Tomáš Pitr u pražského vrchního soudu

Tomáš Pitr u pražského vrchního soudu | foto: David Port, MF DNES

Pitr má šanci zůstat ve Švýcarsku, nahrála mu podjatost českého soudce

  • 50
Cesta Tomáše Pitra do českého vězení je stále v nedohlednu. Soud ve Švýcarsku mu sice začátkem září zamítl odvolání proti vydání do Česka, podle jeho advokáta ale bude podnikatel ve švýcarské vazbě možná ještě rok a půl. A možná nebude vydán vůbec. Obhájcům nahrál soudce Petr Novák, který se prohlásil za podjatého v jednání o obnově Pitrova procesu.

"My se samozřejmě odvoláme k Federálnímu švýcarskému soudu a troufám si říci, že proces bude trvat rok a půl. Do konečného rozhodnutí nemůže být můj klient vydán," řekl exkluzivně iDNES.cz Pitrův švýcarský advokát Karel Kohlik.

A podle všeho má odvolání šanci uspět. Hlavním argumentem totiž bude podjatost soudce Městského soudu v Praze Petra Nováka, který rozhodoval o obnově Pitrova procesu, ale zároveň ho v roce 2006 odsoudil za daňové delikty.

Novák se letos v srpnu sám prohlásil za podjatého v rozhodování, zda bude podnikatelův proces obnoven. Před jednáním se snažil kontaktovat klíčovou svědkyni obžaloby. A právníci nyní logicky argumentují, že pokud byl podjatý v jednom procesu, lze usuzovat, že stejně na tom byl i v případě rozsudku, který Pitra poslal do vězení.

Novákova chyba pomůže Pitrovi na dvou frontách

"Podjatost pana Nováka jsme nestihli zapracovat do původní stížnosti proti vydání. Ale samozřejmě to použijeme v našem odvolání. Podle nás je to zásadní věc. Pokud senát soudu řekne, že byl podjatý, a jde o ten samý senát, který rozhodoval o trestu, tak pro mě osobně z toho vyplývá, že tu nějaká podjatost musela být i předtím," řekl Kohlik.

Navíc prohlášení o podjatosti soudce Nováka je podle Kohlika právě tím znakem, který švýcarské soudy zkoumají v žádostech o vydání. "Chci ale zdůraznit, že ke kroku pana Nováka máme velký respekt a bereme ho jako projev kvality české justice, ke které máme stoprocentní důvěru," dodal Kohlik. 

Novákova podjatost je hlavní zbraní i ve snaze českých advokátů o nový proces s kontroverzním podnikatelem. "Spor je o to, zda se podjatost při žádosti o obnovu procesu vztahuje i na samotný proces. Na to neexistují žádná pravidla a žádný zákon to neřeší. My navíc poukazujeme na všechny ty tlaky a zásahy státní moci do procesu a doufáme, že proces bude obnoven," řekl iDNES.cz Pitrův advokát Jan Křivánek.

Nemluvte o vině!

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček nechtěl předjímat, zda má argumentace Pitrových právníků šanci na úspěch. "Záleží, jak se rozhodne soudce, který pana Nováka nahradí. Otázkou je, zda úkony prohlášené za nicotné v rámci obnovy procesu by byly stejně hodnoceny v případě předchozího procesu. Tam padlo pravomocné rozhodnutí již dlouho předtím, ale vše záleží na soudci, který věc dostane," řekl iDNES.cz Sváček.

Švýcarský právník Kohlik se navíc ohradil proti formulaci ministerstva spravedlnosti, podle kterého švýcarský spolkový úřad pro justici potvrdil, že trestné činy uvedené v českých rozsudcích a v žádosti o vydání jsou trestné i podle švýcarského práva.

"Vyjádření ministerstva je sice věcné a korektní, ale vyvolává dojem o uznání viny mého klienta i ve Švýcarsku a to rozhodně není pravda," řekl právník. Švýcarská justice totiž nezkoumala případ věcně, ale řešila formální znaky nutné pro vydání. "Nelze z toho vyčíst nic o vině nebo nevině mého klienta," dodal Kohlík.

Ve hře je politický azyl

Vydání Pitra do Česka navíc oddaluje Pitrova žádost o politický azyl. O ten podnikatel požádal v ten samý den, kdy byl ve Švýcarsku zatčen. Zdůvodnil ho obavou o svůj život a pochybnostmi, zda by se v Česku dočkal spravedlivého procesu. Podle právníků bude vyřízení žádosti trvat také nejméně jeden rok a blokuje Pitrovo vydání.

"Rozhodně o něj nepožádal proto, aby se vyhýbal trestu. Pokud ale sledujeme mediální kampaň kolem jeho osoby, včetně vyjádření pana Paroubka, že můj klient je nepřítel státu číslo 1, tak mohu říci jediné: kdo jiný by měl požádat o politický azyl," dodal Kohlik.

Pitr je ve švýcarské vazbě už přes rok. Podle Kohlíka je v nejpřísnější vazební věznici ve Švýcarsku a má velice ostrý režim. Pitr má pouze jednu hodinu vycházek denně, může volat jen svým advokátům a televizi má povolenou pouze po omezenou dobu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video