Pitva montéra policistům nepomohla

  • 5
Praha - Policie se dostala ve vyšetřování pondělní nehody na pražském vysílači Cukrák do slepé uličky. Pitva nepřinesla očekávané objasnění, proč výtahová kabina šestapadesátiletého dělníka zabila. Pouze potvrdila, že montér zemřel na následky zranění hlavy a hrudníku. Vyvrátila také podezření, že pracovník Českých radiokomunikací před osudnou nehodou pil alkohol.

"Vše je stále ve fázi vyšetřování. Zatím nelze vyloučit ani porušení bezpečnostních opatření, ani cizí zavinění," řekl iDNES policejní mluvčí Prahy-západ Jaroslav Vokáč.

Podle něho je vyšetřování velmi obtížné. "Viník nehody se dá těžko určit. Dělníci, kteří na vysílači montovali koaxiální kabel, mezi sebou komunikovali vysílačkami. Jejich ústředna však nedělá záznam hovorů, takže vše je postaveno jen na výpovědi pracovníků komunikací," dodal.

Na vysílači v době nehody pracovalo zhruba patnáct dělníků. Na nich nyní závisí vyšetřování.

Co v osudnou chvíli dělníci dělali ve výtahové šachtě, a proč se výtah najednou rozjel, zatím nikdo neví. Podle policie však pracovníci neměli v trase výtahu co dělat.
"Podle předběžných výsledků vyšetřování vše nasvědčuje tomu, že šlo o nešťastnou náhodu. Zatím ale nevíme, co pracovníci radiokomunikací ve výtahové šachtě dělali. Kabely se totiž montují zvenčí vysílače," řekl policejní mluvčí Vokáč.

Podle něj byli s dělníkem, kterého výtah usmrtil, během nehody v šachtě ještě dva jeho kolegové. "Muž byl před nehodou v šachtě asi ve stometrové výšce. Nad ním byl už jen jeden člověk a další pracoval pod ním," upřesnil.

Policie podrobnosti o vyšetřování tají
Policie o průběhu vyšetřování nechce sdělovat žádné podrobnosti a čeká na výsledky odborných expertiz. "Byli přizváni i experti z oboru strojírenství a pracovníci bezpečnosti práce. Jejich posudky však potrvají několik dní," uvedl Vokáč.

Dosud tedy není přesně jasné, co se na vysílači v osudnou chvíli stalo. V pondělí odpoledne pracovalo na Cukráku zhruba patnáct lidí z Českých radiokomunikací. Krátce před sedmnáctou hodinou dostala hasičská jednotka v Řevnicích zprávu o nehodě ve výtahové šachtě vysílače.

Na místo ihned vyrazila skupina hasičských horolezců spolu s velitelem zásahu. "Každý den na řevnické základně slouží tři až pět lidí, kteří mají lezecký výcvik. V pondělí na místo vyjeli tři lezci," upřesnil iDNES mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.

Hasiči se museli pro bezvládné tělo dělníka spustit do výtahové šachty a zde ho ve stodvacetimetrové výšce vyprostit zpod kabiny.

"Už při prvním ohledání výjezdové skupiny nejevil známky života. Hasiči nejdříve museli vyprostit tělo, které přimáčkla kabina výtahu ke stěně. To pak transportovali vnitřkem až na pětatřicet metrů vysokou plošinu a poté venkem na zem," uvedl Křivan.

Hasiči vyprošťovali bezvládné tělo téměř tři hodiny. Zásah byl podle Křivana náročný hlavně kvůli obtížnému prostoru k manipulaci. "Hasiči na laně museli s osmdesátikilovým tělem manipulovat ve volné výšce, což je velmi náročné," upřesnil.

Lékař přivolané záchranné služby teprve poté, co hasiči muže snesli dolů, mohl konstatovat jeho smrt.

V úterý ráno přijelo na místo hned několik skupin vyšetřovatelů. Policisté si na pomoc přivolali odborníky na výtahy a pracovní bezpečnost. Vyšetřovací komisi určily i České radiokomunikace, kterým televizní vysílač patří. K pondělní nehodě však odmítly sdělit jakékoli informace.

"Vedení společnosti rozhodlo, že se nebude vydávat žádná tisková zpráva. Záležitost vyšetřuje policie a vše je teprve v začátku. Jmenovali jsme také komisi, která bude s policií spolupracovat," řekla iDNES mluvčí společnosti Dagmar Francková.

"Instalace kabelů ve výtahové šachtě souvisela s mimořádnou výměnou anténního systému vysílače Cukrák pro programy ČT1 a ČT2, " dodala Francková. Odmítla však sdělit bližší podrobnosti. Dodala jen, že výtah slouží pouze pro potřebu údržbářů. "Naši pracovníci se v něm dopravují do horní části vysílače," řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video