Plastici pokračují i bez Hlavsy

Ž i ž k o v - O bouřlivé podzemní historii skupiny Plastic People of the Universe se dobře ví. Ale jaká je ta poslední, porevoluční etapa souboru, který dnes a zítra připomene před vyprodaným Palácem Akroplis nedožité padesátiny svého kapelníka Milana "Mejly" Hlavsy? Od konce osmdesátých let do roku 1997 se Plastici setkávali příležitostně a vztahy mezi muzikanty byly spíše chladné. Jenže roku 1997 se Hlavsovi ozval prezident Havel s naléhavou prosbou: Sejděte se ještě jednou dohromady a zahrajte ke dvacátému výročí Charty!

THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE

Skupina vznikla roku 1968 a její tvorbu ovlivňoval zejména americký soubor Velvet Underground či Frank Zappa. Nedala se přimět ke kompromisům s komunistickým režimem a to ji připravilo o pro fesionální licenci. Systematická perzekuce vyvrcholila roku 1976 uvězněním několika členů, po kterém opoziční intelektuálové zorganizovali kampaň na jejich podporu, jež vyvrcholila vznikem Charty 77. Hudebníci se sblížili s Václavem Havlem, na jehož chalupě natočili dvě ilegální nahrávky. Udrželi si jasnou uměleckou vizi, která získala uznání po celém světě. Část členů souboru si získala na začátku devadesátých let renomé v kapele Půlnoc. Po šestnáctileté pauze obnovila nejsilnější sestava Plastic People svoji činnost v lednu 1997 na slavnostním večeru ke dvacátému výročí Charty. Díky velkému ohlasu se rozhodli uspořádat turné, které se stalo vrcholnou událostí rockové sezony 1997. Od té doby skupina absolvovala desítky koncertů, mimo jiné předloňskou šňůru po USA a Kanadě. Před rokem začala připravovat nové album, plány jí však zkřížila smrtelná nemoc kapelníka Mejly Hlavsy. Dnes se Plastic People po půlroční pauze vracejí na klubová pódia. Jejich nová deska vyjde na jaře.
Saxofonista Vráťa Brabenec se kvůli této výzvě vrátil z dlouholetého pobytu v Kanadě, a tak se kapela po šestnácti letech vrátila v nejsilnějším složení. Pro vystoupení ve Španělském sále Pražského hradu nacvičila čtyři staré skladby a zjistila, že mezilidské vztahy opět fungují. Najednou tu byli zase přátelé - violista Jiří Kabeš, hráč na klávesy Josef Janíček, saxofonista Vráťa Brabenec, baskytarista Mejla Hlavsa a bubeník Jan Brabec.

"Posluchači byli nadšení a my taky. Hned jsme se rozhodli, že když už máme čtyři písničky, tak zkusíme pokračovat," vzpomíná Jiří Kabeš. Od té doby skupina odehrála desítky koncertů doma i v zahraničí. Roku 1999 procestovala Spojené státy. "Tam jsme hráli během necelého měsíce šestnáct koncertů," říká Kabeš.

Kapela zůstala věrná svému starému stylu i přesto, že se Hlavsa ve vlastních projektech Fiction nebo Šílenství zabýval moderním počítačovým zvukem. Dlouho si vystačila se zásobou časem prověřených písní a až loni na jaře začala skládat nové. Tehdy se rozhodla natočit novou desku.

Poprvé se hudebníci zavřou do studia příští týden, takže se už na albu neobjeví baskytara ani zpěv Mejly Hlavsy. Tomu před rokem doktoři objevili rakovinu. I když v kapele dál panovala pohodová a tvůrčí nálada, Hlavsu stála muzika stále více sil, a proto bylo třeba odvolat třiatřicetplánovaných koncertů. Plastici se svým kapelníkem naposledy vystoupili loni v létě vZadní Třebani.

"Tam byla atmosféra stejná jako kdysi a barácích. Přišli huňáči, kteří už mají svraštělé ksichty - taky zestárli," vypráví Kabeš jazykem, který je pro mladou generaci téměř nesrozumitelný. "Huňáči" jsou jednoduš máničky, a "baráky" byly polorozbořené vesnické statky, které za minulého režimu zakládaly "protistátní" komunity, aby v nich pořádal koncerty zakázaných kapel.

Nemocný Hlavsa chodil do zkušebny až do konce listopadu, ale právě ve dnech, kdy mělo začít natáčení alba, se jeho nemoc zhoršila. Začátkem ledna jí podlehl. Spoluhráči se přesto dohodli, že je potřeba dotáhnout nové skladby do konce. "Tentokrát to budou spíše kratší a srozumitelnější písničky. Na dlouhé kompozice už nejsme stavění, v tom hraje roli i věk," přiznává Kabeš. "Deska by mohla vyjít do května a potom uspořádáme malé turné," plánuje. "Teprve pak se dohodneme, jestli má smysl pokračovat."

V současnosti kapelu tvoří staré trio Kabeš, Janíček a Brabenec, které v devadesátých letech doplnili další tři muzikanti: bubeníkem je bývalý člen Hudby Praha Ludvík Kandl řečený Eman a na kytaru hraje Josef Karafiát, jinak vystupující se skupinami Garage a Joe Carnation Band. V několika skladbách vystupuje i baskytaristka Eva Turnová z DG 307, která hrála také v projektu Šílenství.

Zdá se, jako by v někdejším undergroundovém společenství fungovaly nejlepší vztahy. Kabeš však tuto situaci neidealizuje: "Plastici spolu nikdy nechodívali do hospody v tlupě, každý jsme měli nějakou vlastní a setkávali jsme se jen na zkouškách a koncertech. A děláme to tak dodnes," dodává.

Jiří "Kába" Kabeš

K nedožitým padesátým narozeninám MIlana Hlavsy zahrají "Plastici" dva koncerty v paláci Akropolis. (6. 3. 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video