Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Platby za péči o pacienty budou od ledna jednotné

  • 6
Stejné typy operací či léčby by už neměly stát v každé nemocnici jiné peníze. Ministerstvo zdravotnictví od příštího roku změní systém plateb ze zdravotního pojištění. Pro pacienty to může znamenat kratší pobyt na nemocničním lůžku nebo kratší čekací doby na vyšetření.

Ministerstvo zdravotnictví od začátku příštího roku pro všechny nemocnice zavede systém platby za diagnózu, tedy takzvaný systém DRG. Ve výsledku to bude znamenat, že například za operace slepého střeva nebo léčbu infarktu dostanou všechny nemocnice stejné peníze odvislé od toho, o jak komplikovaný zákrok jde a jaká bude následná péče.

"Chceme do systému vnést větší spravedlnost, aby skončilo neustálé škorpení o to, která nemocnice je ze systému zdravotního pojištění placena lépe," míní o změně ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ministerstvo si od změny slibuje vyšší efektivitu zdravotnictví, úspory a možnost lépe sledovat kvalitu zdravotní péče.

Rizika DRG

Podle ministerstva zdravotnictví systém DRG nepřináší jen výhody. Některé zákroky nebude možné jednoduše klasifikovat a budou muset i nadále být oceňovány individuálně. To se týká například polytraumat. Pokud nad systémem nebude dostatečná kontrola, hrozí také to, že zdravotní péče bude uměle nadhodnocována nebo klasifikaci nemocnice zneužijí tak, že budou cíleně vykazovat zvýšené množství diagnóz.

Nyní zdravotní pojišťovny nemocnicím a dalším zařízením proplácejí péči buď platbami za výkon, nebo stanovováním paušálů. Oba systémy ale v praxi selhávají. První je příliš drahý, protože přibývá výkonů. U druhého je problém s tím, aby se nemocnice do limitu vešly. Někdy proto odkládají méně závažné případy, aby měly na náročnější operace.

Délka hospitalizace ztratí roli, jakou má dnes

Stávající systém vede také k tomu, že péče stojí pojišťovny u každé nemocnice jinak. Například v pražské Nemocnici na Žižkově stálo podle Hospodářských novin před dvěma lety ošetření pacienta s vážnou infekcí žaludku zdravotní pojišťovnu 27 111 korun, v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady to samé ošetření vyšlo na 22 205 korun.

Platby u nemocnic se podle ministerstva zdravotnictví mohou lišit například proto, že některé nemocnice pacienta na lůžku drží déle než jiné. Prodlužováním hospitalizace si pak navyšují platby od zdravotních pojišťoven. A to by systém DRG měl utnout. Nemocnice dostane u stejných zákroků stejné peníze bez ohledu na to, zda v ní pacient setrvá tři dny nebo týden.

Zákroky vyhodnotí počítačový program, pak nemocnicím přiřadí platby

Sjednocení plateb za péči umožní speciální počítačový program a v něm zhruba 380 základních DRG skupin, které v sobě obsáhnou většinu léčebných úkonů. Téměř každá skupina pak má ještě tři položky: bez komplikací, s komplikacemi a s výraznými komplikacemi. Systém kromě toho dokáže vyhodnotit i náročnost lékařských zákroků.

"Když má pacient vykázané nějaké množství kódů výkonů, program umí vybrat takzvaný kritický výkon. Tedy například, že se podrobil operaci slepého střeva. Na základě dalších diagnóz ho zařadí, zda je bez komplikací, s komplikacemi nebo výraznými komplikacemi," popsal Pavel Kožený, ředitel Národního referenčního centra, které pravidla DRG sestavuje.

Na základě řazení ke skupinám a položkám zdravotní pojišťovny budou nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením proplácet péči. Všem stejně. Systém bude povinný jak pro fakultní, tak pro ostatní typy nemocnic a další zdravotnická zařízení. Řídit se jimi budou také zdravotní pojišťovny.

Méně dní na lůžku, rychlejší vyšetření a možná i kratší čekání na zákrok

Pro pacienty složitá, leč pro nemocnice a pojišťovny ne zcela neznámá změna, bude znamenat například to, že si v nemocnici pobudou kratší dobu. "Například přišel pacient a potřeboval vyšetřit kvůli nočnímu pomočování. Dříve u nás ležel kvůli vyšetřením tři týdny. Teď to vypadá tak, že základní sérii vyšetření nakumulujeme maximálně do čtyř dnů. Pak už pacient chodí jen na ambulantní kontroly," popsala Patricie Kotalíková, poslankyně za TOP 09 a primářka dětského oddělení kadaňské nemocnice. Nemocnice s DRG pracuje od roku 1996.

Může se zkrátit i doba čekání na některá vyšetření. "To by se mohlo třeba stát u plánovaných operací žlučníku. Nemocnice nemůže pacienta přijmout, protože má plné oddělení. Pokud se zkrátí doba hospitalizace, budou na oddělení volná místa," dodala Kotalíková.

Ministerstvo si od kroku slibuje, že se navýší také případy takzvané jednodenní chirurgie. Tedy ty, kdy pacient leží v nemocnici po zákroku jeden den a pak se odchází léčit domů. Podle Kotalíkové si to ale nemocnice budou moci dovolit jen u některých případů. "Není to o tom, že by se zhoršila kvalita. Pacient půjde rychleji domů, pokud to jeho stav dovolí," říká.

Pro nemocnice bude změna znamenat přehodnocení toku peněz. Podle ministerstva zdravotnictví si oproti současnosti mohou polepšit nebo také pohoršit maximálně o 20 procent z těch peněz, které do nich za péči proudí nyní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video