Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | foto: Petr Topič, MAFRA

Nejlepší vědci UK dostanou „volný“ milion na tvůrčí volno či přístroje

  • 5
Největší česká univerzita bude ročně odměňovat tři až pět svých špičkových vědkyň a vědců, každého po milionu korun. Podle rektora Tomáše Zimy to budou „volné peníze“, které akademici využijí dle svého uvážení na tvůrčí volno, nákup drahého přístroje či zaplacení spolupráce se zahraničními kapacitami.

Program, který zástupci Univerzity Karlovy (UK) představili na středeční tiskové konferenci, má sloužit jako odměna pro několik nejlepších akademiků, jimiž se univerzita pyšní. Spuštěn bude příští rok.

UK získává na vědeckou práci jako institucionální podporu asi 1,4 miliardy korun ročně. Navíc dostává od ministerstva školství specifickou podporu na vysokoškolský výzkum, který provádějí studenti nebo doktorandi.

Bek: Válku s prezidentem nevedeme

„Řada vědců trpí tím, že mají prostředky velmi konkrétně dedikované, mají přesně dané, jaké množství prostředků mohou na co použít. Tento program bude tedy určité ocenění, špičkový vědec dostane milion korun, s nimiž si může dělat ‚co chce‘,“ vysvětlil Zima.

Do programu bude univerzita vybírat tři až pět osobností ročně. Vědci se nemohou hlásit sami, navrhovat je budou děkani jednotlivých fakult. Návrhy poté projedná vědecká rada UK. „Není to něco, o co můžete žádat, je to něco, co můžete dostat,“ podotkl Zima.

Mladí vědci dostanou peníze na zakládání laboratoří

Dalších devadesát milionů ročně univerzita investuje naopak do mladých začínajících vědců. „Je velmi obtížné pro mladého pracovníka, aby si založil vlastní laboratoř a skupinu, pokud nejsou peníze,“ řekl prorektor pro vědeckou činnost Jan Konvalinka s tím, že zmíněný program by to měl umožnit.

Top vědecké instituce

Fakulty Univerzity Karlovy patří dlouhodobě k nejvýkonnějším vědeckým institucím v ČR. V hodnocení rady vlády se od roku 2012 na prvních místech umisťují matematicko-fyzikální a přírodovědecká fakulta UK. Na dalších místech je Fyzikální ústav Akademie věd ČR a přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně.

Do projektu se mohou hlásit vědci a vědkyně do deseti let po udělení doktorského titulu. „Osobně doufám, že ročně podpoříme kolem třiceti takových projektů na celé Univerzitě Karlově. Budeme velmi přísně vybírat jen ty nejlepší,“ poznamenal Konvalinka. Podmínkou je, že se některá z fakult zaváže k podpoře těchto lidí na tři až pět let, dá jim prostory a projekt bude spolufinancovat.

„Hlásit se mohou i lidé, kteří zatím nepůsobí na Univerzitě Karlově, jsou třeba v cizině na dlouhodobé stáži a chtějí se vrátit a dělat vědeckou kariéru v Čechách,“ vysvětlil Konvalinka. Slibuje si od toho omezování inbreedingu, tedy stavu, kdy na vysoké škole zůstávají především její „odchovanci“ a přichází velmi málo akademiků zvenčí.

Základním programem pro financování vědy na UK, který již v současnosti běží, je Progres. Rozděluje se v něm asi 1,1 miliardy korun ročně. Pokračovat bude rovněž program Univerzitní centra excelence, který je postaven na dlouhodobé podpoře excelentních týmů. Čistě pro studenty je určena podpora Grantové agentury UK. Projekty píšou, obhajují a vedou studenti, profesoři nebo docenti mají funkci mentorů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video