Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Němeček chce přelít daň z tabáku do zdravotnictví. Populismus, míní Heger

  • 84
Do zdravotnictví by mohla plynout část daně z tabáku, ročně by získalo navíc pět miliard korun. Tento návrh České lékařské komory zařadí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček do krizového plánu, který mu uložil vypracovat do konce května premiér Bohuslav Sobotka. Podle jeho předchůdce Leoše Hegera je to však populismus, jelikož jde o jedny peníze v rozpočtu.

Němeček to řekl novinářům po jednání s prezidentem komory Milanem Kubkem.Na úterní schůzce se naopak neshodli na tom, kolik peněz příští rok potřebuje resort z odvodů státu, aby mohly platy a mzdy v nemocnicích stoupnout o slíbených deset procent. Kubek Němečkovi vytkl, že netrvá dost důrazně na původním návrhu navýšení odvodů za děti, důchodce či nezaměstnané o 9,88 miliardy a mluví už jen o pěti miliardách korun. Podle Němečka ale na růst platů a mezd v nemocnicích pět miliard korun stačí.

Podle ministra financí Andreje Babiše musí stačit navýšení odvodů o dvě miliardy korun. Spolu s devíti miliardami, které získá resort z nárůstu výběru pojistného od zaměstnanců a firem, bude mít víc o 11 miliard. Němeček má podle Babiše zdravotníkům říct, kam tyto peníze dá.

Materiál nazvaný Strategie zdravotnictví do roku 2017 má shrnout kroky, jež by vláda měla stihnout ve svém funkčním období. „Ministerstvo akceptuje některé návrhy lékařské komory, tedy že část daně za tabákové výrobky půjde do zdravotnictví. Přizve také komoru k práci na novém sazebníku výkonů,“ uvedl Němeček. Do resortu by měla plynout dle Kubka i část daně za alkohol.

Návrh komory na přesměrování části daně za tabák a alkohol označil bývalý ministr zdravotnictví a opoziční poslanec Leoš Heger za populistický. „Jsou to jedny peníze, které protékají státním rozpočtem,“ řekl České televizi.

Komora bojuje o záchranu měsíce, chce víc změn

Kubek uvedl, že komora před čtvrt rokem upozornila na to, že už není schopna garantovat bezpečnost zdravotní péče. Situace se nezměnila, kampaň Zdravotnictví volá o pomoc proto pokračuje. Podle Kubka chybí ve strategii zásadní věci. Pro řešení personální krize a zastavení odchodů lékařů a sester z nemocnic nestačí podle něj slib desetiprocentního zvýšení platů a mezd v příštím roce. Komora postrádá výhled dlouhodobého růstu příjmů.

Největší díl diskuse byl dnes ale o seznamu výkonů, podle kterého platí zdravotní pojišťovny za léčení. Podle Kubka se musí seznam změnit v reálný ceník, v němž bude zohledněna cena lidské práce tak, aby zdravotnická zařízení nebyla už závislá na dotacích. Zdravotní pojišťovny musejí podle požadavku komory platit za stejnou péči všem zařízením stejně, což teď není.

Komora také požaduje navrácení kompetencí ke kontrole personálního zajištění nemocnic a trvá na sjednocení odměňování ve státních nemocnicích i akciových společnostech a soukromých zařízeních, tedy všude tam, kde čerpají úhrady ze zdravotního pojištění. Sliby o růstu příjmů ve všech zařízeních nestačí, jednotné odměňování se musí zakotvit v zákoníku práce.

Proti jednotným tabulkám ve státních i soukromých zařízeních, jež žádají odbory, ale vystupují některé asociace nemocnic, připomněl Němeček a slíbil, že se pokusí při dalších jednáních najít kompromisní řešení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video