Pojišťovny přestaly u některých léků hradit malá balení, na velká ale dál přispívají. Ilustrační foto.

Pojišťovny přestaly u některých léků hradit malá balení, na velká ale dál přispívají. Ilustrační foto. | foto: David Neff, MAFRA

Pojišťovny přestaly hradit desítky léků, zájem pacientů některé zlevnil

  • 393
Pojišťovny přestaly od července připlácet na několik desítek léků včetně paralenu, přípravků na řídnutí kostí nebo mastí na ekzémy. Pacienti s recepty proto v červnu vzali lékárny útokem a předzásobili se i na několik měsíců dopředu. To mělo paradoxní důsledek, některá léčiva zlevnila natolik, že rozdíl oproti červnové ceně je nulový.

Pojišťovny přestaly od neděle připlácet na skupinu asi 150 léků. Změna vyplývá ze zákona o veřejném zdravotním pojištění. Dosud mohl pacientům lékař napsat jejich lék na recept a pojišťovny jej částečně zaplatily. Dnes už léčiva koupí jen bez receptu a za plnou cenu.

Nadále hrazené léky

Seznam léčiv, na které budou pojišťovny dál přispívat

"Lidé se v červnu standardně předzásobují na prázdniny, takže zvýšený zájem zaznamenáváme každoročně. Je to ale jen otázka několika procent. O některé léky, které nyní vypadly z úhrad pojišťoven, ale byl až dvojnásobný zájem," řekl iDNES.cz mluvčí sítě lékáren Dr. Max Luboš Korbelář. Největší zájem podle něj byl o léky proti osteoporóze.

"Výrobci na zvýšený zájem ihned zareagovali a ceny snížili. Týká se to například léku Calcichew, za který pacienti zaplatí stejně, jako když jej částečně hradily pojišťovny," dodal Korbelář. Původně za balení se šedesáti tabletkami pacient zaplatil 91 korun (včetně 30korunového poplatku za recept), nově bude stát 89 korun.

Obecně se ale o zlevňování mluvit nedá. "Od 1. července pacient jednoznačné zaplatí víc, protože pojišťovny platily podstatnou část léku," namítl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs s tím, že nejvíce změnu pocítí právě pacienti s osteoporózou. Ti většinou užívají i další léky, některé jsou i dost drahé.

Co už pořídíme jen za své

Výběr léků, které už pojišťovny nehradí

  • Zyrtec (alergie)
  • Paralen (horečka)
  • Brufen (bolest, horečka)
  • Espumisan (trávení)
  • Zodac (alergie)
  • Stoptussin (kašel)
  • Omeprazol (překyselení žaludku)
  • Betadine (dezinfekční mast)
  • Gingio (poruchy prokrvení mozku a končetin)
  • Diclofenac (záněty kloubů)
  • Canesten (plísňová onemocnění)

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Může se podle něj stát i to, že někteří lidé si nebudou moci lék koupit. Když ale přípravek s vápníkem přestanou brát, naruší se tím celá léčba.

U některých léků dosud pojišťovny připlácely i několik stovek, u jiných šlo ale jen o koruny. Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv byla například úhrada u sirupu pro děti Paralen SUS 4 koruny, u malého balení Ibalginu 400 pak 17 korun. Nyní už bude cena záviset jen na výrobcích a lékárnících. "Tyto léky už nejsou cenově regulovány, proto už ani na webu neuvádíme jejich ceny," sdělila mluvčí SÚKLu Lucie Šustková.

Na velká balení pojišťovny připlatí

"Většina léků, které přišly o úhrady, byla na hraně, jestli se vyplatilo je kupovat na recept nebo ne, kvůli třicetikorunovému poplatku," uvedl mluvčí Korbelář.

V úhradách pojišťoven zůstává jednadvacet položek, celkem jde o deset přípravků různé síly či počtu tablet v balení. Z vyřazených léků jdou nahradit v léčbě ty, které mají vedle malých i velká balení. Pacient může přejít na větší balení, které pojišťovny na recept hradí dál.

Týká se to například antihistaminik. Pojišťovny nehradí malá balení, například po 10 nebo 20 tabletách. "Balení po 50, 90 nebo 100 tabletách jsou hrazeny i nadále," dodal lékárník Krebs.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video