Pivo pod míru? Zcela běžné

  • 187
Téměř v každé druhé české restauraci spočítají číšníci hostům špatně útratu nebo nalijí špatnou míru. Zjistili to kontroloři České obchodní inspekce. Platy v hospodách jsou malé. Tak se nedivte, že si musíme občas přivydělat okradením zákazníka, říká číšník.

Podobně se vymlouvalo mnoho číšníků, když se jich pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) vydávající se za hosty zeptali, proč jim špatně vypsal účet.

Pracovníci ČOI podnikli od června do začátku srpna tisíc kontrol v restauracích v celém Česku.

"Ve čtyřech z deseti restaurací jsme objevili nedostatky. Nejvíce jich bylo na Liberecku a na Brněnsku," řekla ve čtvrtek mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Někteří šidí na váze
Hospodští buď nesprávně spočítali útratu, podávaný pokrm nedosahoval hmotnosti uvedené v jídelním lístku, nebo vrchní přinesl nedotočené pivo.

Pracovníci České obchodní inspekce od začátku sezony udělili na místě restauratérům celkem 258 blokových pokut v celkové výši čtvrt milionu korun. Obvykle se sankce pohybovaly od pěti set do tisíce korun.

Řešení? Pracovní knížky
Podvádění zákazníků svým personálem trápí mnohé majitele restaurací - jsou to totiž oni, kdo musí pokutu za nedodržení zákona zaplatit.

"Vyskytuji se v podniku dost často a dělám namátkové kontroly. Spoléhám se na to, že by mě na šizení upozornili i stálí zákazníci," říká majitel pražské Denní vinárny Čížek Michael Čížek.

Restauratéři se shodují, že by jim pomohly takzvané pracovní knížky. V nich by nalezli údaje o předchozích "angažmá" svých číšníků. "Když už se majitel dozví, že jeho číšník šidí, tak ho sice může vyhodit, ale ten půjde vedle a tam bude dělat zase to samé, protože se to jeho šéf nedozví," upozorňuje Mirka Luprichová ze Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu.

Číšníci používají různé triky, jak oklamat hosty. Přinesou třeba účet z registrační pokladny a připíšou na něj devatenáctiprocentní daň. Cizincům pak říkají, že daň se na účty připisuje až u stolu. "Víme o restauracích, kde je tohle běžné," přiznává Luprichová.

Třikrát jiná cena v taxíku
Pracovníci ČOI se zaměřili také na taxikáře. Na kontrolní jízdu jedním z pražských taxíků vyjeli ve středu večer inspektoři, kteří se vydávali za anglické turisty. Když měli platit, nestačili se divit. Na taxametru se objevila suma 277 korun.

Kontroloři, kteří platili tisícikorunou, dostali nazpět jen šest set. Na vypsaném účtu si pro změnu přečetli částku 350 korun. Přesto mluvčí Fléglová tvrdí, že se taxikáři polepšili.

"Ze čtyřiceti jízd řidič spočítal jen dvakrát zákazníkovi účet špatně. Kromě toho jsme zjistili ještě jedenáct méně závažných nedostatků jako nezaplombovaný taxametr nebo špatně označené auto," dodala.

Proč jsou taxikáři poctivější, se mluvčí neodvažovala hodnotit. Odhaduje, že to zapříčinily stále častější kontroly inspekce i magistrátu a také stížnosti cizinců, kteří už jsou obezřetnější. O špatné pověsti pražských taxikářů se píše v mnohých turistických průvodcích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video