Pithart: Castro mě žádal, abych zůstal déle

Předseda Senátu Petr Pithart se necítí manipulován Fidelem Castrem i přesto, že ho nejvyšší představitel Kuby do včerejšího večera nepřijal. "Mrzí mě, že si to někdo myslí. Já se cítím jako subjekt situace, nikoli jako objekt," řekl Pithart v telefonickém rozhovoru z Havany.

Proč jste se rozhodl odložit návrat?
Byli jsme připraveni odjet, měli jsme sbalené kufry, ale objevily se dvě okolnosti. Jednak to byla opravdu naléhavá žádost pana Castra, abych odlet odložil, a to konkrétně do soboty. Za druhé tu byl nový procesní vývoj případu. Ve čtvrtek byla podepsána smlouva, která umožní otevření spisu obou zadržených. To také umožňuje žalobci nejrůznější rozhodnutí, která dosud nemohl učinit.
To byly vážné důvody, abychom opět kufry otevřeli a rozvěsili pomačkané šaty.

Jak se na jednání s Fidelem Castrem připravujete?
Dosavadní rozhovory byly dlouhé, otevřené, kontroverzní, a přitom plné dobré vůle pochopit obě strany. Na nejdůležitější jednání, s kubánským prezidentem, jsme připraveni kteroukoli denní či noční hodinu.

A přinesete mu něco?
Mám pro něj samozřejmě dárek, ale teď neprozradím jaký.

První dny pobytu na Kubě vyplnily schůzky. Pak přišlo čekání na pozvání, jak tuto dobu trávíte?
To není čekání, že se koukáme do stropu. Neustále v našem úzkém týmu ze všech možných stran analyzujeme situaci, protože cítíme velkou odpovědnost a nechceme udělat ani malou chybu. Jsou to neustálé debaty, rozebíráme všechny možné modely situací. Je to dost vyčerpávající.
Už jsme hodně unavení. Je tu horko, pro mě skutečně tropické horko.

Jak to má být s upřesněním termínu schůzky?
Ten nebývá upřesněn delší dobu dopředu, to je taková zvyklost. My se dozvíme hodinu předtím, kdy setkání bude. Připraveni jsme v kteroukoli chvíli. Také chci opět zajet do Villy Maristy za oběma zadrženými, protože tady o dva dny zůstáváme déle a to je věc, kterou mají právo vědět.

Kuba začala posuzovat případ Pilipa s Bubeníka na základě jiného zákona, který se netýká podvratné činnosti, ale ohrožení ekonomických zájmů Kuby. Jaké změny to přináší?
Těch je mnoho. Tento zákon č. 88 na ochranu ekonomických zájmů a nezávislosti Kuby počítá s nižšími tresty. Dává také větší možnosti při rozhodování jak státnímu zástupci, tak potom soudu, i když tyto okolnosti mohou být jak polehčující, tak přitěžující. Kdyby toto byla jen naše právní interpretace asi bychom na to příliš nespoléhali, ale kubánská strana ústy nejvyšších představitelů to mimořádně zdůrazňuje. Významné je i to, že tento zákon bude použit poprvé, ačkoli je už dva roky účinný. Je to významný signál dovnitř i ven z hlediska kubánské strany.

Jak si vysvětlujete, že začali aplikovat jiný zákon?
Oni nám to nevysvětlili a my jsme se na to ani neptali. Nepochybuji, že v pozadí je velká politika, tedy poslední vývoj americko-kubánských vztahů. Zákon 88 je přímou odpovědí na americký Helms Burtonův zákon zostřující embargo USA vůči Kubě, o kterém Kubánci mluví při všech příležitostech jako o něčem, co je pro ně naprosto nepřijatelné.

S jakými pocity myslíte, že se budete z Kuby vracet?
V každém případě s pocity, že jsme udělali všechno, co jsme mohli. Bude samozřejmě záležet na tom, kolik nás bude, ale určitě nebudu mít špatný pocit. Odvádíme tu, myslím, profesionální práci. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video