Nominovaná ministryně spravedlnosti Helena Válková

Nominovaná ministryně spravedlnosti Helena Válková | foto: hnutí ANO

Novelu občanského zákoníku chci už příští rok, říká budoucí ministryně

  • 128
S nástupem nové ministryně spravedlnosti Heleny Válkové přijdou výrazné změny v justici i vězeňství. V rozhovoru pro MF DNES prozradila, že hned po příchodu na ministerstvo chce sestavit pracovní skupinu, která bude připravovat souhrnnou novelu občanského zákoníku. Plánuje také využívat kontrolu obviněných pomocí elektronických náramků.

Mohl by se systém elektronických náramků využít třeba v případu Davida Ratha?
Ano. Kdyby byl v provozu elektronický monitorovací systém a umožňoval by to trestní řád, tak by David Rath nemusel ve vazbě strávit tak dlouhou dobu a mohl být třeba už po půl roce propuštěn na svobodu s tím, že bude monitorován pomocí náramku.

Helena Válková

Helena Válková není v politice nováčkem. V 70. letech vstoupila do KSČ, po revoluci spolupracovala s Občanským fórem. Loni se nechala přemluvit, aby kandidovala za hnutí ANO do Sněmovny. Třiašedesátiletá profesorka trestního práva se účastnila i organizovala mnoho mezinárodních konferencí na téma trestního práva a kriminologie.

Na Nový rok vstoupil v účinnost nový občanský zákoník. Některé jeho paragrafy odborníci kritizují a upozorňují na díry. Navrhnete úpravy?Pokud budu jmenována ministryní spravedlnosti, okamžitě sestavím pracovní skupinu, která bude vyhodnocovat všechna upozornění na chyby v zákoníku. Hlavním úkolem expertní skupiny bude příprava souhrnné novely. Ta by mohla nabýt účinnosti v průběhu příštího roku. Nelze nečinně čekat na judikaturu Nejvyššího soudu.

Počítáte s tím, že prosadíte nový zákon o státním zastupitelství tak, jak byl navržen, tedy včetně zřízení speciálního protikorupčního státního zastupitelství?
Jeho zřízení by mělo být přesvědčivěji zdůvodněné. Nejsem si jistá, že právě tímto modelem docílíme optimálního výsledku - postihovat závažné trestné činy lépe, nezávisle na politických vlivech. Myslím, že toto by bylo možné i v rámci současné struktury s dvěma vrchními státními zastupitelstvími.

Ten původní návrh ale počítá právě s rušením vrchních státních zastupitelství a posléze i vrchních soudů. S tím tedy nesouhlasíte?
Zatím si nedovedu představit, že by ta reforma přinesla takové výhody pro občany: zrychlení sporů a úsporu peněz. Myslím, že daleko spolehlivější cesta je přijmout nový trestní řád a nový občanský soudní řád.

Plánujete zřízení Nejvyšší rady soudnictví jako nejvyššího orgánu justice, který by navrhoval soudce ke jmenování a mohl by je i trestat za excesy. Jak by se měla tato rada skládat?
Složení rady je jedním z dosud neuzavřených témat, o kterém se vedou diskuse i mezi zástupci justice. Půjde o poměr, v jakém budou v radě zastoupeny i jiné profese - zástupci advokátní komory, akademické obce, případně též politici, což ale považuji za velmi kontroverzní.

Kdo bude jmenovat členy rady? Měl by to být prezident?
Já si dovedu představit více modelů. Proč by to nemohl být například předseda Senátu? Návrhy by ale měly přijít ze strany profesních skupin zastoupených v radě - soudců, advokátů, akademiků. Odvolávání členů by pak mohlo probíhat obdobně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video