Plán na sjednocení Kypru ztroskotal

  • 4
Jednání o znovusjednocení řecké a turecké části Kypru definitivně ztroskotala. "Naše úsilí bohužel nevedlo k úspěchu. Jsme na konci cesty," vzkázal generální tajemník OSN Kofi Annan po svém zvláštním vyslanci. Několikaměsíční vyjednávání mělo vést k tomu, aby v roce 2004 vstupoval do EU jednotný Kypr.

Smlouvu o přistoupení k EU podepíše 16. dubna mezinárodně uznávaná řeckokyperská vláda, oznámil v Haagu zvláštní vyslanec Álvaro de Soto. V květnu 2004 pak do evropského klubu vstoupí jen Kyperská republika.

Kyperští Řekové tvoří osmdesát procent ze 750 tisíc obyvatel středomořského ostrova a také jeho podstatně bohatší část. Pro kyperské Turky znamenala dohoda jedinou naději, že se v dohledné době rovněž dostanou do unie.

Nezdar mírových jednání ztíží v Bruselu i pozici samotného Turecka.

Poslední Annanova schůzka s kyperskořeckým prezidentem Tasosem Papadopulosem a vůdcem kyperských Turků Raufem Denktašem skončila až pozdě v noci. Denktaš odmítl plán s tím, že je nepřijatelný pro kyperské Turky. Počítal s konfederativním uspořádáním Kypru podle švýcarského vzoru.

"Nebyl to takový plán, jaký bychom mohli předložit lidem k vyjádření," řekl Denktaš v narážce na chystané referendum. Mělo se konat v obou částech ostrova 30. března, uvádí ČTK.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy turecká armáda obsadila severní část ostrova. Reagovala tak na pokus řeckokyperských nacionalistů připojit ostrov k Řecku. Turecko zabralo asi třetinu území, odkud prchlo na 200 tisíc Řeků.

Oběma stranám vadilo, že plán OSN počítal se vzájemnou výměnou území a přesuny obyvatelstva. Podle Denktaše by mnozí kyperští Turci skončili v utečeneckých táborech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video