Podnikatel Tomáš Pitr dostal za daňové podvody u pražského vrchního soudu 5

Podnikatel Tomáš Pitr dostal za daňové podvody u pražského vrchního soudu 5 let. (5. června 2006) | foto: David Port, MF DNES

Pitr zatím azyl ve Švýcarsku nedostal, v Česku bojuje o nový proces

  • 24
Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr se o krok přiblížil vydání ze švýcarské vazby do českého vězení. Podle České televize Švýcarský Federální úřad pro migraci totiž zamítl žádost Tomáše Pitra o azyl. Není to ale definitivní rozhodnutí, protože Pitr se může odvolat. V Praze zároveň pokračuje soudní jednání o možné obnově jeho procesu.

O Pitrově vydání do Česka sice na konci září rozhodl pravomocně tamní nejvyšší federální soud, nicméně věc "komplikovala" žádost o azyl. Podnikatel svou žádost odůvodnil obavou o život a podjatostí české justice. V Česku prý nemá šanci na spravedlivý proces.

Pitr se ale proti rozhodnutí úřadu může odvolat. "Odvolací proces je dvoustupňový a nelze odhadovat, jak dlouho může trvat," řekl iDNES.cz advokát Jan Křivánek. Do konečného rozhodnutí o azylu nemůže Švýcarsko podnikatele vydat. Ministerstvo spravedlnosti zatím žádnou oficiální informaci o rozhodnutí švýcarského úřadu nemá.

U pražského soudu zároveň běží jednání o obnově pitrova procesu. Podnikatel byl totiž v roce 2006 za daňové delikty z roku 1994 odsouzen k 5 letům vězení. Loni v červenci byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici, od té doby je ve vazbě. Podle Křivánka spolu obě řízení nijak nesouvisí.

Bitva v Praze bude pokračovat

Návrh na obnovu řízení projednával tříčlenný senát v čele se soudcem Tomášem Durdíkem. Dosud v kauze rozhodoval senát vedený Petrem Novákem, který však byl v srpnu z projednání věci vyloučen, protože se soudce prohlásil za podjatého. Novák totiž navštívil jeden z pražských finančních úřadů kvůli opatření listinného důkazu. O návštěvě ale neinformoval účastníky řízení a nezaznamenal ji ve spisu.

Protože se ale nedostavila jedna z předvolaných svědkyň, soudce jednání odročil na 30. listopadu.

V kauze daňových deliktů obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát. Státu způsobili škodu asi 51 milionů korun. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Proces se vrátil zpátky před městský soud kvůli stížnosti pro porušení zákona, kterou podala k Nejvyššímu soudu ve prospěch odsouzených bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, aby mohli předložit nové důkazy.

,

Video