Žalobci hrozilo i odvolání z funkce. Ilustrační snímek

Žalobci hrozilo i odvolání z funkce. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Žalobce Pješčak nebude trestán za únik „instrukcí“ v kauze Drobil

  • 3
Kárný senát Nejvyššího správního soudu zprostil obžaloby žalobce Petera Pješčaka. Podal ji jeho nadřízený Vlastimil Rampula kvůli úniku dokumentu v kauze Drobil. Pješčak před kárným senátem přiznal, že dokument rozeslal několika kolegům. Novinářům ho ale nedal.

Kárný senát zohlednil to, že Pješčak jednal za specifických okolností a v dobré víře - chtěl s kolegy probrat podezřelý postup. "Uvedený dokument navíc podle svého vyjádření svěřil toliko kolegům, nikoliv veřejnosti či médiím," řekla předsedkyně senátu Milada Tomková.

Ve sporné instrukci adresované Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 se pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová vyjadřovala ke stíhání místopředsedy ODS Pavla Drobila. Pješčak prý získal dokument od kolegyně, jejíž jméno neuvedl, a dospěl k závěru, že jde o neobvyklý pokyn.

Dokument prý mohl být vnímán jako návod, jak věc vyřešit. Na státním zastupitelství se tak podle Pješčaka znovu začala ozývat "atmosféra čunkiády".

Pješčak přiznal, že instrukci naskenoval a rozeslal dvěma až čtyřem kolegům, s nimiž sdílí dlouhodobé znepokojení nad vývojem ve státním zastupitelství. "Napsal jsem jim: Podívejte se, jak se rozhoduje u nás v Praze. Tím jsem to považoval za uzavřené," řekl žalobce kárnému senátu. Později se dokument objevil v týdeníku Respekt.

Peter Pješčak zpětně připustil, že udělal chybu. Na druhou stranu uvedl, že jej dlouhodobě znepokojuje ochota některých státních zástupců jít "na ruku" politikům. "Sám jsem v minulosti dostal pokyny, které jsem odmítl plnit," uvedl Pješčak. Někdy se prý styděl za to, že je státním zástupcem.

Kárnou žalobu podal pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. "Toto jeho jednání, byť bylo motivováno jakýmkoliv jeho přesvědčením, není v souladu s vykonáváním funkce státního zástupce," uvedl Rampula.

Podle něj není přípustné, aby tímto způsobem unikaly ze státního zastupitelství dokumenty. Rampula také už loni požádal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby Pješčaka dočasně postavil mimo službu. Ministr mu nevyhověl.

Rampula nyní rozhodnutí označil za významný judikát. Původně se prý domníval, že podobné využití interních informací je ve státním zastupitelství nepřípustné, ale Nejvyšší správní soud dospěl k jinému názoru. "Dnes jsme se dozvěděli, že je potřeba důrazně zvažovat, kdy nastala situace, že zákonná povinnost mlčenlivosti může být prolomena," uvedl Rampula.

Vyšetřování Drobila v údajné korupční kauze policisté původně zastavili. Hercegová tehdy popřela, že by se to stalo na její pokyn. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v listopadu případ znovu otevřel, jeho odložení prý bylo předčasné.

,

Video