Takto by mohl po opravě vypadat areál frýdlantského pivovaru.

Takto by mohl po opravě vypadat areál frýdlantského pivovaru. | foto: Vizualizace: Pivovar Frýdlant

Pivovar ve Frýdlantu začne opět vařit pivo. Poprvé od konce války

  • 16
Pivovar ve Frýdlantu začne poprvé od konce války opět vařit pivo. Ponese svůj původní název Zámecký pivovar Frýdlant a pivo s názvem Albrecht hodlá dodávat i do Německa a Polska.

"První pivo začneme vařit příští rok v prosinci. Pak budeme mít pět měsíců na vyladění stabilní chuti. Počítáme s tím, že první zákazníci dostanou naše pivo během Valdštejnských slavností v roce 2013," přiblížil budoucí provozovatel pivovaru Marek Vávra.

Pivo se v pivovaru vařilo od 16. století. Těsně po skončení 2. světové války ale výroba skončila a budovy pak sloužily jako sklad zeleniny a zrály v nich sýry. Vávra, stavař, nadšenec pro historii a milovník piva, se o obnovu pivovaru snaží už dva roky. Nedávno se mu podařilo obě pivovarské budovy koupit a pivovar po letech zcelit. Už má i stavební povolení k nutným rekonstrukcím historického areálu.

Náklady na prvotní opravy se vyšplhají k deseti milionům korun. U památkově chráněné budovy musí například vyměnit části zchátralé střechy. Na pět milionů pak přijde nákup technologií k vaření piva.

Pivovar bude spíše středním. Majitel plánuje, že zpočátku vyrobí 1500 hektolitrů ročně a postupně výrobu rozšíří až na 16 tisíc hektolitrů. Jeho snem je dostat se až na 30 tisíc hektolitrů za rok.

"To byla původní roční produkce Zámeckého pivovaru Frýdlant v počátcích minulého století," poznamenal Vávra.

Pivovar bude atrakcí pro turisty

Podle ekonomické studie se investice do pivovaru Frýdlant začnou vracet do pěti let.

"První dva roky budou krušné. Ale poslední dobou se lidé začínají přiklánět k menším pivovarům, my budeme navíc dodržovat původní postupy. Už teď se nám ozývá spousta lidí, kteří nám drží palce, doufáme, že si nás oblíbí spousta milovníků piva," zmínil Vávra.

Pivovar bude zároveň atrakcí pro turisty a pomůže zvýšit zájem o celé Frýdlantsko. Součástí pivovaru bude i muzeum. Vznikne v části, kde se zachovala původní pivovarská technologie z roku 1929. Prohlídku pak návštěvníci zakončí degustací piva přímo z nových ležáckých tanků. Už na únor se pro zájemce chystá přednáška libereckých historiků a prohlídka areálu.

"Pokud pivovar vznikne, budeme nesmírně rádi, protože podpoří turistický ruch," zhodnotil starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Pivovar časem se počítá i s vybudováním kongresového sálu a školicího střediska. Vznikne v budově bývalé varny, strojovny a sladové půdy.

Světlý Albrecht bude jedenáctka

V nejstarší části areálu - barokním humnu, bude i středověká restaurace. Také tyto sklepy projdou rozsáhlou opravou.

"Marek Vávra je vizionář a my mu hrozně fandíme. Pivovar nás nadchl, je překrásný. Opravu povedeme s ohledem na původní stav, propojíme jej ale s novými prvky," řekl Jan Mach z libereckého ateliéru Mjölk, který se bude na rekonstrukci podílet. Při opravě bude majitel spolupracovat také s Národním památkovým ústavem.

Pivo Albrecht budou zákazníci dostávat v podobě světlé jedenáctky, polotmavé dvanáctky a černé třináctky. Čepovat je budou vybrané hospody v Libereckém kraji, které se zaměřují na produkce menších pivovarů. V Liberci na Papírovém náměstí vznikne také podniková prodejna.

"Pro nás to bude určitě konkurence, liberecký i frýdlantský pivovar spolu už ve středověku bojovaly. Myslím, že by mohl oslovit zejména zákazníky v bezprostředním okolí Frýdlantu," míní ředitel libereckého pivovaru Konrad Petr Hostaš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video