Policie je přesvědčena, že Pitrovi pomáhal utéct jeho bodyguard Pavel Šrytr.

Policie je přesvědčena, že Pitrovi pomáhal utéct jeho bodyguard Pavel Šrytr. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Pitr utekl na vycházce z psychiatrické léčebny

  • 162
"Potřeboval bych propustku na výslech na Inspekci ministra vnitra," řekl jednoho dne letos v červnu podnikatel Tomáš Pitr lékařům soukromé kliniky na Ústecku. Tady Pitr ležel, údajně kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Pitr propustku dostal, na výslech na policii se dostavil, ale do léčebny se už nevrátil.

Z kliniky, kde se léčí psychicky nemocní a také senioři, ještě týž den utekl do ciziny. A vyhnul se tak vězení, kde si měl podle soudního verdiktu odsedět pět let za daňové podvody.

Takto začal jeden z nejpozoruhodnějších útěků posledních let. Po Pitrovi, na něhož je vydán mezinárodní zatykač, pátrá policie bezúspěšně už půl roku.

Pitr musel mít nervy ze železa. Když tehdy vypovídal na Inspekci ministra vnitra (jako svědek v jiné kauze), musel už vědět, že hned poté uteče.

Když pak na soukromou kliniku dorazilo speciální policejní komando, které ho hledalo, bylo pozdě. Pitr tam nebyl. Jediné, co zásahová jednotka v kuklách na klinice způsobila, byl rozruch mezi pacienty.

"Jeden muž se tu léčil z těžké psychické nemoci. Žil v přesvědčení, že ho sledují tajné služby. Kvůli tomu dokonce prodal dům a auto, protože si myslel, že má i ve voze napíchnuté odposlechy. Lékaři mu dávali utišující léky a ubezpečovali ho, že se nic takového neděje. Do toho tam ale vtrhli policisté v kuklách. Pacient byl z toho tak rozrušený, že bylo těžké ho opět přesvědčit, že tam zakuklenci nebyli pro něho, ale kvůli Pitrovi," řekl MF DNES jeden z blízkých spolupracovníků vedení sanatoria.

Policie je přesvědčena, že Pitrovi pomáhal utéct jeho bodyguard Pavel Šrytr. (více zde) "Šrytr ho odvezl na česko-německou hranici," řekl jeden z detektivů, který se podílel na rekonstrukci Pitrova útěku.

Pitr pak podle policejní verze před česko-německou hranicí vystoupil a šel na Šrytra čekat na smluvené místo někde v lesích. Šrytr přejel svým vozem Octavia hranice a pro Pitra si došel a převedl ho přes zelenou hranici, aby je nikdo neviděl.

"To jsou policejní báchorky. K tomu se ani nebudu vyjadřovat," řekl v pátek Šrytr. Policie si je však tímto způsobem Pitrova překročení hranic téměř jistá: Šrytrovo auto bylo totiž v té době monitorováno kvůli zcela jiné kauze.

O tom, že chce Pitr zmizet, tehdy policisté neměli tušení. Šrytrův pohyb monitorovala policie díky technickému zařízení na Šrytrově voze, nikoli prostřednictvím sledovací služby policejního prezidia.

V Německu pak Pitra musel převzít jiný tým jeho spolupracovníků a pomoci mu při útěku. Šrytr se totiž z Německa vrátil. V sousedním Německu tedy stopa po Pitrovi skončila. Od té doby je policie odkázána jen na spekulace nebo převážně na falešné stopy.

Rozlučka se seniory
Pitr patří k nejbohatším Čechům. Nepřímo ovládal se svým zavražděným kolegou, kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem, potravinářský kolos Setuza. Jeho majetek odhadují odborníci na "miliardy korun".

Pitr nyní veškerý svůj majetek na dálku rozprodává. Pitr byl odsouzen za daňové podvody v červnu 2006. A téměř rok se mu dařilo nástup trestu odkládat, protože se odvolával na svůj špatný zdravotní stav a na to, že se proti verdiktu soudu odvolával.

Pitr se letos v červnu spoléhal na to, že ještě oddálí nástup do vězení tím, že bude hospitalizován na soukromé klinice na Ústecku. Údajně kvůli tomu, že má psychické problémy.

Soudu dokonce poslal potvrzení od lékařů. Soudci Petru Novákovi tehdy došla trpělivost, omluvenku neuznal a poslal Pitrovi dopis, aby okamžitě bez průtahů nastoupil do vězení.

Pitr byl v té době na klinice, kde se léčí převážně lidé s psychickými problémy a kde je zároveň centrum pro seniory. Jakmile se dozvěděl, že mu soud tuto omluvenku neuzná, "se seniory" se rozloučil...


Video