Pivovar jde do privatizace

Pelhřimov - Pokud se nestane nic neočekávaného, pelhřimovský pivovar patřící dosud státu se ještě do konce letošního roku stane majetkem nového vlastníka. Fond národního majetku vyhlásil před několika týdny jeho privatizaci, v současnosti už běží lhůta na příjem přihlášek ze strany jednotlivých zájemců.

Kdo a zda vůbec bude ve zprivatizovaném pivovaru vařit pivo do budoucna, zůstává nyní tajemstvím. Správce pivovaru již zorganizoval první kolo exkurzí pro potenciální privatizátory, ale o opravdových zájemcích bude jasno až počátkem září, na kdy Fond národního majetku stanovil uzávěrku přihlášek do vypsaného výběrového řízení. A teprve zkraje října bude známo oficiálně i jméno nového nabyvatele.

"Podle mých informací se předběžně o pelhřimovský pivovar uchází čtyři nebo pět zájemců," uvedl Václav Vaněk z podnikového ředitelství českobudějovického státního podniku Pivovary, pod nějž dosud pelhřimovský pivovar spadá. Druhá prohlídka zájemců o koupi se uskuteční v příštím týdnu. Ani ta ale ještě nemusí dát odpověď na otázku, koho lze považovat za nejvážnějšího uchazeče o koupi. "Rozhodnou až konkrétní závazné přihlášky a nabídnutá cena, která je vlastně jediným kritériem výběrového řízení," poznamenal referent Fondu národního majetku Antonín Svítil.

Pro informativní potřeby byla cena pivovaru stanovena na necelých dvacet osm milionů korun. Konečná prodejní se ale od této může lišit. "Bude záležet na poptávce a na konkrétních nabídkách. Pivovar může být nakonec prodán i levněji, ale Fond národního majetku může nakonec i nejvyšší nabídku odmítnout, aby neprodával majetek státu hluboko pod cenou," dodal Svítil. Jako velice nepravděpodobné se jeví, že by do Pelhřimova expandoval ze sousedního Humpolce Bernard. "Před několika lety pan Bernard skutečně z kapacitních důvodů o pelhřimovský pivovar zájem měl, ale v současné době je situace jiná," potvrdil mluvčí humpoleckého rodinného pivovaru Zdeněk Mikulášek.

Stejně tak se nezdá pravděpodobná varianta, že by do privatice vstoupilo město. "O privatizaci pivovaru, jsme byli informováni a krátce jsme o tom diskutovali na radě i v zastupitelstvu. Rozhodně jsme nezaznamenali žádný tlak ze strany zastupitelů, aby město do privatizace pivovaru šlo," přiblížil současné stanovisko města zástupce pelhřimovského starosty Miroslav Pech.

V Pelhřimově se hovoří i o tom, že by pivovar mohla koupit skupina kolem jeho současného managementu. Tento hlas ředitel Vladimír Veselý nepotvrdil, ani nevyvrátil. V každém případě věří, že se pelhřimovské pivo značek Poutník a Felix bude vařit i v budoucnu. "Do předání pivovaru novému vlastníku zůstává vše při starém. Pivo vyrábíme a prodáváme, na závěr srpna chystáme den otevřených dveří," řekl.

Pozitivně o pivovaru hovoří i Antonín Svítil, který připravoval jeho privatizaci. "Je to dobře fungující provoz, v jehož čele stojí schopní lidé. Byla by škoda, kdyby se zde vařit přestalo," řekl. Jiní odborníci z oblasti pivovarnictví ale natolik jednoznačně optimističtí nejsou. Do privatizace může totiž jít i konkurence s cílem výrobu piva v Pelhřimově zastavit a koupit tak zdejší trh. "Pelhřimovský pivovar by nebyl první," poznamenal Zdeněk Mikulášek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video