Plachetnice má deset let brázdit světové oceány a zkoumat stav mořské biodiverzity.

Plachetnice má deset let brázdit světové oceány a zkoumat stav mořské biodiverzity. | foto: Antinea

Plachetnice bude po vzoru Cousteaua brázdit deset let světové oceány

  • 7
Tradice francouzského oceánografa Jacquesa-Yvesa Cousteaua bude pokračovat. Z přístavu Marseille vyplula výprava vědců a filmařů, která bude deset let plachtit po vodách zeměkoule a zkoumat přitom stav přírody. Pořízené filmy a fotografie mají veřejnost upozornit na ničení mořských zdrojů.

Na palubě plachetnice s názvem Fleur de Passion (Mučenka) se budou střídat nejrůznější vědecké a filmařské týmy, posádku vedle profesionálních námořníků tvoří i dobrovolníci z řad ochránců přírody. Letos bude 33 metrů dlouhá loď brázdit Středozemní moře. Z Marseille míří nejprve přes Liparské ostrovy u Sicílie k Jaderskému moři.

Po uzavření středomořského okruhu v příštím roce poputuje loď přes Atlantický oceán k americkému kontinentu. Pak se přesune do Tichomoří.

Za deset let chce výprava navštívit stovku míst vybraných pro svou bohatou biodiverzitu. Řada jich patří do světového dědictví UNESCO nebo jsou součástí chráněných mořských oblastí. Cílem je srovnat zjištěné údaje s těmi, které přinesly výzkumné výpravy v předchozích desetiletích.

"Oceány v nás svou rozsáhlostí vzbuzují domněnku, že o jejich osud není třeba se obávat. Přesto víme, že jsou vystaveny velkému tlaku kvůli lidské činnosti," podotýká ředitel nadace Antinea Ronald Menzel.

Ověřován nebude jen stav znečištění klasickými zplodinami a odpadem, ale i třeba to, jak hodně je moře zaplavováno rušivým hlukem.

Ke zkoumání podmořského světa bude mít expedice k dispozici množství technických prostředků. Ty jí umožní umožní sdílet s veřejností co možná nejvíce pozorování a pokusů prostřednictvím interaktivní komunikace na internetu.

Jedním z cílů výpravy bude například odchytit modrého žraloka u mysu Agde a vybavit jej kamerou, která bude během několika dní sledovat jeho pohyb.

Výsledek je ale nejistý, protože i ve Středozemním moři se jako jinde projevuje dopad nepřiměřeně intenzivního rybolovu.

Za projektem stojí švýcarská nadace Antinea, která tak navazuje na tradici francouzského oceánografa Jacquesa-Yvesa Cousteaua brázdícího světové oceány v druhé polovině minulého století.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video