Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová

Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová

Plán Teheránu selhal. Velmoci se dohodly na nových sankcích vůči Íránu

  • 34
USA, Rusko a Čína se dohodly na návrhu nových sankcí vůči Íránu kvůli jeho jadernému programu. Příslušnou rezoluci dostala ještě večer na stůl Rada bezpečnosti OSN. Írán se včera pokusil sankcím předejít dohodou, že vyveze část mírně obohaceného uranu do Turecka a výměnou dostane palivo pro výzkumný reaktor.

Na návrhu sankcí se dohodli stálí členové Rady bezpečnosti OSN USA, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie plus Německo. Za největší odpůrce nových sankcí vůči Íránu platily donedávna Rusko a Čína.

"Pracovali jsme těsně se svými partnery ze skupiny šesti na návrhu nové sankční rezoluce vůči Íránu a s potěšením dnes mohu říci, že jsme dospěli k dohodě o návrhu, za spolupráce Ruska a Číny. Návrh dnes předložíme celé Radě bezpečnosti OSN," prohlásila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová v Senátu.

Rozšíření zbrojního embarga i sankcí v bankovním sektoru

Návrh rezoluce vyzývá k rozšíření protiíránských sankcí v bankovním sektoru a zavádí mezinárodní inspekci lodí podezřelých z přepravy nákladu spojeného s íránským jaderným programem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na text návrhu, který má k dispozici.

Rezoluce má vyjádřit vážné znepokojení nad plány Íránu obohacovat uran až na dvacetiprocentní hranici. Desetistránkový dokument rozšiřuje zbrojní embargo vůči Teheránu a ve finanční sféře vyzývá k blokování "podezřelých" bankovních a pojišťovacích finančních transakcí, a to včetně transakcí íránské centrální banky.

Návrh rezoluce dále vyzývá k zákazu udělování nových licencí pro íránské banky v zahraničí za předpokladu, že mají jakýkoli vztah k šíření jaderných zbraní. Vyzývá k ostražitosti vůči íránským revolučním gardám a stanoví inspekční režim, jemuž má podléhat jakýkoli podezřelý íránský náklad jak na lodích v přístavech, tak i na širém moři.

Rada bezpečnosti OSN může sankce vůči Íránu schválit prostou většinou svých 15 členů za podmínky, že žádný ze stálých pěti členů rady neuplatní své právo veta. Všechny mocnosti s právem veta se ovšem podílely na přípravě rezoluce.

Íránský prezident Ahmadínežád ukazuje na model rakety Simurgh

Íránský prezident Ahmadínežád ukazuje na model rakety Simurgh

Dohoda Teheránu s Ankarou byla příliš vágní

V pondělí se Teherán pokusil předejít uvalení sankcí kompromisní dohodou s Tureckem a Brazílií. Podle dohody má Írán odvézt 1200 kilogramů svého uranu do měsíce do Turecka. Do roka pak má USA, Rusko, Francie a MAAE Íránu poskytnout palivo pro teheránský výzkumný reaktor. (o dohodě čtěte více zde)

USA dohodu označily za příliš vágní, nevyjadřující připravenost Teheránu splnit požadavky světových mocností. Washington i Londýn zdůraznily že navzdory dohodě musí příprava rezoluce OSN o sankcích vůči Íránu pokračovat.

Skeptici v reakcích na dohodu poukazovali zejména na to, že neřeší jádro sporu o íránský jaderný program, a kritizovali deklarované odhodlání Íránu i nadále pokračovat ve vlastním obohacování uranu.

Turecko v reakci na návrh sankcí prohlásilo, že Írán projevil politickou vůli vyřešit jaderný spor se Západem. Proto prý není ta pravá doba jednat o dalších sankcích OSN. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu varoval, že diskuse o sankcích by pokazila atmosféru a vyprovokovala íránské veřejné mínění. Turecko od Íránu kupuje 30 procent zemního plynu.

Západní mocnosti v čele s USA podezřívají Írán z toho, že touto cestou usiluje o výrobu atomové bomby. Teherán to vytrvale popírá a tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video