Písečná zůstává dále bez starosty

P í s e č n á - Lidé z Písečné na Třinecku nemohou rozhodovat ani o těch nejbanálnějších věcech týkajících se chodu obce. Důvod? Od ledna, kdy se odtrhli od Jablunkova, nemají starostu ani obecní zastupitelstvo. Poté, co poslanci smetli ze stolu novelu zákona o obecních volbách, prožívají místní obyvatelé zklamání. "Pro obec je to strašné. Nemůžeme o ničem rozhodovat. Teď se zajišťují pouze nejnutnější věci jako je odvoz odpadu či fungování školy," posteskl Jan Krzok, kterého frýdecko-místecký přednosta dočasně pověřil správcovstvím obce.
Obyvatelé Písečné nemůžou například přijmout plán územního rozvoje, opravovat cesty či osvětlení. Obec s osmi sty obyvateli žije pouze ze sedmdesátitisícové dotace na školství, po osmi tisících dostala na státní správu a sociální výdaje. Přitom provoz jediné místní školy a školky stojí ročně dohromady čtyři sta tisíc.

"Zatím jsme se dohodli s Jablunkovem, že nejnutnější výdaje zaplatí. Při dělení majetku se potom vyrovnáme," řekl správce obce Jan Krzok, který má u obce tříhodinový úvazek denně. Jinak pracuje jako elektrikář v Třineckých železárnách.

Příjmy z daní vybraných na území Písečné přitom stále chodí do pokladny jablunkovské radnice. "Právě z toho kryjeme jejich výdaje třeba na osvětlení či ztráty z provozu autobusové dopravy. Je to nepříjemná situace jak pro nás, tak pro ně," prohlásil jablunkovský starosta Petr Sagitarius.

Sociálně demokratický poslanec zvolený za Frýdecko-Místecko Jiří Hofman říká, že pro novelu zákona nehlasoval, protože byla špatná. "Než přijmout nekvalitní zákon, to radši nic," řekl. Dodal, že ministerstvo vnitra slíbilo, že volební zákon bude urychleně předložen.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video