Filip Velach říká, že ho lákají „trošičku nebezpečnější země“.

Filip Velach říká, že ho lákají „trošičku nebezpečnější země“. | foto: Archiv Filipa Velacha

Pistoli jsem dostal až při útoku, říká diplomat

Spousta kulek, honička, pronásledování, opět střelba, granáty, těžký kulomet, přesun a zabarikádování, tak stručně popsal jediný český diplomat v Afghánistánu útok na svůj vůz. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz také uvedl, že chodí neozbrojen a pistoli dostal až při útoku.

ODPOVĚDI FIILIPA VELACHA NAJDETE ZDE

"V první fázi jsem ozbrojen nebyl, ale když došlo na přesun z rozstříleného automobilu, dostal jsem pistoli. Jinak ovšem diplomaté zbraně nemají a nepoužívají, toto byl naprosto výjimečný případ," odpověděl na dotaz jednoho ze čtenářů Filip Velach.

Stav zraněného strážce, který má zraněné oko a ucho, se podle Velacha lepší. Spolu s kolegou mu zachránili život. 

"Kdybych mohl navrhovat nějaká povýšení či medaile, což nemohu, udělám to ještě ten večer. Takhle mohu jen pevně doufat, že se tak stane, protože si to rozhodne zaslouží," řekl Velach.

Incident se odehrál asi sto kilometrů od Kábulu. Filip Velach s dvojicí strážců mířil autem do města Ghazní za guvernérem stejnojmenné provincie. Najednou jeho auto předjel taxík a z něj vyskákalo pět ozbrojených mužů, kteří začali pálit. O své situaci informovali mezinárodní jednotky. Ty k jejich záchraně nasadily mimo jiné stíhačku a vrtulník. - více zde

Diplomat v místním oblečení nechodí
Filip Velach ale odpovídal i na otázky týkající se života v Afghánistánu.

"Místní oblečení určitě nepoužívám. Vypadal bych akorát směšně, protože místní samozřejmě ihned poznají, že nejsem Afghánec. Chodím oblečen zcela evropsky a v případě oficiálních akcí rovněž v obleku," uvedl diplomat.

Život v Kábulu podle něj po 17. hodině téměř utichá. "Ve městě je několik mezinárodních restaurací, kam se dá zajít. Jinak je to ovšem samozřejmě s večerním či nočním životem v Kábulu velmi chabé.

Mám rád "trochu nebezpečnější země"
Devětadvacetiletý Velach je jediným českým diplomatem v zemi. Vedoucím velvyslanectví v Kábulu se stal díky úspěchu ve výběrovém řízení. Tam se přihlásil po půl roce působení na ministerstvu zahraničních věcí. "Mě obecně lákají trošičku nebezpečnější země," vysvětlil iDNES.cz, proč si vybral právě Afghánistán.

Svého rozhodnutí nelituje ani po nepříjemné zkušenosti, kdy se jeho vůz dostal do palby. "Nechci, aby to po tom útoku vypadalo, že jsem tu nějak vyděšený a chci domů. To v žádném případě. Jel jsem sem s tím, že se něco podobného může stát. Budu nadále pracovat a nelituji, že jsem sem jel," tvrdí Velach.

Nepříjemné to podle něj bylo především pro jeho blízké. "Už ve chvíli, kdy jsem byl převážen americkou kolonou, tak zprávu o útoku v Česku vysílala televize. To, že se to nedozvěděli ode mě, mě nepotěšilo. Nicméně vzali to relativně sportovně. Musí počítat s tím, že když jsem tady, tak k tomu může dojít," řekl.

Situace v Afghánistánu se podle něj přiostřuje a podobných útoků přibývá. "Přesouvají se i do oblastí, které byly považovány za bezpečné, nedávno byly dva velké útoky na severu země a navíc ke střetům došlo i v Herátu, což byla vždy velice klidná provincie," uvedl Velach. Zda za nimi stojí ofenziva Talibanu, nebo mají jiný důvod, nechce spekulovat.

Guvernér provincie, kterého jel Velach navštívit, tvrdí, že vyjet jen s dvojicí osobních strážců bylo lehkovážné. "Vždy záleží na situaci. Jiné je to, když jedete v obyčejném civilním neoznačeném autě a obyčejném oblečení. Jinak vypadá jízda v obrněném voze, a úplně jinak zase v koloně. Každá z těchto situací může, a nemusí být nebezpečná," tvrdí diplomat.

Na cesty se z Kábulu vydává několikrát měsíčně. Dojíždí například do míst, kde vznikají projekty, ve kterých je zapojena i Česká republika.

Jako jediný zástupce republiky v Afghánistánu plní jak úkoly velvyslance, který bude do Kábulu teprve jmenován, tak se stará o běžný chod úřadu. "Dělám i účetnictví," doplnil Velach.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue