Koordinátor PirateLeaks Jakub Michálek při spuštění nového serveru.

Koordinátor PirateLeaks Jakub Michálek při spuštění nového serveru. | foto: ČTK

Pirátská strana spustila PirateLeaks, ukázala vliv OSA na autorský zákon

  • 121
Česká pirátská strana spustila server PirateLeaks. Po vzoru WikiLeaks bude zveřejňovat utajované informace. Tvůrci hned vyvěsili první dva materiály. Návrh autorského zákona, který může finančně zatížit školy či knihovny, a smlouvu k předraženému nákupu nemocničních zařízení na Ústecku.

Prvním zveřejněným materiálem je 93 stran návrhů k novele autorského zákona. Školám či kulturním institucím kvůli ní hrozí, že budou platit za použití tiskáren a kopírek výrazně více než dnes.

"Ukazuje se, jak velký vliv mají výběrčí organizace, jako je například Ochranný svaz autorský OSA, protože 75 procent jejich návrhů ministerstvo kultury do novely zákona přijalo," uvedl při oficiálním spuštění PirateLeaks koordinátor projektu a místopředseda strany Jakub Michálek.

Server publikoval i smlouvu mezi společností Krajská zdravotní, která sdružuje nemocnice v Ústeckém kraji a společností Hospimed na nákup zdravotnických přístrojů. Tento předražený nákup kritizuje i ministerstvo financí, které kvůli němu hodlá podat trestní oznámení.

Na PirateLeaks.cz se budou objevovat především dokumenty, které se týkají veřejné správy. Kromě celostátních materiálů se na webu objeví i informace lokálního charakteru. "Ke zveřejnění už máme připravené i další materiály," řekl Michálek.

"Náš cíl není vykrádat šuplíky, zveřejňovat domácí videa a špínu. Budou to pouze informace, které má veřejnost právo vědět, ale obtížně se k nim dostává," říká předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Na webu se podle jeho tvůrců neobjeví ani materiály, jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit životy nebo Českou republiku.

PirateLeaks si vyjednal podporu u zahraničních kolegů

Tvůrci stránek nabízí několik způsobů, jak utajený dokument doručit. Zdroj je může předat fyzicky, využít virtuální úschovny nebo anonymní e-mailovou službu. Dalšími způsoby jsou například speciální internetová síť TOR, kterou používají čínští disidenti, či šifrované připojení přes HTTPS.

"Piráti" na internetových stránkách pracovali dva týdny. Svým zdrojům doporučují materiály před odesláním zašifrovat.

Web už má zajištěnou podporu, pokud by čelil nějakým zásahům. V

Vše o kauze WikiLeaks

Světovou politiku a diplomacii otřásá únik tajných depeší. Vše o kauze WikiLeaks čtěte zde.

případě problémů může využít například technického zázemí pirátských stran v zahraničí.

Server se od WikiLeaks podle Bartoše odlišuje například větší finanční transparentností. "Naše strana už dříve odkryla účet a účetnictví," řekl předseda. PirateLeaks plánuje hradit provoz z finančních darů.

"Piráty" o více než týden předběhl jiný web

Už od 12. prosince funguje web 1com.cz, který má podobné ambice jako PirateLeaks. "Priorita projektu je upozorňování na korupci v naší zemi. Věřím, že lidé na nepravosti a korupci budou upozorňovat," řekl jeho šéfredaktor, který odmítl uvést své jméno.

"Provozoval jsem jeden podobný server a podvodníci, na které lidé upozorňovali, na mne vytvářeli nátlak a vyhrožovali mi," vysvětlil. Podle šéfredaktora tvoří a financuje 1com.cz především on sám, ale pomáhá mu neformální skupina lidí.

Na webu se zatím objevují především tipy a glosy čtenářů. Časem by měly přibývat texty, videa, obrázky a fotografie. "Publikovány budou pouze důvěryhodné materiály," tvrdil šéfredaktor.

Podle výpisu z databáze domén je majitelem 1com.cz společnost Westcom s.r.o., jejímž jednatelem je Vít Vrba. Stejný člověk je uveden i jako kontaktní osoba u zaregistrované domény.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video