Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš při startu volební kampaně. Piráti...

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš při startu volební kampaně. Piráti by rádi dopluli k 10 procentům | foto: Dan Materna, MAFRA

Piráti plují do Sněmovny za 10 procenty s radikálním plánem nižších daní

  • 961
„Pusťte nás na ně,“ zahájil lídr pirátů Ivan Bartoš volební kampaň své strany. Piráti mají ambiciozní cíl získat alespoň 10 procent hlasů. Pomoci jim k tomu má i radikální plán s nižšími daněmi. Navrhují rovnou daň z práce 47 %, místo nynějších sedmi různých daní a odvodů, které nám ukrajují z příjmů dohromady 48,6 %. Říkají tomu „daně, které každý pochopí“.

Piráti by škrtli sociální i zdravotní pojištění na straně zaměstnavatele i zaměstnance a z příjmu by byla jedna jediná srážka - a to právě ve výši 47 procent.

Na výplatní pásce by tak nově byla jen čtyři čísla - hrubá mzda, rovná daň, sleva na poplatníka 2 070 korun měsíčně a výsledná čistá mzda.

Největší zjednodušení daní od vzniku Česka, chlubí se piráti

„Je to nevětší zjednodušení daně z příjmu od vzniku samostatné České republiky. Je to mnohem větší zjednodušení, než byla takzvaná Topolánkova daňová reforma, než byla ta takzvaná rovná daň a zavedení superhrubé mzdy.,“ řekl Jakub Michálek, lídr pražské kandidátky strany. „Bylo by to výhodné pro 99 procent občanů,“ zdůraznil.

České zdanění práce je nyní osmé nejvyšší mezi zeměmi OECD, argumentují piráti. Spolupracoval s nimi exministr financí Vlastimil Tlustý, ale koncept rovné daně z práce není podle strany jeho dílo.

Lidé mají podle Bartoše pustit piráty do Sněmovny jako hlídací psy. Proč hlídací psy? „Nám byly nabídnuty trafiky na pražské magistrátu a my jsme řekli ne. Naplánovali jsme si, že ve volbách míříme na 10 procent,“ řekl.

Lídr České pirátské strany Ivan Bartoš

Mezi základní priority pirátů patří podle šéfa strany kontrola moci a mocných, zjednodušení států pomocí technologií, ochrana občanů před šikanou a ochrana svobody. „Ne každý chce pracovat v obří paštikárně. Více svobody, méně buzerace!“ napsala strana do programu.

Komunikace s úřady má být dostupná on-line, daňová správa musí mít call centrum a firmu má být možné založit za jeden den. Piráti se zároveň hlásí k tomu, že musí být zrušena elektronická evidence tržeb pro živnostníky. Strana také podporuje odvolatelnost politiků a to tam, kde to dává smysl. Detaily napsala do programu nazvaného Černé na bílém. Podle Bartoše je reakcí na dřívější nenaplněné sliby zlatých zítřků, modrého z nebe či toho, že politici občanům nasazovali růžové brýle.

„Jméno piráti není žádná zábrana, aby nám lidé mohli dát svou důvěru,“ řekl Bartoš při startu kampaně ambiciozní strany na pražské Náplavce, na kterou připlul na lodi na solární pohon Sun River. Ta zároveň slouží jako solární elektrárna a dokáže energeticky zabezpečit rodinný dům. „Nejsme žádná kuriozita v České republice,“ řekl Bartoš. Piráti v Česku jsou jednou z pětapadesáti podobných stran na světě.

Ve vládě nesmí být KSČM a lidé s korupční minulostí

Z možné povolební spolupráce by piráti vyloučili nedemokratické strany, konkrétně Bartoš jmenoval KSČM. Šéf pirátů také vyloučil podporu vládě, v níž by byli lidé zapletení do korupčních afér. Postoj vůči hnutí ANO Andreje Babiše, které charakterizoval jako stranu vůdcovského typu, má také kritický. „Já si nemyslím, že závěry, které byly z posledního sjezdu ANO, hovoří o demokratickém řízení,“ uvedl Bartoš.

Piráti sázejí na to, že by mohli být černým koněm letošních voleb a oslovit nejen nejmladší generaci, která k nim inklinuje nejvíce. Podle březnového šetření agentury STEM by se poprvé dostali do Sněmovny s 5,5 procenty (více o průzkumu zde). O měsíc později, na konci dubna byli u stejné agentury těsně pod pětiprocentní hranicí se 4,6 procenty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue