Vratislav Romanovský byl na útěku od roku 2007, nedávno ho zadržela německá policie při pokusu vycestovat do Austrálie.

Vratislav Romanovský byl na útěku od roku 2007, nedávno ho zadržela německá policie při pokusu vycestovat do Austrálie. | foto: MF DNES

Pitrův uprchlý společník pronikl v Austrálii do čela české komunity

  • 23
Odsouzený společník Tomáše Pitra, nedávno zadržený podnikatel Vratislav Romanovský, se nechoval jako typický uprchlík. Podle zjištění iDNES.cz pobýval v Austrálii, kde působil v čele Sokolské obce a dokonce několikrát přijel zpět do Česka. Stačilo mu změnit si křestní jméno a hned zapadl do české komunity.

Podnikatel Vratislav Romanovský odsouzený k šestiletému pobytu ve vězení za daňové delikty se na útěku před spravedlností choval podobně jako jeho společník Tomáš Pitr.

Přestože na něj policie vydala mezinárodní zatykač, jezdil pravidelně do Česka a zřejmě tu i dlouhodobě pobýval. Podobné informace čas od času do médií proniknou i o Pitrovi. - čtěte více o pátrání po podnikatelích

Tuto informaci iDNES.cz sdělila Marketta Lyell, starostka Sokolské obce v australském Melbourne, kde Romanovský zcela otevřeně od srpna 2007 působil v několika funkcích a dotáhl to až na místopředsedu.

"Poslední rok bydlel v Čechách a do Austrálie se vracel ze zdravotních důvodů, jelikož zde měl mít operaci," řekla iDNES.cz paní Lyell. Pro české policisty to byla novinka. Romanovského hledali v mezinárodním pátracím programu Sirene.

"Nemůžu to potvrdit, ale nevylučujeme to. Možnost, že využíval jinou identitu, samozřejmě existuje," řekla iDNES.cz mluvčí kriminálky Pavla Kopecká. Romanovskému pravděpodobně stačilo jen si změnit jméno z Vratislava na Viktora. Pod tímto jménem je podle informací iDNES.cz zapsán v registru členů australské odnože českého Sokola.

Z domovníka místopředsedou Sokola

Redakci se díky dalšímu členovi melbournského Sokola Lukáši Martinovi podařilo zmapovat, co Romanovský u protinožců dělal. "Jeho jméno jsem poprvé uslyšel asi tak v září 2007, krátce před tím se nastěhoval do střediska Domov, které stojí v blízkosti budovy melbournského Sokola," uvedl Martin, Čech pracující pro premiéra státu Viktorie.

Romanovský podle něj v Sokole začínal jako správce centra Domov, ze začátku vyvážel popelnice, hlídal budovu. "Bylo to zřejmě dáno tím, že bydlel prakticky hned vedle, takže to pro něj zřejmě nebyl velký problém," popisuje Romanovského agendu Lukáš. Zajímavé je, že Domov vznikl z příspěvků českých krajanů, finančně přispělo i české velvyslanectví v Canbeře.

Říjnové vydání krajanského listu Kvart, který vychází v Melbourne.

Na vedení melbournského Sokola ovšem Romanovský udělal tak dobrý dojem, že ho letos v říjnu, jen několik dní před zatčením na letišti ve Frankfurtu, zvolilo svým místopředsedou. To mu umožňovalo vést schůze, komunikovat s dalšími organizacemi nebo jednat o státních příspěvcích pro obec.

Marketta Lyell dokonce mluví o Romanovského neocenitelné pomoci obci. "Vždy ochotně a rád pomáhal s různými činnostmi spojenými s chodem a údržbou našeho Národního domu," uvedla šéfka tamní české komunity.

Na vydání do vlasti čeká v Německu

Lyell tvrdí, že o Romanovského odsouzení za poškození České republiky o 50 milionů korun nevěděla. Martin Lukáš říká opak. "Členové vědí, že byl pan Romanovský na útěku. Mnohokrát jim to bylo připomínáno, dokonce každý dostal anonymní dopis s fotokopií článku, že je na útěku," oponuje Lukáš.

Podnikatel Vratislav Romanovský, který se před českým vězením skrýval v Austrálii.

Podnikatel Vratislav Romanovský, který se před českým vězením skrýval v Austrálii. Na snímku je v budově melbournské sokolské obce.

Jeho slova potvrzuje dnes už bývalý člen melbournského Sokola a kandidát na jeho starostu Karel Severa. "S Romanovským jsem několikrát mluvil, neudělal na mě tak špatný dojem. O svém obvinění se zmínil, ale měl samozřejmě trochu jinou verzi. Většinou jsme se bavili o zdraví a fotbale, pracoval totiž jako trenér."

V současnosti je Vratislav Romanovský stále v německém vězení a čeká, zda bude vydán k výkonu trestu do Česka. "Odhadujeme, že by to mělo být do dvou měsíců, záleží na několika okolnostech, například se proti vydání může odvolat," řekla iDNES.cz Pavla Kopecká z kriminální policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video