Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nikotin pod kůží, pesticidy do plic. Na tabákových plantážích dřou děti

  20:01
Tabákový průmysl stojí za miliony případů poškozeného zdraví lidí po celém světě. Problémy však přináší už samotné pěstování tabáku. V Indonésii na plantážích pracují i malé děti, které trpí zdravotními nesnázemi kvůli nadměrnému vystavení nikotinu, pesticidům a dalším chemikáliím.
Na plantážích pracují i osmiletě děti.

Na plantážích pracují i osmiletě děti. | foto: Marcus Bleasdale, Human Rights Watch

V tabákovém byznysu se protočí stovky miliard dolarů ročně. Zatímco o dopadech kouření na lidské zdraví byly popsány stohy papíru, mnohem méně se mluví o následcích pěstování tabáku v rozvojových regionech. Dobrým příkladem je Indonésie, kde na plantážích mnohdy pracují i osmileté děti. Jejich zdraví ohrožuje nejen tabák, ale také chemikálie a pesticidy.

Moderní otroctví jako důsledek nedostatku ryb. Trpí jím i malé děti

Dětskou práci využívá většina indonéských plantáží, jak uvádí nejnovější 119stránková zpráva organizace Human Rights Watch (kompletní zprávu v angličtině najdete zde).

„Tabákové společnosti vydělávají peníze a daní je zdraví indonéských dětí,“ uvádí ve zprávě Margaret Wurthová, která se v rámci HRW zabývá problematikou dětských práv. Dodává, že tabákové firmy by měly přebrat zodpovědnost a kontrolovat celý řetězec svých dodavatelů.

V souvislosti s dětskou prací na indonéských plantážích by se jednalo o významný krok. Indonésie je totiž pátým největším světovým producentem tabáku. Na jejím území se nachází přes 500 tisíc tabákových plantáží. Devadesát procent produkce pak pochází z oblastí centrální a východní Jávy a Západní Nusa Tenggara.

Zvracení a předávkování nikotinem

Právě na ně se zaměřili pracovníci HRW ve svém terénním průzkumu. Zpráva vychází z rozhovorů s 227 pracovníky tabákových plantáží, 132 z nich byli děti a mladiství ve věku osm až sedmnáct let. Většina z nich začala pracovat okolo 12 let na menších plantážích, které obhospodařují jejich rodiny. Ty pak tabák přeprodávají větším firmám.

Organizace Human Rights Watch kritizuje lhostejný přístup tabákových firem k...
Organizace Human Rights Watch kritizuje lhostejný přístup tabákových firem k...

Právě děti však prací na plantážích trpí nejvíce, píše al-Džazíra. Polovina z dotazovaných si stěžuje na nevolnosti, zvracení a mnoho dalších symptomů, které jsou běžně spojovány s předávkováním nikotinem. Dělníci na plantážích ho podle vědců absorbují skrze pokožku. Dlouhodobé vystavení tabáku může u dětí a mladistvých způsobit vývojové vady.

Třináctiletá Ayu tvrdí, že při práci na plantáži zvrací každý den. „Zvracela jsem, když jsem byla unavená ze sklízení a přenášení tabákových listů,“ popisuje. Stejně starý Rio popisuje další následky dlouhé práce na plantáži. „Bolí mě břicho a mám pocit na zvracení. Takhle to mám vždy, když jsem na plantáži moc dlouho. Cítím nevolnost, jako když jedete autem,“ vysvětluje.

Děti ve většině případů nemají na výběr. „Chci pomáhat rodičům vydělávat na živobytí,“ tvrdí 11letý Ratih, který pracuje na rodinné plantáži na Východní Javě. Podobný přístup má i 13letá Sinta z města Magelang. „Pracuji tady, abych ulehčila život rodičům,“ vysvětluje.

Vystavení nadměrnému množství nikotinu je však jen jedním z rizik práce na plantáži. Produkce musí vzkvétat, a proto i menší farmáři hojně využívají celou řadu chemikálií, hnojiv a pesticidů. Ty mohou mít dlouhodobé neblahé zdravotní následky od respiračních problémů až po rakovinu, uvádí server New York Times. Všichni pracovníci na plantážích včetně dětí přicházejí s pesticidy do kontaktu každý den a jen výjimečně používají ochranné prostředky.

Na plantážích pracují celé rodiny

Malé plantáže jsou většinou rodinný byznys. Přestože rodiče dobře vědí o zdravotních dopadech na děti, kvůli nízkým výkupním cenám tabáku si nemohou dovolit najímat dospělé.

„Moje děti mi pomáhají, takže ušetřím peníze z najímání dělníků,“ vysvětluje 40letý farmář Ijo. Kdyby to šlo jinak, své děti by nezaměstnával. „Samozřejmě, že nechci, aby na plantáži pracovaly moje děti, dělá se tam s celou řadou chemikálií, které jim mohou ublížit. Je to komplikované,“ tvrdí.

Většina dětí na plantážích pracuje po návratu ze školy a o víkendech. Některé však kvůli práci školní docházku zanedbávají. Čtrnáctiletá Sari před lety snila, že se stane zdravotní sestrou. Kvůli tíživé finanční situaci rodiny však musela začít pracovat na plantáži. Návrat podobných „odpadlíků“ do školních lavic je přitom podle HRW velmi obtížný. Bez vzdělání však mají jen minimální naději na lepší život.

Schéma dodavatelského řetězce tabáku.

Na levném tabáku vydělávají velké nadnárodní koncerny a na ně navázané indonéské tabákové firmy. K těm největším patří PT Djarum, PT Gudang Garam Tbk, a PT Nojorono Tobacco International. Další dvě lokální firmy pak spadají přímo pod velké mezinárodní společnosti British American Tobacco a Philip Morris International.

Podle mezinárodních úmluv o lidských právech mají velké tabákové společnosti povinnost doložit „čistý původ“ tabáku. Jeho produkce by například neměla profitovat z dětské práce. Při obchodování s asijskými prodejci je však kontrola původu tabáku problematická. Putuje totiž od malých farmářů přes několik zprostředkovatelů, kteří tabák po legislativní stránce „očistí“, píše The Guardian.

Mdlá legislativa v Indonésii

Náprava podmínek na plantážích tak v dohledné době nepřijde. „Pokud tabákové firmy ani netuší, odkud jejich tabák pochází, neexistuje žádný způsob, jak bychom mohli děti chránit před zdravotními riziky práce na plantáži,“ myslí si Wurthová.

Krvavé nepálské cihly na stavbu projektů ze Západu vyrábějí i děti

Dětská práce je v Indonésii dlouholetým problémem. Zákony zde stanovují minimální věk pro nástup do regulérního zaměstnání na 15 let. Od 13 do 15 let pak mohou děti a mladiství vykonávat pouze lehké práce, které neohrožují jejich zdraví.

V prostředí, kde se vyskytují chemikálie, mohou povoleno pracovat od 18 let. Do této kategorie by tak měla spadat i práce na plantážích. Běžně zde však pracují i osmileté děti.

Indonésie se v minulosti dostala pod palbu mezinárodní kritiky kvůli svým benevolentním zákonům v souvislosti s kouřením. Zákony sice zakazují prodávat tabákové výrobky dětem, postih za porušování legislativy je však minimální. Výsledek? Bezmála čtyři miliony dětí dětí ve věku od desíti do čtrnácti let začnou každý rok kouřit. Ve věku pod deset let tabákové výrobky pravidelně užívá 239 tisíc dětí. Více než 40 milionů dětí trpí následky pasivního kouření.

Podívejte se, jaké podmínky panují na tabákových plantážích v Indonésii:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Opilý řidič dostal smyk a prorazil betonová svodidla, spolujezdec náraz nepřežil

7. května 2024  11:25

Smrtí jednadvacetiletého spolujezdce skončila v pondělí v noci dopravní nehoda v Karlových Varech,...

Opilý řidič zběsile ujížděl policii. Chtěl jsem se pobavit, řekl při dopadení

7. května 2024  11:18

Divokou noc zažili minulý týden policisté ze Žamberka na Orlickoústecku. Tu jim zařídil řidič,...

Bude to krvavý boj. Operace v Rafáhu má dorazit Hamás, hrozí scénář Fallúdža

7. května 2024  11:15

Premium Na plnohodnotnou pozemní operaci v Rafáhu, který izraelská armáda označuje za poslední baštu...

Na Pražském okruhu se převrátil náklaďák, přes svodidla omezuje oba směry

7. května 2024  11:14

Na druhém kilometru Pražského okruhu u Jesenice havarovalo nákladní auto, které se převrátilo na...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...