Bývalý tajemník ústředního výboru KSČ Milouš Jakeš.

Bývalý tajemník ústředního výboru KSČ Milouš Jakeš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Badatelé ukázali tváře mužů železné opony. Je mezi nimi i Jakeš

  • 194
Platforma evropské paměti a svědomí ve středu zveřejnila jména komunistických politiků a pohraničníků, kteří mají na svědomí smrt lidí utíkajících přes československé hranice na Západ, a za své činy dosud nebyli souzeni. Je mezi nimi i bývalý tajemník ústředního výboru KSČ Milouš Jakeš.

Černý seznam

Peter Colotka - předseda vlády SSR (1969 - 1988)

Lubomír Štrougal - předseda vlády ČSSR (1970 - 1988)

Milouš Jakeš - generální tajemník ÚV KSČ (1987 - 1989)

Vratislav Vajnar - ministr vnitra (1983 - 1988)

František Kincl - ministr vnitra (1988 - 1989)

Ján Pješčak - náměstek ministra vnitra (1973)

Vladimír Hrušecký - náměstek ministra vnitra (1979 - 1988)

Stanislav Nezval - náměstek ministra vnitra (1989 - 1990)

František Šádek - náčelník hlavní správy pohraniční stráže (1969 - 1982)

Ondřej Šedivý - velitel 11. brigády pohraniční stráže v Bratislavě (1962 - 1970)

Viktor Gallo - velitel 11. brigády pohraniční stráže v Bratislavě (1985 - 1989)

Ladislav Trávníček - velitel 5. brigády pohraniční stráže v Chebu (1981 - 1988)

Platforma jména komunistických ministrů vnitra a pohraničníků zveřejnila v rámci akce Justice 2.0, která se konala v Evropském parlamentu v Bruselu. Bývalé politiky a pohraničníky obviňuje ze spáchání zločinů proti lidskosti.

Organizace také vyzvala mezinárodní společenství, aby pomohlo znovu nastolit spravedlnost. „V Evropě nemůžeme dojít usmíření bez pravdy a spravedlnosti,“ uvedl prezident Platformy Göran Lindblad. „Doufáme, že demokratické vlády na celém světě na naši výzvu zareagují a že se dočkáme toho, že spravedlnost za nejtěžší zločiny komunismu nakonec zvítězí,“ dodal.

Kromě bývalého generálního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Československa Milouše Jakeše je na seznamu například bývalý předseda vlády Slovenské socialistické republiky Peter Colotka nebo bývalý předseda vlády ČSSR Lubomír Štrougal. Kromě politiků Platforma uveřejnila také jména velitelů brigád pohraniční stráže, kteří jsou zodpovědní za alespoň jednoho zabitého civilistu. Mezi nimi je například Ladislav Trávníček, který sloužil v Chebu.

V projektu Justice 2.0 Platforma identifikovala dvě skupiny zločinů proti lidskosti, a to zabíjení podél železné opony v Československu v letech 1948 až 1989 a masové pronásledování, zabíjení a deportaci turecké menšiny z Bulharska v letech 1984 až 1989.

Čeští umělci popudili europoslance

Ve středu zároveň evropský komisař pro kulturu Tibor Navracsics v Bruselu odhalil sochu české umělecké skupiny Pode Bal. Dílo, které připomíná téma železné opony, zachycuje krvácející ležící postavu a pohraniční hlídku. Umělci ho instalovali na promenádě před vstupem do Evropského parlamentu.

Instalace české umělecké skupiny vyvolala vlnu nevole u extrémně levicových europoslanců. Ti podle jednoho z autorů sousoší Petra Motyčky tvrdí, že se podoba instalace rozchází s původně předloženými plány. „Není tomu tak, dílo vypadá přesně tak, jak bylo avizováno. Požadovali po nás, abychom ho odstranili, zůstane ale na místě podle plánu do 2. června. Je to ostuda, zvláště ve chvíli, kdy sem přijela rodina mladého muže, který tehdy na hranicích zemřel,“ řekl Motyčka.

„Dílo má být odstraněno pod záminkou vizualizace krve, která vytéká z těla oběti. Je to smutné a směšné zároveň, neboť právě totalitní režimy jsou na prolévání krve postaveny,“ řekla europoslankyně Michaela Šojdrová, která s další zhruba dvacítkou zákonodárců vyzvala předsedu europarlamentu Martina Schulze, aby výstavu podpořil. Parlamentní služba už totiž vybídla k okamžitému odstranění díla. To umělci odmítli.  

Skupinu Pode Bal k vytvoření díla oslovila ředitelka platformy Neela Winkelmannová. Instalace připomíná smrt Hartmuta Tautze, který se pokoušel v roce 1986 jako osmnáctiletý uprchnout z tehdejšího východního Německa přes Československo do Rakouska. Při přechodu hranic ho napadli psi, které na něj poslala pohraniční hlídka.

Podle tvůrců je dílo kromě historické události inspirováno i současnou politickou situací v Evropě. Výjevu přihlížejí zvířátka, která mají tváře Karla Marxe, Vladimira Putina či populárního levicového filozofa Slavoje Žižeka. Zem provrtávají červi s tváří levicového intelektuála Noama Chomského.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video