrhl prezident ČSK Pavel Chrz.

Podle stomatologů není možné, aby pojišťovny hradily veškerou péči v zubních ordinacích, protože na to v příštím roce zkrátka nebudou peníze. Zavržení nápadu platit si za amalgámové plomby bylo podle nich politikum a velká chyba.

"Hrátky kolem standardů a nadstandardů jsou liché a neřeší problém financování stomatologické péče," vzkázal prezident ČSK Pavel Chrz.

Zubaři nyní jednají s ministerstvem zdravotnictví, které má úhradovou vyhlášku pro rok 2012 vydat do konce roku. Obávají se, aby jim pojišťovny nadále platily za výkony tolik, kolik v letošním roce. I tak jsou podle nich úhrady nedostatečné.

Prevence musí začít v dětství

Zástupkyně přednosty stomatologické kliniky královéhradecké lékařské fakulty Univerzity Karlovy Romana Ivančáková upozornila, že prevence a správná péče o zuby musí začít už v dětství, kdy je nejdůležitější.
V Česku přibývá malých dětí, které mají zuby bez jediného kazu. Loni měla úplně zdravý chrup polovina pětiletých chlapců a děvčat. V roce 2003 jich bylo 40 procent. I když podíl předškoláků s úplně zdravým chrupem roste, Česko je na tom hůř než západní státy. Ve vyspělých zemích totiž má zuby bez kazů až 80 procent pětiletých, upřesnila expertka.
České zubaře ale trápí třetina předškoláků, která má zuby špatném stavu a z 20 prvních zubů jich má nejméně sedm zkažených. Pro lepší komunikaci rodičů se zubaři zřídila Česká stomatologická komora Zubní průkazy dítěte, od roku 2005 jich rozdala už 90 tisíc. Nyní prostřednictvím dotazníku zjišťuje, zda je rodiče také využívají. (dotazník najdete zde)

"Musíme ministerstvu vysvětlit kritickou situaci. Je potřeba se dohodnout na tom, co bude hrazeno od pojišťoven a musí to odpovídat skutečným nákladům stomatologů. Jedna plomba stojí 400 korun, pojišťovna nám dává 220 korun," dodal Chrz.

Podle stomatoložky Romany Ivančákové by měly pojišťovny část peněz místo na úhrady některých zákroků v ordinaci použít spíše na prevenci. Určité druhy zákroků by si pak pacienti měli platit sami, jak je tomu v ostatních vyspělých zemích, míní.

"Například zubní kaz je plně preventabilní a dá se mu předejít správnou péčí už v dětství. Naproti tomu ani preventivní prohlídky nejsou od pojišťoven plně hrazené, jak se traduje," upozornila stomatoložka.

Zubaři za jednu prohlídku dostanou od pojišťovny 400 korun. Podle Ivančákové trvá pořádná preventivní prohlídka včetně zaškolení o správné péči a výživě asi 40 minut a jedna minuta stojí v ordinaci zubaře průměrně 20 až 25 korun. Ve skutečnosti by tak zubaři měli za pravidelnou prohlídku chrupu pacienta dostat 800 až 1 000 korun.

Stomatologové zopakovali, že lidé by si měli v ordinacích automaticky hradit ošetření zubního kazu a zákroky s tím spojené - tedy například léčbu korunových kanálků. Platit by si měli i dospělí pacienti za vyrovnání chrupu pomocí rovnátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video