Střela SM-3 vypalovaná ze systému Aegis. Tato protiraketová obrana by měla ochránit i Evropu.

Střela SM-3 vypalovaná ze systému Aegis. Tato protiraketová obrana by měla ochránit i Evropu. | foto: Profimedia.cz

Plán na antirakety v Rumunsku vnesl chlad do vztahů Moskvy a Washingtonu

  • 37
Včerejší souhlas rumunské nejvyšší rady obrany země s umístěním prvků nového systému americké protiraketové obrany opět zvedl ze židlí ruské politiky. Šéf diplomacie Lavrov žádá od Washingtonu více informací o plánech USA. V Moskvě se ale mluví i o tom, že by plány mohly ovlivnit jednání o nové jaderné dohodě.

"Je docela možné, že rozhodnutí Rumunska vyvolá na jednáních o strategických zbraních nové otázky a potřebu nových dohod. Postup Spojených států se vymyká logice dosavadního rusko-amerického dialogu o omezení strategických zbraní," řekl první místopředseda zahraničního výboru ruské dolní sněmovny Leonid Sluckij.

Rozhovory o nahrazení smlouvy START 1, jejichž deváté kolo začne v pondělí v Ženevě, se chýlí ke konci. Podle ruské strany zbývá vyřešit zejména technické formulace. Rumunské plány by tak mohly celý proces a následné podepsání nové smlouvy, které by mohlo proběhnout v Praze, zkomplikovat. - přečtěte si Uzavřou Obama a Medveděv jadernou dohodu v Praze? Spekulace ožily

Lavrov žádá bližší informace o plánech USA

Nejistotu vyvolalo včerejší prohlášení rumunského prezidenta Traiana Baseska i na nejvyšších ruských místech. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov při návštěvě Berlína prohlásil, že Rusko žádá od USA bližší informace o rumunských plánech.

V Rumunsku by mělo podle Baseska vzniknout "pozemní zařízení pro průzkum". S plánem ještě musí souhlasit rumunský parlament, potíže se však neočekávají.

Protiraketová obrana USA a Česko

Bílý dům americký záměr potvrdil. Barack Obama přitom loni odstoupil od plánu předchozí Bushovy administrativy vybudovat protiraketový deštník ve střední Evropě. Původně se jednalo o tom, že by v Česku stál radar a v Polsku raketová základna. - více čtěte zde

Nový systém by měl být převážně umístěný na moři. Zatímco někteří experti ho považují za ohrožení ruské bezpečnosti, podle jiných spíš představuje snahu o odvrácení hrozby z Íránu.

Zamýšlené rakety pro Rumunsko prý mají mnohem menší dosah, než rakety pro původní systém v Česku a Polsku. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs ve středu řekl, že nový štít poskytne ochranu "těm, kdo by mohli být ohroženi tam, nebo tady".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video