Plán rodící se vlády: přímo volený prezident, klouzavý mandát poslanců

  • 803
Příští prezident by měl být podle vyjednavačů o vládě z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných volen všemi občany. "Dohodli jsme se, že začneme připravovat zákon o přímé volbě prezidenta," řekl lídr občanských demokratů Petr Nečas. Strany budou chtít také takzvaný "klouzavý mandát" poslanců. Za poslance, který se stane ministrem, bude ve Sněmovně dočasně náhradník.

"Předložit to chceme určitě do podzimu," řekl Nečas o plánu vznikající vládní koalice prosadit přímou volbu.

Neupřesnil, jak přesně by volba měla probíhat - přitom právě v tom může být skryto "čertovo kopýtko". Politici slibují volbu hlavy státu všemi občany velmi dlouho, ale zatím se nedokázali domluvit na její přesné podobě - tedy například na tom, v kolika kolech by se volilo a zda by do druhého kola volby postupovali jen dva či více kandidátů.

Pro změnu Ústavy budu muset hledat hlasy i u levice

"V koaliční dohodě to bude upraveno velmi detailně," uvedl po jednání předseda Věcí veřejných Radek John. Na změně se ale ODS, TOP 09 a Věci veřejné budou muset domluvit i s dalšími poslanci ve Sněmovně.

Přímá volba: sporné body

- počet kol při volbě prezidenta: zatímco sociální demokraté a menší středové strany vždy v minulosti podporovaly dvoukolovou volbu se dvěma kandidáty ve druhém kole, ODS k tomu měla výhrady

- počet kandidátů ve druhém kole: občanští demokraté dříve mluvili o tom, že postoupit by z prvního kola mohli všichni kandidáti, kteří budou mít více než 12,5 procenta hlasů. Jinou možností je analogie voleb do Senátu

- měnit také pravomoci prezidenta, ano či ne? zatímco podle lídra ODS Nečase to není třeba, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se přiklání k širší revizi Ústavy a k tomu, že by se mohlo změnit rozdělení pravomocí mezi Hradem, Sněmovnou a Senátem

Šlo by totiž o změnu Ústavy, kterou musí podpořit alespoň 120 poslanců. "Je to další nabídka sociální demokracii ukončit studenou válku ve Sněmovně," řekl John.

ČSSD bleskově zareagovala a hned odpoledne oznámila, že sama předloží svůj vlastní návrh na zavedení přímé volby hlavy státu. (o návrhu ČSSD čtěte více zde)

Sociální demokraté totiž přímou volbu prosazují dlouhodobě. Naposledy se o ní hlasovalo na poslední schůzi Sněmovny před volbami, to se ale potřebných 120 hlasů pro návrh ČSSD nenašlo (pro byli jen tři poslanci ODS, nikdo z TOP 09). (Finiš kampaně ve Sněmovně. Poslanci smetli přímou volbu prezidenta)

Stejně tak 118 poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných nestačí k tomu, aby vznikající koalice prosadila další svůj plán - aby se poslanci, kteří se stanou ministry, mohli plně soustředit na práci ve vládě, přepustí dočasně své místo ve Sněmovně náhradníkovi. Pokud by z vlády vypadli, mohli by se do dolní komory parlamentu vrátit.

I to vyžaduje změnu Ústavy, pro níž by museli zvednout ruku také alespoň někteří sociální demokraté nebo komunisté, stejně jako pro chystané omezení imunity zákonodárců, což politici ODS, Věcí veřejných a TOP 09 avizovali už po své včerejší schůzce. (čtěte také Nejdřív návrh na nižší platy politiků, až pak koaliční smlouva, řekl John)

Myšlenku klouzavého mandátu ČSSD podle Bohuslava Sobotky neodmítá. Myslí si ale, že by se takový návrh mohl prodražit. Teď totiž platí, že když je poslanec zároveň ministrem, bere jen jeden plat. Při zavedení klouzavého mandátu by stát platil plat navíc - nejen ministrovi, ale i poslanci, který by ho nahradil.

Se sociální demokracií se také strany jednající o nové vládě pokusí jednat o podobě důchodové reformy a najít kompromis. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale už jasně řekl, že by pravicové strany neměly promrhat šanci, kterou daly výsledky voleb a důchodovou reformu by měly prosadit, i když ČSSD nebude pro.

Jednali už od šesti od rána, jindy nenašli čas

Hlavní vyjednávači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zahájili dnešní jednání netradičně už v šest ráno. "Mozky fungují trochu pomaleji," postěžoval si při příchodu na jednání jeden z vyjednavačů ODS David Vodrážka.

Naopak Nečasovi prý ranní vstávání nevadilo. Pozdě dorazil na schůzku předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, nestačila mu ani akademická čtvrthodina. Přišel až po dvaceti minutách.

Šlo o třetí jednání stranických špiček ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Ve středu diskutovali hlavně o školství a o škrtech v rozpočtu ministerstva obrany. Zatím se všechny strany shodly na tom, že by v nějaké podobě mělo být zavedeno školné na vysokých školách.

Pravděpodobnou variantou je školné "odložené", které by absolventi spláceli až po studiu, když se dostanou na určitou úroveň platu. To chtějí ODS a Věci veřejné. Strop školného by podle vyjednavačů byl 10 tisíc korun za semestr. (více o jednání o školném najdete zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue